Przed 30 dniami otrzymałem do testów analizator składu ciała marki Tanita — model RD-953. Z założenia sprzęt ma dostarczyć 5 mierników dla mojej misji re-kompozycji ciała w 180 dni. Te, które mnie interesują najbardziej to: waga, poziom tkanki tłuszczowej, poziom tłuszczu wisceralnego, poziom wody i masa mięśniowa.
Dlaczego analizator zamiast zwykłej wagi? Przede wszystkim dlatego, że chcąc być skutecznym w budowaniu sylwetki należy myśleć o składzie ciała, a nie o samej jego masie.
Monitorując pomiary masz wgląd w kluczowe czynniki do kontrolowania postępów, takie jak przemiana materii czy poziom tłuszczu trzewnego (rozmiar opony!).
mierzalność jest kluczem do zwiększania własnego biologicznego potencjału
Zależało mi na urządzeniu, które współpracuje bezprzewodowe ze smartfonem, buduje historię pomiarów oraz śledzi trendy zachodzących w czasie zmian.
Chciałem mieć również możliwość wglądu do czytelnych wykresów postępów oraz do urządzenia, które działa z kliniczną dokładnością.
Wspominałem, że lubię dane?
Takie monitorowanie zmian w zakresie utraty tkanki tłuszczowej i wzrostu jakości mięśni, oraz kontrola poziomu nawodnienia uznałem za potencjalnie pomocne w skutecznym zarządzaniu planem treningowym.
Być może także w doborze odpowiedniej diety i suplementacji. A ponieważ mierzenie osiągów leży w sercu biohackingu, obrazując sytuację, analizator powinien pomóc również w utrzymaniu motywacji.
Cenię sobie topową jakość, więc produkt od legendarnej japońskiej marki Tanita, był dla mnie oczywistym wyborem. Marka szczyci się produkcją ultra dokładnych mechanizmów wagowych zarówno dla profesjonalnego sportu jak i do łazienki Kowalskiego.
RD-953 uchodzi za jeden z najbardziej precyzyjnych analizatorów składu ciała na świecie przeznaczonych do użytku konsumenckiego. Jak się spisuje po miesiącu codziennego użytkowania?
Wygląd. Z Syrenki do Astona.
Od strony projektowej RD-953 zachwyca. Każdorazowo przy uruchomieniu aplikacji, analizator wita nas elektrycznie niebieskim światłem. Well, hello sexy!
Podstawa analizatora wykonana jest z solidnego tworzywa, zwieńczonego grubym pomostem z hartowanego szkła. Muszę przyznać, że RD-953 jest dopracowany w każdym szczególe.
W przeciwieństwie do mojej standardowej wagi łazienkowej, Tanita posiada obłe wykończenia krawędzi, które zapobiegają ewentualnym skaleczeniom ciała. Rozsądne, tym bardziej, że na wagę wchodzisz tylko gołymi stopami. Niewielka wysokość (3cm) i szeroki, wygodny pomost wagowy są również na plus.
Wyświetlacz jest jasny, duży i czytelny. Dostarcza wszystkich danych, które po synchronizacji pojawiają się również w aplikacji. Dlatego z wagi można korzystać bez potrzeby uruchamiania apki. Tym bardziej, że RD-953 automatycznie rozpoznaje do 4 użytkowników, a dla każdego z nich zapamiętuje 10 ostatnich wyników.
Pomiar trwa około 5 sekund. Wyświetlacz następnie pokazuje rezultaty dla wszystkich 11 elementów pomiarowych. Dodatkowo zastosowano w nim kodowanie kolorem. Zielony oznacza wynik w granicach normy, żółty mówi, że musisz popracować, a czerwony bije na alarm.
Wszystkie te wyniki są oczywiście automatycznie przesyłane do aplikacji na telefonie i zamieniane w (nie do końca) czytelne wykresy.
