Ketony są ostatnio wszędzie i wszystkie znaki w zdrowotnej blogosferze oraz podcastingu wskazują na to, że nigdzie się nie wybierają. Tym bardziej, że miesiąc w miesiąc pojawia się coraz więcej badań potwierdzających skuteczność jaką oferuje dieta ketogeniczna. Brzusio spuchło? Ten artykuł jest dla ciebie.

Piwny brzuch

*#SciBites to jeden obszar, jedno badanie i jedna konkluzja.

W lipcu 2018 roku na łamach Journal of the International Society of Sports Nutrition naukowcy z Uniwersytetu w hiszpańskiej Maladze dowiedli, że ketony są przede wszystkim dla tych, którym sen z powiek spędza oponka. Spójrz w dół.

Kiedy entuzjaści sportów siłowych — czyli my — wyrzucą większość węglowodanów z posiłków — utrzymując jednocześnie ich wysoką kaloryczność — rezultatem będzie spadek ilości tkanki tłuszczowej bez zauważalnego ubytku w objętości tkanki mięśniowej.

Tym samym oznacza to, że przejście na ketony nie jest efektywne jeśli twoim celem jest budowa masy mięśniowej. Wszystkiego mieć nie możesz.

Badanie

Badacze zgromadzili 24 zdrowych mężczyzn, którzy trenują regularnie co najmniej od dwóch lat. Przez 8 tygodni trwania badania, każdy w uczestników trenował w/g identycznego rozkładu — ćwiczenia zostały zaprojektowane tak, aby stymulować hipertrofię. Wolontariuszy podzielono na 3 grupy, z których każda otrzymała inne zalecenia dietetyczne:

  • Mężczyźni z grupy kontrolnej kontynuowali swoją zwyczajną dietę. [CG czyli control group na wykresach poniżej]
  • Druga grupa dostała dietę bogatą w białko — 2g na każdy kg masy ciała na dzień — ale ubogą w węglowodany. Dieta zakładała spożycie jedynie 42g węgli na dzień [KD od ketogenic diet]. Wartość kaloryczna posiłków wynosiła 3000 kcal.
  • Trzecia grupa otrzymała regularną dietę wysokobiałkową, bez wyłączania węglowodanów o identycznej wartości kalorycznej co grupa druga, tj. 3000 kcal na dzień. [NKD od non-KD]

Rezultat

Dieta nisko-węglowodanowa zredukowała tkankę tłuszczową, szczególnie w obrębie brzucha (nadmiar tłuszczu zgromadzony w tej okolicy jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia). Jednocześnie objętość masy mięśniowej pozostała bez zmian.

This is the effect of strength training in combination with a hypercaloric ketogenic diet

This is the effect of strength training in combination with a hypercaloric ketogenic diet

 

Konkluzja

Rezultaty pokazują, że trening siłowy w połączeniu z dietą ketogeniczną powoduje zwiększoną redukcję trzewnej tkanki tłuszczowej w porównaniu z dietą nie-ketogeniczną.

Innymi słowy: keto + siłownia = mniejszy bebZON

Kolejne badania są niezbędne w celu dalszej ewaluacji wspomnianej kombinacji (keto + trening siłowy), szczególnie wśród mężczyzn ze znacznym nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej. Naukowcy nie powinni mieć większych problemów z doborem uczestników.

Badanie potwierdziło również, że mimo zastosowania wysokiej podaży białka (2.0 g/kg/d), dieta ketogeniczna nie jest optymalnym elementem strategii budowania masy mięśniowej.

Źródło:

Efficacy of ketogenic diet on body composition during resistance training in trained men: a randomized controlled trial [BMC]

4 KOMENTARZE

    • Osobiście nie robię żadnych badań wokół postu. Nie słyszałem też aby przy 72h ktokolwiek takie robił. WAŻNE: Opisuję metody optymalizacji własnego — ZDROWEGO — organizmu. Głodówki sprawdzają się oczywiście przy jednostkach chorobowych — te należy konsultować ze świadomym lekarzem (igła w stogu siana). Po zakończeniu postu należy reaktywować IGF-1 za pomocą aminokwasów, przy pierwszym posiłku.

  1. Dzień dobry
    Ostatnio interesuję się nieco ketozą i z wiedzy, którą już zdołałem pozyska, wynika raczej, że keto polega raczej na tłuszczach niż na białku. Ilość białka przekracza zaledwie odrobinę poziom 1 g/kg/d…

  2. To czego można się przyczepić to okres adaptacji, organizm uczy się długo korzystać z ketonów, może po jakimś czasie budowanie muskulatury jest o wiele łatwiejsze niż tutaj to przedstawiono, ciężko stwierdzić tak naprawdę. Trudno wykonać badania jeżeli wrzucamy typowych węglowców na ketony nagle.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!