Sauna na podczerwień to ostatnio popularny temat w branży Health & Wellness. Szumne zapewniania producentów i sprzedawców, w których gwarantują polepszenie sprawności fizycznej i pomoc w leczeniu wielu chorób bombardują potencjalnego użytkownika niczym Magda Gessler i jej gastryczne problemy w reklamach TV.

Ile jest w tym jednak marketingowej paplaniny, a ile naukowych przesłanek potwierdzających leczniczy wpływ IR? Postanowiłem to sprawdzić.

Wyobraź sobie teraz to przyjemne uczucie, kiedy po całym dniu wygrzewania się na słonku twoje ciało (i umysł) osiąga apogeum relaksu, oddając ciepło jeszcze na długo po zachodzie słońca.

Stan ten jest jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów składowych każdego urlopu spędzanego na piaszczystej plaży. Słońce daje nam ciepło i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Rezonans Shummana pieści nasze ciała. Uziemiane gwarantuje przeskok elektronów na całej powierzchni ciała. Piękny, dogłębny reset, na który większość ludzi czeka cały rok.

Poczułeś to? To teraz wyobraź sobie, że możesz doświadczać podobnego uczucia głębokiego wypoczęcia na zawołanie. Pozwól, że opowiem ci dlaczego sauna na podczerwień powinna znaleźć się na twojej liście zakupowej.

CZYTAJ TAKŻE: Sauna Wzmacnia Serce i Chroni Układ Krwionośny

3 zdrowotne właściwości sauny infrared

Zacznę od sprawy najważniejszej, czyli wypunktowania zdrowotnych właściwości podczerwieni w saunie.

1. Detoks organizmu. Tutaj literatura jest niewystarczająca by jednoznacznie stwierdzić detoksykujące właściwości sauny IR. Co wiemy na pewno, to że metale takie jak kadm i rtęć są dużo skuteczniej usuwane wraz z potem niż z moczem. Logicznym byłoby spekulować, że niesamowita ilość potu, którą wywołuje sauna IR może wpływać na zwiększone wydalanie niechcianych substancji.

2. Obniża efekty uboczne cukrzycy. Przeprowadzone w 2010 badanie, które opublikowano w Journal of Complimentary and Alternative Medicine wskazuje na znaczna poprawę jakości życia osób cierpiących na cukrzycę typu II, które często narzekają na komplikacje takie jak depresja, różnego rodzaju bóle, zastoinową niewydolność serca czy syndrom chronicznego zmęczenia. Korzystanie z sauny IR znacząco zmniejsza ból i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.

3. Pomaga zredukować chroniczne bóle, wliczając bóle spowodowane artretyzmem. Badanie przeprowadzone w holenderskim Saxion University of Applied Science wykazało, że zabiegi w saunie IR pomagają znacząco zredukować chroniczne bóle i to bez efektów ubocznych.

Naukowcy w badaniu, przez 4 tygodnie testowali IR na pacjentach z artretyzmem reumatoidalnym i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Pacjenci zostali poddani 8 zabiegom z użyciem sauny na podczerwień w rezultacie których doświadczyli znaczącej ulgi w bólu i – co ważne – bez uskarżania się na efekty uboczne.

Kto powinien używać sauny IR?

Każdy. Powinny stać się one przyjemnym nawykiem, takim samym jak mycie zębów czy przedrzeźnianie kota laserowym wskaźnikiem.

Ktoś powie, że nasz organizm posiada efektywne mechanizmy, które umożliwiają mu samodzielną detoksykację. Jak najbardziej, tyle że od czasu rewolucji przemysłowej człowiek zsyntetyzował ok. 100 tysięcy substancji chemicznych, których nasze organizmy nie nauczyły się w toku ewolucji skutecznie usuwać.

Wszystkie te znajdujące się w otoczeniu substancje, przenikają do naszych systemów wraz z powietrzem, wodą i pożywieniem. Według U.S. Environmental Protection Agency (EPA) w naszych organizmach znajduje się średnio 700 ksenobiotyków, czyli substancji chemicznych niebędących naturalnymi składnikami żywego organizmu.