Technologia: DF BIA — Dwuzakresowa Bioimpedancja elektryczna
Analizatory Tanita z technologią Dual Frequency, wykorzystują do pomiaru dwie różne częstotliwości prądu, dzięki czemu pomiary składu ciała są dokładniejsze i są w stanie oszacować wodę wewnątrzkomórkową i zewnątrzkomórkową w organizmie
Kiedy stoisz na analizatorze Tanita, przez cztery metalowe elektrody wysyłane są bezpieczne sygnały elektryczny o dwóch częstotliwościach (50kHz i 6,25kHz), które przepływają przez ciało od jednej nogi, przez brzuch do drugiej nogi.Sygnał elektryczny przechodzi płynnie przez tkankę mięśniową zawierającą dużą ilość wody, natomiast przechodząc przez tkankę tłuszczową napotyka opór, zwany impedancją.
Aby obliczyć skład Twojego ciała, uzyskany wynik porównywany jest z tysiącami naukowo zatwierdzonych równań Tanita. Dokładność pomiaru wynosi 50g dla 100kg, i 100kg pomiędzy 100-200kg.
Funkcje. Jest kombajn!
RD-953 oferuje 11 różnych pomiarów. Są to (wyłuszczyłem mierniki, których aktywnie używam):
- masa ciała (kg)
- pomiar tkanki tłuszczowej (%)
- masa mięśni (kg)
- całkowita zawartość wody (%)
- poziom tłuszczu trzewnego
- ocena jakości mięśni
- wskaźnik budowy ciała
- podstawowa przemiana materii – BMR (kcal)
- zmineralizowana masa kostna (kg)
- wskaźnik BMI
- wiek metaboliczny
Wszystkich tych parametrów dowiesz się w mniej niż 5 sekund, w komforcie własnej łazienki. Na telefonie możesz porównać je do wyników z poprzedniego tygodnia, miesiąca, kwartału bądź roku.
Im regularniej używasz analizatora Tanita RD-953, tym lepszy obraz fizycznego składu swojego ciała otrzymujesz. Żadnego ręcznego zapisywania i porównywania rezultatów. Prościej się nie da.
Jeśli chodzi o dokładność i spójność pomiarów, to niektórzy użytkownicy zwracali uwagę na pewną prawidłowość. Chodzi o korelację pomiędzy wskazywanym poziomem tkanki tłuszczowej a stopniem nawodnienia organizmu.
Dokonując pomiarów zaraz po przebudzeniu, poziom tkanki tłuszczowej na odczycie miał być nawet o 10% wyższy od wyniku wieczornego pomiaru. Miało mieć to związek z dużo lepszym nawodnieniem o tej porze dnia.
Przyjrzałem się temu problemowi, dokonując pomiarów o różnych porach dnia, i nie zauważyłem tak drastycznych różnic w odczytach.
Aplikacja
Analizator TANITA RD-953 kompatybilny jest z dedykowaną aplikacją MyTanita dostępną na urządzenia mobilne, zarówno na Androida jak i iOS. Połączenie przez bluetooth i dedykowana apka, przenoszą przyjemność korzystania z urządzenia na kolejny poziom.
Niestety twórcy aplikacji nie wywiązali się tak wzorowo ze swojego zadania, jak twórcy samego urządzenia. Aplikacja nie jest zła, jednak kilka elementów UI wymaga poprawy. Łącznie z brakiem możliwości eksportu daty do zewnętrznych nośników (wysłałem feedback😉).
Zdarzają się również babole, takie jak np. ekran z gratulacjami utraty masy mięśniowej. Kto się cieszy z utraty mięśni? (patrz niżej)
Cena
Marka premium to również premium metka. Opatentowane technologie i 25 lat badań naukowych mają swoją cenę. Za ok. 750zł otrzymujemy solidny i precyzyjny produkt opatrzony 5 letnią gwarancją producenta, oraz konkretnego sprzymierzeńca w budowaniu sylwetki marzeń.
