*#SciBites to jeden obszar, jedno badanie i jedna konkluzja.

Ciężar, który podnosisz na sztandze w przysiadzie jest ułamkiem tego co możesz wycisnąć na suwnicy. Naukowcy z Arizona State University opublikowali formuły, które możesz zastosować do wyliczenia maksymalnej ilości kg do użycia w przysiadzie, jeśli znasz swój ciężar wyciskany na maszynie. I vice versa.

Badanie

W badaniu wzięło udział 30 nowicjuszy i 30 zaawansowanych użytkowników siłowni, ze stażem przekraczającym 6 miesięcy. Przez okres 3 tygodni naukowcy próbowali określić wzór na odpowiednik maksymalnego bezpiecznego ciężaru dla 10 powtórzeń na wolnym ciężarze, w oparciu o wyniki 10 powtórzeń wyciskania na suwnicy. Do testów użyto suwnicy z ciężarem pod kątem 45 stopni i tylko takiej dotyczy to badanie.

Rezultaty

Nie budzi zdziwienia, że zaawansowani sportowcy okazali się dużo silniejsi od nowicjuszy.

Why squats with 100 kg are heavier than leg presses with 200 kg

Pierwszy wykres poniżej pokazuje ciężar w kg, który początkujący badani byli w stanie udźwignąć wykonując ćwiczenie na suwnicy i w przysiadzie ze sztangą. Drugi wykres pokazuje to samo, tyle że dla grupy zaawansowanych użytkowników. Natomiast wykres u dołu, pokazuje zbiorcze dane dla wszystkich badanych.

Why squats with 100 kg are heavier than leg presses with 200 kg

Na podstawie zebranych informacji, naukowcy — posługując się statystyką — opracowali formułę, która opisuje zależność pomiędzy ilością kilogramów, którą badani dźwigali wykonując po 10 powtórzeń każdego z ćwiczeń.

Nowicjusze: ilość kg dla przysiadów = ilość kg dla wypychania na suwnicy x 0.21 + 36

Zaawansowani: ilość kg dla przysiadów = ilość kg dla wypychania na suwnicy x 0.31 + 19

Średnia dla całej grupy: ilość kg dla przysiadów = ilość kg dla wypychania na suwnicy x 0.35 + 2

Konkluzja

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem siłowni i udaje ci się zrobić 10 powtórzeń z ciężarem 300kg na suwnicy, to używając środkowej formuły bezpiecznym odpowiednikiem ciężaru dla przysiadów ze sztangą będzie 112kg.

Źródło:

Predicting a 10 repetition maximum for the free weight parallel squat using the 45 degrees angled leg press [PubMed]

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!