Co więcej przeciętna kobieta nakłada na swoje ciało 168 chemikaliów każdego dnia. Są to m.in. niesławne parabeny znajdujące się np. w szminkach, które wykrywane są w dużej koncentracji w wycinkach nowotworów piersi.

Jest takie powiedzenie, że nic nie zabija skuteczniej od ignorancji. Tym bardziej, że ograniczenie ekspozycji na ten cały chemiczny syf jest nader proste i sprowadza się do zasady: nie nakładam na skórę niczego czego nie włożyłabym do ust.

Albo inaczej, jeśli masz problem z odczytaniem nazwy jakiegoś składnika produktu, wyrzuć go za okno!

Hahaha wypociłam 3 litry parabenów

Wobec powyższego, sauna IR stanowi doskonałe oręże wspierające nasze ciała w walce o utrzymanie homeostazy, a tym samym długie życie w dobrym zdrowiu.

Co więcej, badania wskazują, że sauna IR korzystnie wpływa na ludzi cierpiących na takie schorzenia jak: cukrzyca, artretyzm, problemy z wysokim ciśnieniem, depresja, chroniczny ból mięśni i stawów czy problemy z trawieniem.

Na YouTube pojawiają się również filmiki osób, które z powodzeniem stosują saunę IR jako komplementarną metodę wspomagającą leczenie nowotworów.

Ale czym w ogóle jest sauna na podczerwień?

Garść technikaliów. Zastosowanie promieniowania podczerwonego, znanego również jako promieniowanie IR (od angielskiego InfraRed) w medycynie ma już bardzo długą tradycję. Jest powszechnie stosowane m.in. w sanatoriach do leczenia przewlekłego bólu, w stanach zapalnych czy pourazowych.

Stosują je zawodowi sportowcy w ramach odnowy biologicznej po ciężkim treningu i rekonwalescencji po urazach. Badania naukowe dowiodły, że w przeciwieństwie do tradycyjnej sauny fińskiej, którą określa się mianem pro-zdrowotnej, sauna infrared ma działanie lecznicze.

W przeciwieństwie do tradycyjnej sauny fińskiej, w której powietrze ogrzane  do temperatury 80-100C następnie ogrzewa ciało, w przypadku sauny infrared za ogrzanie ciała odpowiadają promienniki podczerwieni.

Ciało zostaje rozgrzane od środka przez co pocimy się wielokrotnie intensywniej niż w kabinie fińskiej, przy czym temperatura powietrza wewnątrz sauny IR jest o połowę niższa od tej panującej w saunach fińskich. Dlatego sauny IR nazywa się czasem kabinami niskotemperaturowymi (30-60 °C ).

Co to oznacza? Przede wszystkim dużo większy komfort użytkowania i możliwość korzystania z sauny przy otwartych drzwiach, zapewniając sobie dostęp świeżego, chłodniejszego powietrza z zewnątrz kabiny. Sweet!

Spalamy przy tym więcej kalorii- półgodzinny seans w IR to aż 300+ kcal mniej.

Sama podczerwień zajmuje kilka długości w spektrum i w uproszczeniu dzieli się na:

 • Fale krótkie IR-A podnoszą odporność, detox, leczą rany, oczyszczają skórę, uśmierzają ból
 • Fale średnie IR-B poprawiają cyrkulację, odchudzają, uśmierzają ból
 • Fale długie IR-C obniżają ciśnienie krwi, relaksują, odchudzają
Promienniki kwarcowe. Oaza p*****o spokoju.

Sauna saunie nie równa. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli saun infrared a ich ceny kształtują się pomiędzy 2-20tys zł. Oczywiście dostępne są również droższe modele, wyposażone w luksusy w postaci leżanek, koloroterapii, jonizacji itd.

