Co „zabija” testosteron i obniża jego poziom?
O tym, że poziom tego najbardziej męskiego z hormonów spada wraz z wiekiem, wie każdy. Gdy stuknie 30tka rozpoczyna się równia pochyła – każdego roku poziom testosteronu całkowitego spada o 2% a wolnego o 3%.
Gdy dorzucisz do tej genetycznej tendencji wprowadzanie do organizmu ftalanów i BPA (silne dysruptory hormonalne) wraz z pożywieniem przechowywanym w plastikowych opakowaniach – butelkowana woda! – spadek testo może być wielokrotnie większy niż biologiczne 3% rocznie.
Sprawdź, co „zabija” testosteron.
Oto 4 główne czynniki powodujące załamanie wysokiego poziomu testosteronu:
Co zrobić aby temu zapobiec?
Jeszcze się taki nie urodził, co by zatrzymał procesy starzenia. Urodziło się za to wielu takich, którzy potrafią je skutecznie opóźnić.
To możesz zrobić już dziś:
Przede wszystkim zacznij od wyrzucenia wszystkich plastikowych bidonów/pudełek na jedzenie, które nie mają oznakowania 'wolne od BPA’. Zapomnij o kupowaniu wody butelkowanej czy izotoników w plastiku. Kwasowy odczyn tych ostatnich powoduje zwielokrotnione przenikanie ftalanów i BPA do zawartości butelki.
Ogranicz do absolutnego minimum spożywanie alkoholu. Badanie potwierdzają, że alkohol z czasem obniża poziom testosteronu. Lampka dobrego, czerwonego wina do niedzielnego obiadu i butelka kraftowego cydru powinny być twoim tygodniowym maksimum. Jeśli chodzi o wino, to jeśli tak jak ja nie wyobrażasz sobie wyłączyć je z jadłospisu, wybieraj szczepy o najwyższej zawartości polifenoli, takie jak np. Pinot Noir.
Zjadaj więcej dobrych tłuszczy. Awokado? Pewnie. Olej kokosowy? Śmiało. Olej lniany + olej słonecznikowy? Idealne połączenie kwasów omega. Masło krowieńcze? Jak najbardziej! Oczywiście ekologiczne, pochodzące z niepasteryzowanej śmietany.
O maśle opowiada nieodżałowana dr. Jadwiga Kempisty.
https://www.youtube.com/watch?v=tIOb5A-EYKg
Jeśli stuknęła ci 30tka, to jest ten czas kiedy powinieneś rozpocząć przygodę z optymalizacją testosteronu.
Podziękujesz sobie dekadę od teraz. A następnie za dwie. I tak dalej.
Źródła:
Sex hormones and adrenocortical steroids in men acutely intoxicated with ethanol. [PubMed]
Zacząłem zgłębiać temat nawadniania i stwierdzam, że daje to niezły mętlik w głowie bo trafiam na masę informacji które się wzajemnie wykluczają. Możesz podzielić się skąd pozyskujesz i/czy w jaki sposób oczyszczasz pozyskaną wodę aby nawadniała bez skutków ubocznych?
Piona!