Podsumowanie
Bez względu na to czy się odchudzasz czy budujesz masę mięśniową, RD-953 z pewnością nie będzie stał w rogu i się kurzył. To bardzo dobry zakup dla świadomego konsumenta i ludzi na dobre uzależnionych od zdrowego trybu życia.
Analizator składu ciała Tanita RD-953 do nabycia w sklepie Heritage Medical.
Źródła:
Selekcja naukowych publikacji dotyczących technologii BIA Tanita [TANITA]
[…] CZYTAJ TAKŻE: Recenzja Biohakera – Analizator składu ciała Tanita RD-953 […]
Fajny sprzęt, tylko pytanie czy po miesiącu nie stoi i się nie kurzy? Bo jednak 700zł za wagę to trochę dużo.
Mój egzemplarz po 4 miesiącach jest w codziennym użytku jak element porannej rutyny 🙂
Kupiłem wagę Xiaomi Scale 2 też spełnia swoje zadanie za 100zł. Mierzy bardzo podobne parametry. Ta co prawda wygląda fajnie i jest super płaska, jednak ta cena. Tak czy siak polecam zakup jakiegoś sprzętu do mierzenia i śledzenia swoich postępów.
Też ma podwójną częstotliwość pomiaru?
To są zupełnie różne wagi. Xiaomi scale nie mierzy rąk cały pomiar jest wykonywany tylko przez stopy. Reszta danych jest uśredniania, nie ma tu mowy o dokładności. To co jest jeszcze wkurzające waga pamięta ostatnią wagę użytkownika. Możemy wypić pół litra wody i waga dalej pokażę tą samą wagę bo dopasuje ją do ostatniego pomiaru.
Hej,
Super blog, właśnie odkrywam. Jak sprawuje się Tanita po dłuższym okresie? Zastanawiam się nad przesiadka z taniej Xiaomi Scalę i zastanawiam się czy warto. Niestety wydaje się, że dokładność w Xiaomi jest dość słaba, szczególnie jeśli chodzi o poziom BF vs poziom wody, a to w sumie kluczowe.
Hej, dziękuję. Fajnie, że się podoba 🙂 Tanita jest OK, chociaż czasami ma gorsze dni. Pokazuje wtedy odczyty z kosmosu, ale zdarza się to rzadko. Dwie częstotliwości to nie jedna, więc zawsze to większa precyzja odczytu. Jakie jeszcze rozważasz?
Ostatecznie kupiłem Tanite z pomiarem segmentowym model 545n, taki starszy, ale za to jako powystawowy w dobrej cenie. Natomiast wyniki są dość porównywalne do Xiaomi (BF różni się do ok 2 procent).
Mam pytatnie.
Jak ta tanita sprawuje sie w stosunki do dexa scan?
Dexa scan robie regularnie 2x w roku.
I ostatnio na silowni jest analizator składu ciala InBody770 (cena takiego urzadzenia to 16 000-20 000€), w szpitalach takiego uzywaja i wlasnie ten InBody wskazał mi 3% tkanki tłuszczowej a kilka dni pozniej zrobilem dexa scan i 5.2% fatu. Roznica mala. Koles wykonał 2 drugi pomoar i byl taki sam. A potem suwmiarka mierzył faldy skórne. Ale InBody ma impedencje 8 elektrodow. Byc moze blad pomiarowy nastapil. (Zla pora, po pracy, nic nie jadlem przez 3h). I czy ty masz jakies porownanie z dexa scan? Bo 8 elektrod i segmentowa analiza jest dokladniejsza niz 2-4 elektrodami.
I czy jest jakis segmentowy analizator ciala do uzytku domowego z 8 elektrodami.
Chcesz porownac przed maratonem przez przeszkody ze zwaze sie rano dzien przed zawodami i kilka godzin po biegu. Sprawdzic jaka roznica bedzie.
Zawody zajmą mi okolo 5-6h biegu.
Cześć!
Zastanawiam się właśnie nad zakupem, czy po kilku latach nadal używasz tego sprzętu, czy może przeszedłeś na inny model?
Cześć Paweł, nadal korzystam 🙂