Tutaj warto wspomnieć, że żaden jonizator nie zastąpi porządnego wywietrzenia mieszkania.  Dodajmy do tego kota, którego głaskanie również nasyca powietrze ujemnymi jonami i mamy zaoszczędzone kilka stówek.

Jak wybrać właściwy produkt?

Do wyboru mamy kilka typów promienników IR: węglowe, ceramiczne, magnezowe i kwarcowe. Wybór właściwego jest kluczowy dla naszego zdrowia.

Promienniki węglowe. Używane w najtańszych modelach saun i budzące najwięcej kontrowersji. Promienniki te emitują jedynie promieniowanie długie IR-C (to, które emitowane przez słońce nie dociera do powierzchni ziemi), które podobnie jak IR-B wnika w górną warstwę skóry powodując efekt ogrzania. I tyle.

Niestety testy miernikiem EMF wykazują bardzo silną emisję szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Seans w kabinie wyścielonej matami węglowymi jest jak seans trzymania głowy przy włączonej mikrofalówce. Innymi słowy: no fucking way.

Na marginesie dodam, że znana jest mi tylko jedna firma, której hybrydowe promienniki węglowo- ceramiczne zostały wyposażone w urządzenia niwelujące szkodliwe pola elektromagnetyczne EMF i ELF. Jest to amerykańska Clearlight Saunas.

Zapominamy więc o tanich saunach chińskiej produkcji, w których stosuje się przemysłowe węglowe maty grzewcze, używane m.in. do systemów ogrzewania podłogowego w halach produkcyjnych. Zamiast chińskiego chłamu za 3 tysiaki zdecydowanie lepiej dla zdrowia zainwestować w zimowe wakacje na Kanarach, szczególnie w listopadzie.

Promienniki magnezowe i ceramiczne. O nieco lepszej renomie od emiterów węglowych. Zakres fal średnie IR-B i długie IR-C. Promienniki o lepszych parametrach i głębszej penetracji ciała.

Promienniki kwarcowe. Pełne spektrum. Jedyne świecące i zdecydowanie najzdrowsze emitery podczerwieni dostępne na rynku i jedyne, które powinieneś brać pod uwagę. Polecam szczególnie promienniki  niemieckiej firmy Dr. Fisher Vitae, które mam zainstalowane w swojej saunie. Zakres IR-A, IR-B i IR-C, czyli spektrum najbardziej zbliżone do słonecznego. Penetruje do 5mm wgłąb ciała, a więc do skóry właściwej.

Oprócz emiterów, duże znaczenie w wyborze sauny ma również rodzaj użytego drewna. Serdecznie odradzam zakup taniej chińskiej sauny, zbudowanej z paneli w których zastosowano wiele warstw sklejki połączonej chemicznymi klejami.

Panele te są często zabejcowane dodatkową chemiczną mieszaniną, która pod wpływem temperatury uwalnia toksyny do wnętrza kabiny.

Najlepiej wybrać saunę z solidnego drewna, w której poszczególne elementy łączone są mechanicznie (bezklejowo). Uważać należy również na sauny, w których zastosowano drewno cedrowe, którego olejki mogą działać uczulająco.

Jak używać kabiny IR?

Saunę na podczerwień można bez wahania postawić w każdym miejscu w domu.  Złożoną kabinę podłączamy po prostu do gniazdka wysokiego napięcia. Et voila!

Podobnie jak w przypadku saun tradycyjnych, zaleca się stopniowe przyzwyczajanie organizmu do korzystania z sauny. Pierwszy seans nie powinien być dłuższy niż 20min. Dla mnie 3 x w tygodniu po 45min jest optymalnym rozwiązaniem.

Zarówno przed seansem jak i zaraz po spożywamy szklankę wody źródlanej z dodatkiem szczypty soli himalajskiej, w celu uzupełnienia utraconych wraz z potem minerałów. Alternatywnie można zjeść kiszonego ogórka (o kiszonkach i kiszeniu będzie w jednym z następnych wpisów).

