Drwal TestosteronMucuna pruriens (Świerzbiec właściwy), zwana aksamitną fasolą, znana jest w medycynie ayurwedyjskiej od tysięcy lat jako tonik na libido i zioło zwiększające…rozmiar jąder. Mam twoją uwagę? To lecimy.

Ostatnimi czasy zainteresowanie badaczy fasolkami mucuna wzrosło, głównie ze względu na fakt, że zawierają L-DOPE (lewodopa) — aminokwas, który jest bezpośrednim prekursorem neuroprzekaźnika dopaminy.

Dotychczas udało się potwierdzić naukowo następujące właściwości świerzbca:

 • Znaczne zwiększenie produkcji i poprawa jakości nasienia
 • Redukcja kortyzolu
 • Aktywacja receptorów androgennych
 • Zwiększenie produkcji dopaminy
 • Zmniejszenie poziomu prolaktyny
 • Powiększenie maksymalnego obwodu prącia (mężczyźni <30)
 • Zwiększenie sekrecji testosteronu
 • Zwiększenie reakcji na bodźce seksualne

Tabela poniżej pokazuje rezultaty jednego z badań, w którym mężczyźni zażywali mucunę przez 90 dni, co skutkowało 21% wzrostem T u zdrowych mężczyzn, 38% wzrostem u mężczyzn z umiarkowaną bezpłodnością oraz 41% wzrostem T u mężczyzn z ciężką niepłodnością. Całkiem niezłe wyniki.

Image

Magiczne fasolki

Naturalne suplementy to bardzo często pic na wodę. Jednak w przypadku mucuna pruriens ilość badań naukowych zdaje się potwierdzać jej niezwykłe, dotychczas anegdotyczne właściwości.

Mucuna posiada najwyższą zawartość L-DOPY ze wszystkich znanych roślin. Po spożyciu lewodopa bardzo szybko konwertuje do dopaminy, co w rezultacie pociąga za sobą wszystkie inne opisywane korzyści dla organizmu. To doładowanie dopaminy uwrażliwia również receptory androgenne, blokuje prolaktynę, podnosi poziom testosteronu a nawet zwiększa sekrecję hormonu wzrostu.

Mucuna na testosteron

Pozostałe zalety płynące z suplementacji świerzbcem, takie jak zwiększenie jakości nasienia i obniżenie kortyzolu, są prawdopodobnie spowodowane wysoką zawartością przeciwutleniaczy w fasolkach.

Jedno z pierwszych badań klinicznych na ludziach dotyczące wpływu fasolek na męski układ rozrodczy dało bardzo pozytywne rezultaty. Mężczyznom z niepłodnością spowodowaną czynnikami stresowymi, przez 90 dni podawano 5g sproszkowanego świerzbca. W wyniku kuracji, liczebność plemników u mężczyzn z niepłodnością wzrosła o 688%, natomiastu zdrowych osobników o 32% (może to wyjaśniać fakt, że Mucuna pruriens jest adaptogenem i jak każdy adaptogen dąży do homeostazy w ludzkim organizmie).

Co więcej, zmierzony poziom kortyzolu w surowicy zmniejszył się o 110% (!) w grupie bezpłodnej i o 38% wśród zdrowych osobników.

Kolejne badanie — ponownie z grupą bezpłodnych mężczyzn — wykazało, że podawanie 5g sproszkowanego surowca przez okres 90 dni podnosi poziom testosteronu o 38% u osobników bezpłodnych i o 27% u zdrowych. LH podniósł się o 41% u chłopaków strzelających ślepakami i o 23% u zdrowych. Liczebność plemników również wzrosłą, podobnie do koncentracji dopaminy w nasieniu. Co ciekawe poziom prolaktyny (hormon, który blokuje wydzielanie LH) spadła o -32% i -19%.

https://prozdrowotny.pl/385-large_default/raw-l-dopa-100g.jpg

Trzecie badanie na 180 bezpłodnych mężczyznach wykazało średni wzrost poziomu testosteronu o 38%.

Co więcej, badania na wyizolowanych komórkach wykazały, że L-DOPA działa jako aktywator protein w receptorach androgennych, uwrażliwiając je i regulując ich aktywność.

Okazuje się jednak, że korzyści w produkcji hormonów to nie wszystko.

Mucuna pruriens pozytywnie oddziałuje również na funkcje kognitywne.

Świerzbiec a mózg

Ponieważ L-DOPA przenika przez barierę krew-mózg i konwertuje do neurotransmitera dopaminy — który jest modulatorem przyswajania wiedzy — pojawia się dodatkowe nootropowe (dopalające mózg) działanie Mucuny. Na dowód, podwójnie ślepa próba na grupie 40 ochotników, która wykazała, że L-DOOPA znacząco poprawia zdolności nauki, szybkość przyswajania nowej wiedzy i zapamiętywanie 'pseudosłówek’ w trakcie testu z wymyślonymi przez badaczy wyrazami.

