Co „zabija” testosteron i obniża jego poziom?

O tym, że poziom tego najbardziej męskiego z hormonów spada wraz z wiekiem, wie każdy. Gdy stuknie 30tka rozpoczyna się równia pochyła – każdego roku poziom testosteronu całkowitego spada o 2% a wolnego o 3%.

Gdy dorzucisz do tej genetycznej tendencji wprowadzanie do organizmu ftalanów i BPA (silne dysruptory hormonalne) wraz z pożywieniem przechowywanym w plastikowych opakowaniach – butelkowana woda! – spadek testo może być wielokrotnie większy niż biologiczne 3% rocznie.

Sprawdź, co „zabija” testosteron.

Oto 4 główne czynniki powodujące załamanie wysokiego poziomu testosteronu:

Co obniża tesosteron?

Co zrobić aby temu zapobiec?

Jeszcze się taki nie urodził, co by zatrzymał procesy starzenia. Urodziło się za to wielu takich, którzy potrafią je skutecznie opóźnić.

To możesz zrobić już dziś:

Przede wszystkim zacznij od wyrzucenia wszystkich plastikowych bidonów/pudełek na jedzenie, które nie mają oznakowania 'wolne od BPA’. Zapomnij o kupowaniu wody butelkowanej czy izotoników w plastiku. Kwasowy odczyn tych ostatnich powoduje zwielokrotnione przenikanie ftalanów i BPA do zawartości butelki.

Ogranicz do absolutnego minimum spożywanie alkoholu. Badanie potwierdzają, że alkohol z czasem obniża poziom testosteronu. Lampka dobrego, czerwonego wina do niedzielnego obiadu i butelka kraftowego cydru powinny być twoim tygodniowym maksimum. Jeśli chodzi o wino, to jeśli tak jak ja nie wyobrażasz sobie wyłączyć je z jadłospisu, wybieraj szczepy o najwyższej zawartości polifenoli, takie jak np. Pinot Noir.

Zjadaj więcej dobrych tłuszczy. Awokado? Pewnie. Olej kokosowy? Śmiało. Olej lniany + olej słonecznikowy? Idealne połączenie kwasów omega. Masło krowieńcze? Jak najbardziej! Oczywiście ekologiczne, pochodzące z niepasteryzowanej śmietany.

O maśle opowiada nieodżałowana dr. Jadwiga Kempisty.

https://www.youtube.com/watch?v=tIOb5A-EYKg

Jeśli stuknęła ci 30tka, to jest ten czas kiedy powinieneś rozpocząć przygodę z optymalizacją testosteronu.

Podziękujesz sobie dekadę od teraz. A następnie za dwie. I tak dalej.

Źródła:

Sex hormones and adrenocortical steroids in men acutely intoxicated with ethanol. [PubMed]

1 KOMENTARZ

  1. Zacząłem zgłębiać temat nawadniania i stwierdzam, że daje to niezły mętlik w głowie bo trafiam na masę informacji które się wzajemnie wykluczają. Możesz podzielić się skąd pozyskujesz i/czy w jaki sposób oczyszczasz pozyskaną wodę aby nawadniała bez skutków ubocznych?
    Piona!

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!