Szybki prysznic po wizycie w kabinie pozwoli zmyć z powierzchni skóry pozostałości toksyn, które uwolniły się z organizmu w procesie pocenia.

Zdecydowanie pożądanym efektem ubocznym jest wygładzenie skóry i odzyskanie jej promiennego, równomiernego kolorytu. Dodatkowo 15 minutowy seans w kabinie IR idealnie przygotowuje skórę i mięśnie do pracy z ciałem, pogłębiając efekt pełnej relaksacji.

Podsumowując, jak już się mamy pocić jak mysz w połogu to róbmy to z głową. Czyli stawiajmy tylko na promienniki kwarcowe z pełnym spektrum i tylko lite, bezklejowe drewno.

Przygotuj się na wydatek minimum 6 tys. złotych za podstawową kabinę jednoosobową z czterema promiennikami. Poniżej tego pułapu znajduje się bezużyteczny a często szkodliwy dla zdrowia chiński szajs.

38 KOMENTARZE

  • Hej, zakupiłem gotowy produkt przed dwoma laty. Producent się w międzyczasie przebranżowił. Budowa kabiny nie jest zbytnio skomplikowana, każdy średnio wprawny stolarz powinien Ci pomóc 🙂

   • Niezły synchron, cały tydzień je eksplorowałem 🙂 Niestety, natężenie promieniowania EMF wewnątrz takiej sauny jest toksyczna. Ale pojawił się w mojej głowie pomysł stworzenia takiej sauny w wersji ZERO EMF. Coś w stylu SaunaSpace – to jedyna, którą bym kupił (gdyby nie ich polityka cenowa). Chciałbym zdemokratyzować przenośne sauny. Masz jakiś konkretny model na uwadze?

 1. Bardzo rzetelny artykuł 🙂 często sami sprzedawcy nie mają takiej wiedzy a powinni mieć… właśnie zamontowałam kabinę u siebie, jestem zachwycona. Mam jedną wątpliwość, jak zgłębiałam temat dowiedziałam się, że bezpośrednio po wyjściu nie powinno brać się prysznica przy saunie IR, należy dokładnie wytrzeć ciało i odczekać aby pory się pozamykały i wówczas wziąć prysznic, wtedy nie aplikujemy sobie wydzielonych toksyn z powrotem do organizmu. Pozdrawiam 🙂

  • Skóra jest doskonałą osłoną, żeby to co się z niej wydostało nie wróciło z powrotem do środka. Np. Przy aplikacji transdermalnego magnezu, jego absorpcja może zajść tylko w okolicy mieszków włosowych, które stanowią jedynie 3% powierzchni skóry. Nie muszę tłumaczyć dlaczego taka metoda aplikacji jest nieskuteczna:) Jak znajdziesz artykuł odnośnie tego co napisałaś, podziel się proszę 🙂

 2. Witam serdecznie . Czy mogę podesłać na e mail link do sauny , która mnie interesuje , ciekawa jestem Pańskiej opinii . Pozdrawiam Kasia .

 3. Dawajcie jakies namiary na konkretne modele czy firmy które warto sobie zamontować ? Dużo czytania i róznych opinie w skrócie dużo zmarnowanego czasu – proszę podajcie blizej co się sprawdza i działa. Jestem w trakcie wyboru i kupna, jednak wszedzie każda firma zachwala swoje a fejkowych opini to jest od groma, mam wrażenie że firmy same zatrudniają ludzi żeby tewe opinie działały ;(

  • Clearlight amerykańskie. Jeśli masz do wydania kilkadziesiąt tysięcy pln. Jeśli nie to stolarz, projekt i samodzielna robota. Promienniki i sterownik dr Vitae Fisher (Philips) z czerwonym filtrem, drewno olejowane bezklejowe.