Dawkowanie

Według examine.com – strony analizującej badania naukowe, zaleca się dawkowanie 5g/d sproszkowanych fasolek, replikując tym samym dawki użyte w opisanych w artykule badaniach.

Natomiast jeśli chodzi o ekstrakty Mucuna pruriens standaryzowane na L-DOPE, Examine zaleca 1/2 dawki sproszkowanego surowca, czyli 2,5g na dobę. Mimo tego, że zawartość L-DOPY w sproszkowanych fasolkach sięga 15% a w standaryzowanym ekstrakcie nawet 95%, to bio-przyswajalność tej pierwszej znacznie przewyższa ekstrakt.

Inne źródła, takie jak neuroexpert.org zalecają standardowa dzienną dawkę L-DOPA od 150 do 500 mg. Tworząc stack z witaminą B6 możesz dodatkowo zwiększyć konwersję L-DOPY do aktywnej dopaminy.

Informacje o zachowaniu ostrożności

Jeśli planujesz wypróbować suplement z Macuna Pruriens, upewnij się, że zapoznałeś się z potencjalnymi efektami ubocznymi. Zbyt wysoki poziom dopaminy może powodować psychozy. Może się to przytrafić także w przypadku zażywania naturalnych produktów, takich jak sproszkowane fasolki świerzbca. [Lancet. 1990 Nov 3;336(8723):1129.]

O zawartym w świerzbcu aminokwasie L-Dopa więcej przeczytasz w Encyklopedii Neurofizjologii.

Na koniec dodam, że jeśli szukasz magicznej pigułki, która rozwiąże wszystkie twoje problemy z hormonami, to taka pigułka nie istnieje. Istnieją natomiast suplementy diety, które w badaniach klinicznych wykazują bardzo pozytywne rezultaty. Takim suplementem jest niewątpliwie Mucuna Pruriens.

Tym bardziej nie przestaje mnie zadziwiać, że nie słabnie popularność suplementów opartych o bezużyteczne ekstrakty z Tribulus Terrestis, którego rzekome działanie podnoszące testosteron zostało wielokrotnie obalone w badaniach klinicznych. Nieś wieść!

Źródła:

Does acute L-DOPA increase active release of dopamine from dopaminergic neurons? [PubMed]

Mucuna pruriens Reduces Stress and Improves the Quality of Semen in Infertile Men [NCBI]

Dopamine as a prolactin (PRL) inhibitor [PubMed]

Role of dopamine in the regulation of gonadotropin-releasing hormone in the male rat brain as studied by in situ hybridization [PubMed]

Mucuna pruriens improves male fertility by its action on the hypothalamus-pituitary-gonadal axis [PubMed]

Outbreak of acute toxic psychosis attributed to Mucuna pruriens [LANCET]

Dopamine mediated antidepressant effect of Mucuna pruriens seeds in various experimental models of depression [NCBI]

Levodopa: faster and better word learning in normal humans [PubMed]

8 KOMENTARZE

  • Ja przyjmowałem w moich testach w dawce jednorazowej. Niestety Mucuna Pruriens wywoływała u mnie poczucie niepokoju w tej dawce i postanowiłem wyłączyć ją z dalszej suplementacji. Napiszesz jak zadziałała u Ciebie? Z jakiego poziomu T startujesz?

 1. Dzięki za odpowiedź.
  U mnie T jest niski na skraju normy, ale nie pamiętam dokładnie ile, badania miałem robione parę lat temu.
  A ty przyjmowałeś to długo?
  Odczucia niepokoju- to znaczy że kortyzol się nie obniżał?

 2. lewodopy nie należy przyjmować równocześnie z b6 ani żywnością bogatą w b6, ponieważ wtedy lewodopa konwertuje do dopaminy w jelitach, a to powoduje, że staje się bezużyteczna i powoduje nieprzyjemne reakcje w kiszkach. Lewodopa jest prekursorem noradrenaliny: stąd zapewne uczucie niepokoju. Prócz świerzbowca lewodopa znajduje się w naszym bobie. Opisany jest przypadek starszego mężczyzny z atakiem psychozy po zjedzeniu dużych ilości gotowanego bobu.

 3. L-dopę powinno się spożywać doraźnie z EGCG. Powiedzmy tak trzy razy na tydzień. W przeciwnym razie można sobie narobić dużych szkód w układzie nagrody. Bez EGCG nie ma to sensu. EGCG blokuje enzym przekształcający w żołądku L-DOPĘ, dzięki czemu dostaje się ona do mózgu.

  Uważam, że MACA zawierająca Urydynę i Macamidy będzie lepszą alternatywą jeśli chodzi o biochemię mózgu. A w przypadku hormonów to Tongkat Ali będzie o wiele bezpieczniejszym wariantem.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!