*#SciBites to jeden obszar, jedno badanie i jedna konkluzja.

Z biologicznej perspektywy, gatunek ludzki osiągnął właśnie swoje maksimum. Jesteśmy obecnie najsilniejsi, najszybsi, najwięksi i doszliśmy do limitu długości życia.  Jakiekolwiek próby naturalnego przedłużania tej długości oraz możliwości fizjologicznych organizmu są skazane na porażkę. Do takich wniosków doszli naukowcy z paryskiej Sorbony w raporcie opublikowanym w periodyku Frontiers of Physiology (Granice Fizjologii).

jaskiniowiec

Wydajność w sporcie

Badacze przeanalizowali dane dotyczące najlepszych wyników w sporcie, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, od początku XX wieku aż po dzień dzisiejszy. Z analizy wynika, że osiągnięcia w przebadanych dyscyplinach znajdują się od pewnego czasu w stanie stagnacji. Według jednej z opinii dotyczących badania, francuscy naukowcy zignorowali w nim fakt postępującego ograniczenia dostępu do środków dopingujących. Mniej więcej od lat 70ych zawodowym sportowcom coraz trudniej ujść na sucho z dopingiem.

Na sucho to i trawa nie urośnie — trener personalny w McFit

Z drugiej strony sposoby eliminacji zagrożenia wykryciem anabolików również przeszły ewolucję i dziś otwarcie mówi się o tym, że w zawodowym sporcie szprycują się prawie wszyscy, a wygrywają ci, którzy nie dają się przyłapać. Wystarczy tutaj przypomnieć skandal z legendą kolarstwa, Lancem Armstrongiem i historią z przetaczaniem krwi w podstawionej karetce w trakcie zawodów kolarskich.

Przy okazji warto zapoznać się również z zeszłoroczną produkcją Netflixa ukazującą skalę problemu dopingu w sporcie, filmem Icarus:

Wracając do badania z Sorbony, poniższy wykres przedstawia wyniki biegu na 800m (niebieski), rzutu kulą (czerwony) i skoku wzwyż. Wynika z niego, że konsekwentny wzrost wydajności uległ spowolnieniu a następnie rzeczywiście wszedł w fazę stagnacji, począwszy od lat 70ych. Jak sytuacja przedstawia się w innych obszarach zbadanych przez Francuzów?

http://www.ergo-log.com/plaatjes/humanracehaspeaked.gif

Długość życia

Okazuje się, że grupując dane o zgonach począwszy od roku 1900 aż po rok 2017, można dostrzec podobny wzorzec. Ludzie obdarzeni genem długowieczności dożywają maksymalnie 110-120 lat.  Z wykresu można wywnioskować, że jest to limit żywotności organizmu ludzkiego.

Być może z pomocą przyjdzie technologia i coraz bardziej precyzyjne techniki biohackingowe. Dave Asprey z Bulletproof — jeden z najbardziej ekstremalnych biohackerów, twórca Bulletproof Coffee i założyciel Bulletproof Radio — twierdzi, że planuje dożyć co najmniej 180 lat. Asprey twierdzi jednocześnie, że nie zwariował i powtarza, że

“Jeśli stworzylibyśmy świat, w którym każdy osiąga swoje pełne optimum, byłby to naprawdę niesamowity świat.”

Jak zamierza to zrobić? Transfuzje młodej krwi, spowalniające starzenie superpigułki, wydobywanie danych osobistych, czy hi-tech nootropiki to tylko kilka narzędzi ze stale rozrastającego się obszaru przedłużania życia (Life Extenson & Longevity).

Być może najnowsze technologie z tej dziedziny już wkrótce skutkują nową tendencja wzrostową, o którą naukowcy uzupełnią wykresy francuskich badaczy.

French study: the human race has peaked

Wyższy nie urośniesz

Kolejnym elementem poddanym analizie w omawianym badaniu jest wzrost człowieka. Naukowcy przypuszczają, że ludzkość wytworzyła warunki pozwalające nam na maksymalne wykorzystanie możliwości genetycznych w obszarze naszej fizjologii.

Demonstruje to poniższy wykres, który przedstawia wydłużanie się średniego wzrostu — w tym wypadku u mężczyzn — na przestrzeni minionego wieku.

Także w tym przypadku wzrost osiągnął plateau w okolicy 1970 roku:

French study: the human race has peaked

Konkluzja

W notce prasowej z grudnia 2017 roku, prowadzący badanie Jean-Francis Toussaint mówi:

Teraz, gdy znamy już limitacje gatunku ludzkiego, powinniśmy upewnić się, że celem będzie zrównanie potencjału możliwości dla całej ludzkiej populacji.”

Jednocześnie przytacza wyniki obserwacji tendencji malejącego wzrostu wśród populacji niektórych krajów afrykańskich, sugerując, że być może wynikiem zatrzymania jest brak odpowiedniej jakości żywienia.

Być może za zaobserwowaną stagnacją w fizycznym rozwoju człowieka, stoją czynniki środowiskowe, które przyjdzie nam poznać dopiero w efekcie kolejnych eksperymentów i analiz naukowych. Miejmy nadzieję, że nie korelują one w żaden sposób z rosnącym spożyciem rzemieślniczych piw.

Źródło:

Are We Reaching the Limits of Homo sapiens? [FrontiersIn]

Humans at maximum limits for height, lifespan and physical performance, study suggests [ScienceDaily]

1 KOMENTARZ

  1. W jednych obszarach poprawilismy warunki rozwojowe, by osiągnąć genetyczny maks, ale w wielu znacznie pogorszylismy. Problemy ze snem, stres, zła dieta, brak ruchu, zanieczyszczenia powietrza, wody, syf w żywności i wiele innych. Wszystkie te czynniki mogą działać ograniczajaco na homo sapiens aby móc osiągnąć te zaprogramowane w genach maksimum.
    Zatem jest jeszcze dużo do poprawy wg mnie.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...