   • Witam!
    Chciałem zapytać o okulary. Wiadomym jest, iż takowe promieniowanie ujemnie wpływa na oczy i wzrok i że w związku z tym należałoby oczy chronić odpowiednimi okularami. Są jednak opinie, które wyrażają pogląd, jakoby w takiej saunie, jakiekolwiek okulary, były zbyteczne. Dziwne to dla mnie, bo dobrze wiem, ze niektórzy producenci saun IR, dostarczają do swych wyrobów, własnie odpowiednie okulary…
    Jak więc to jest z tymi okularami?

    • Proponuję zakup lamp kwarcowych pełnego spektrum z filtrem i nie wpatrywać się w emitery, tak jak nie wpatrujemy się w żarówki 🙂

 4. Witam
  Czy możesz napisać coś o Prawidłowym układzie i ilości promienników w saunie o wymiarach. 2,5 na 1,20. Mam takie pomieszczenie w piwnicy i nie mogę zdecydować się na układ promienników. Dla dwóch osób miejsca starczy nawet na leżąco ale jakoś nie mam wizji co do rozmieszczenia.

 5. Witam,
  czy ktoś może mi podpowiedzieć jaka saunę INFRARED warto kupić. Mam pomieszczenie 2metry szerokość, 2 metry głębokość. Oczywiście nie musi być taka duża, ale zależy mi na jakości i dobrych promiennikach (nie chińskich). Cena od 10.000,- do 12.000,-zł
  Będę bardzo wdzięczna.

 6. Witam,
  szukam sany z promiennikami polecanymi przez Pana niestety jest duży problem.
  Interesuje mnie wydatek rzędu 7 tys. Czy może Pan coś polecić?
  Jest firma która ma promienniki własnej produkcji ze znakiem towarowym. Nie mogę zleźć jakie one są . Czy może się Pan w tej kwestii coś wypowiedzieć ?
  – Promienniki 4 Infraheat™ Intense
  – Promienniki 2 Infraheat™ Nano Carbon XL
  – Opcjonalnie promienniki Infraheat™ Full Spectrum

  • To o czym piszesz oferuje firma o nazwie super sauna. Pytanie o te promienniki Nano Carbon, bo to tak naprawdę węglowe, których autor tego artykułu zdecydowanie nie poleca.

 7. czytalam ze sauny fir blankiet maja emisje emf rowna 0, wiec wydawaloby sie ze weglowe promienniki maja nizsza emisje emf, moglby Pan wypowiedziec sie na ten temat i porownac z ceramicznymi i kwarcowymi?

 8. Witaj
  Nie mam miejsca na saunę drewniana, ale mam toaletę dla gości ,.której nie używam . Jak myślisz czy można by tam założyć same promienniki i zrobić taką saunę „inaczej” że tak to nazwę. Wyłożyć drewnem niestety nie mogę ,. mieszkanie jest wynajmowane. To pomieszczenie jest cały czas wentylowane. Nie wiem tylko czy nagrzewanie ścian betonowych ma sens. Chociaż te nowe promienniki podobno mają nagrzewać tylko człowieka. Ale to może tylko chwyt reklamowy.
  Proszę się nie śmiać z.mojego pomysłu, chociaż jest w sumie śmieszny :)))
  Ale jak widzę te przenośne kabiny z jakiś tworzyw, to wolę moje betony.

 9. Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za wpis, który dał mi dużo do myślenia i zmotywował mnie do poszukania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Pytania, które pojawiły się po lekturze tego tekstu i obejrzeniu filmu p. Grzegorza Kazimierowicza z Hydrosauna.
  U mnie już po ptakach. Posiadam saunę z wspomnianej już SuperSauny z promiennikami Nano Carbon, Intense i Full Spectrum, przy czym Full Spectrum to promiennik kwarcowo-węglowy (według p. Kazimierowicza – zgroza). Generalnie najgorsze co może być… dobrze, że chociaż drewno to WRC, to mi daje bazę do przyszłych modyfikacji.

  No ale teraz pytania, na które nie znalazłem odpowiedzi.
  – Jakie są przesłanki stojące za tym, że do sauny nadaje się tylko i wyłącznie promiennik Full Spectrum IR-A/B/C? a pozostałe typy promienników już nie?
  – Gdzie są publikacje naukowe dające wyższość sauny z NIR (Near InfraRed – czyli IR-A) nad FIR (Far InfraRed – IR-C)?
  – Na jakiej podstawie autor posta stwierdza, że polecane promienniki są „najzdrowsze” i „jedyne jakie powinieneś brać pod uwagę”? Jakieś naukowe analizy potwierdzające tak kategoryczne zalecenie?
  – Dlaczego autor tak mocno udemonizował promienniki węglowe „powodują efekt ogrzania. I tyle” podczas gdy sam chwile wcześniej wymienia wymierne efekty fal IR-C. Dodatkowo praktycznie każda czytana przeze mnie publikacja na temat sauny IR tyczyła się FIR.
  – Nie do końca łapię sprawę z EMF. Pomiary można owszem pooglądać na youtube i sieją zgrozą ale na tych matach się nie leży! Pomiary robione na milimetry od maty mają się nijak do typowego użycia w saunie, gdzie natężenie pola elektromagnetycznego spada bardzo szybko a siedzi się nie na mm a co najmniej kilkanaście cm od maty. W tym toku rozumowania płyty indukcyjne to czyste zło! Tam idą kilowaty na palnik.

  Studiując temat, na dzisiaj, odnoszę właśnie wrażenie że to IR-A nie nadaje się do sauny. Zagrożenia ze strony IR-A: Zaćma (dlatego dodane te osłonki do emiterów Vitae?), przyspieszone fotostarzenie skóry (efekt podobny do ekspozycji UV), uwalnianie w ciele reaktywnych form tlenu, może przyczynić się do zahamowania apoptozy w melanocytach (jeżeli po ekspozycji Ir-A jest również UVB) – ryzyko raka tychże.
  Oczywiście kluczem jest ilość. Niektórzy badacze sugerują, że IR-A powinno się używać tylko do specyficznych zastosowań (krótkotrwałych).
  Korzyści z IR-A natomiast są, pytanie jak się sprawdzą w saunie? (badania?). Dodam, że IR-A dość specyficznie można wykorzystać do leczenie raka – to jednak dalekie od stosowania w saunie.

  Dlaczego napisałem, że odnoszę wrażenie że IR-A nie nadaje się do sauny? Bo ja to w saunie lubię być! To jest z#$%$#%a forma relaksu! To jest super. Korzystam często i długo! Z sauny IR korzystam nawet 90 min (kilka sesji z ochładzaniem się pod prysznicem czy w rzece). Z mojego doświadczenia, bardzo wszak ubogiego, wynika że najprzyjemniejszy i najbardziej relaksujący jest promiennik węglowy (400W), mniej ceramiczny a promiennik Full Spectrum jest za mocny (mimo, że 350W). Full Spectrum grzeje specyficznie, trochę nieintuicyjnie – może taka specyfika.
  Zgadzam się w pełni z p. Grzegorzem na temat termometru! Wyrzucić z sauny! Miałem już taki pomysł zanim trafiłem na omówienie p. Grzegorza. Jak się sauna IR wyłącza to lipa… straszna lipa.
  Ponieważ ekspozycja jest spora, to czy już negatywne aspekty IR-A nie przewyższą pozytywnych???

  Być może, jak trafię na przekonujące argumenty, przebuduję swoją saunę. Podejrzewam jednak, że w saunie 1 osobowej 3 lub 4 promienniki FRISH mnie ugotują. Podejrzewam, bo nie wiem. Nigdy nie byłem w saunie z promiennikami FRISH.

  Kupiłem saunę by się relaksować, a się nią teraz stresuję. Kupiłem, żeby pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie a czytam, że siedzę jak w mikrofali, że się tylko grzeje (hmm, tak działa sauna fińska???). Jak żyć?

  Póki co idę się zrelaksować do sauny z promiennikami węglowymi, ceramicznymi i kwarcowo-węglowymi.
  Pozdrawiam

  • Witam,
   Ja właśnie chcè zakupić saunę z takim samym zestawem promiennikow od supersauny. Mam pytanie czy drążył Pan dalej temat, jak się u Pana sprawdzają? Jak zachowuje się to drewno cedrowe? Ja dziś korzystałam z tej sauny w salonie i poczułam po wyjściu silny ból głowy i szczypanie lub nawet parzenie języka ( być może to zbieg okoliczności) ale tu przeczytałam o drewnie nasączonym różnymi toksycznymi olejami i już sama nie wiem co mam zrobić ? Czy te sauny są w porządku czy nie? Będę wdzięczna za odpowiedz.

   • Też się zastanawiamy nad tą sauną i nagle po przeczytaniu artykułu mocno wątpimy. 😐
    Przydałoby się więcej informacji, rzetelnych informacji. Ktoś coś? 🙁

    • Mój stan wiedzy przez te parę miesięcy niedużo się zmienił. Dalej nie wiem w zasadzie nic. Jeżeli angielski nie jest przeszkodą, to „Matt Justice” na youtube ma sporo informacji do przekazania. Jednak on promuje mocno markę: Radiant Health (https://radianthealthsaunas.com/) i skupia się w zasadzie tylko na IR-C. Dużo oglądania.

     Co do sauny marki SuperSauna, to przyznam że mocno ją nadużywam 🙂 Czasami grzeje nawet i 3h, z czego tak czy siak pierwsza godzina to nagrzewanie sauny. Klasycznego seansu IR zakończonego ciepłym prysznicem nie robię. Siedzę do momentu, aż czuje że chce do rzeki. Zimna kąpiel w rzece i od nowa. Moja żona podobnie i każdy z gości, który raczył się u mnie sauną. Także sauna robi robotę. Oczywiście termometr jest na zewnątrz sauny.

     Drewno cerdrowe jest super! Miękkie jak do mebli z Ikea 😉 Za to ten zapach!!!

     Lepsze jest wrogiem dobrego, więc oczywiście pytania czy ta sauna jest dobra / zdrowa / odpowiednia się tłuką po głowie.

     Z wątpliwości to te promienniki FULL Spectrum i NANO. Osobiście chętnie spróbowałbym seansu w RadiantHealth dla porównania.
     Oczywiście odkręciłem promiennik węglowy i jego oznaczenia są średnio do zdekodowania. Google też nic nie pomogł. Więc nie wiadomo co to i wątpię aby było low-EMF (a przydałoby się).
     Mierniki EMF kosztują od 10% wartości sauny w zwyż więc średni sens kupować by sprawdzić.

 10. Witam , chciałam zakupić saunę infrared dla dwóch osób , proszę o polecenie modelu , który jest wart uwagi . Będę bardzo wdzięczna za pomoc , niestety sama nie jestem w stanie nic wybrać .

 11. Witam , czy może pan polecić konkretny model sauny infrared dla dwóch osób , którą warto zakupić ? Niestety sama nie potrafię nic wybrać . Po przeczytaniu artykułu nie mogę znaleźć nic godnego zainteresowania .

 12. w swoim mieście mam taką saunę ale… z promiennikami ceramicznymi (jak rozumiem bez IRA) czy jest w takim razie sens chodzenia do takiej sauny? czy lepiej chodzić do fińskiej (z takiej zawsze korzystam), Myślałam że to będzie lepsza alternatywa ponieważ zamiast trzech seansów wystarczy jeden i zajmie mi to mniej czasu . Nie wiem może się mylę i taka sauna z promiennikami ceramicznymi daje taki sam efekt jak fińska ? I jeszcze jedno . IRA z filtrem skutecznie blokują to co szkodliwe dla oczów ? czyli IRA ? czy w takim razie jest wtedy IRA ? czy tylko IRB I IRC tak jak w panelach ceramicznych ? Może głupie pytanie ale kompletnie nie mam wiedzy na ten temat a jestem jednooczna i wolałabym zachować w zdrowiu to jedyne oko.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!