Derren Brown i jego wiedza z obszaru mentalizmu i hipnozy nie przestają mnie fascynować. Jeśli nie wiesz kim jest Brown, to taki nieco bardziej etyczny Jigsaw. Kiedy w swoim telewizyjnym hicie Hero at 30000 Feet, za pomocą odpowiednich sugestii zamienia biernego życiowo człowieka, w bohatera ratującego pasażerów samolotu, chcę wiedzieć o tym wszystko. Jak zaprogramować podświadomość, aby z pasywnego, do bólu zwykłego gościa zrobić heroicznego, pełnego inicjatywy faceta w 30 dni?

Z niesamowitą siłą sugestii hipnotycznych zetknąłem się po raz pierwszy w 2013 roku, w ośrodku medycyny holistycznej Healthy Life Centre przy Bread Street, w Edynburgu. Byłem wtedy po lekturze transkryptów z sesji terapii hipnotycznych prowadzonych przez Dolores Canon. Podsunął mi je uduchowiony kumpel z Florydy, jednak jako szkiełko i oko, miałem wiele pytań i dużo więcej wątpliwości.

Umówiłem się więc na spotkanie z pewną belgijską doktor psychiatrii. Z powodzeniem stosowała ona hipnozę przez 20 lat pracy z pacjentami w jednym z singapurskich szpitali. Spotkaliśmy się na rozmowę i 2 godzinną sesję hipnotyczna metodą QHHT. Po tym randez vous nie miałem wątpliwości, że praca z podświadomością na dobre zagości w repertuarze moich narzędzi rozwojowych. I tak też się stało.

Jak Rozpoznać i Zmienić Negatywne Wzorce Myślenia?

W niedawnej rozmowie z dziennikarzem Uplift, biolog komórkowy Bruce Lipton omawiał podświadome programy, które każdy z nas zapisuje w mózgu podczas pierwszych 7 lat naszego życia.

Lipton opisuje jak te wzorce i przekonania kreują (a w większości przypadków limitują) naszą rzeczywistość. Mówi też o tym jak zrobić ogromny przeskok, zmieniając i nadpisując wspomniane programy. Jak stać się potężnym współtwórcą własnego życia.

lata formatywne

Poczucie własnej skuteczności kształtuje się w wieku 4–7 lat. Jeśli jako dziecko nie doświadczyłeś, że masz na coś wpływ, to obecnie trudno ci będzie uwierzyć, że twoje życie zależy od ciebie.

Konwencjonalne przekonanie jest takie, że twoje życie w znacznym stopniu determinowane jest dziedziczeniem. Nowe odkrycia epigenetyki („Ponad genami”) przeczą temu. twoje życie jest rezultatem twojej partycypacji i wpływu twojego umysłu na to co się w nim dzieje.

– Bruce Lipton

Jesteś Szalką Petriego, a Twój Umysł jest Chemikiem

Badania na komórkach macierzystych, które Lipton przeprowadzał w latach 1960-ych, ujawniły, że otoczenie, w którym znajdowały się komórki określało ich genetykę i zachowanie. Umieść identyczne komórki macierzyste w trzech różnych szalkach petriego. Następnie zmień środowisko chemiczne pożywki, w której mają się dzielić i obserwuj jak zmieniasz ich odpowiedź genetyczną i zachowanie.

Dla przykładu, komórki w jednym naczyniu stają się mięśniowymi, w drugim tłuszczowymi, a te w trzecim komórkami budującymi kości.

Według dr. Liptona, jesteś jedną wielką, pokryta skórą, szalką petriego złożoną z 50 bilionów komórek. Pożywką w twoim ciele jest krew, a chemikiem, który kontroluje kompozycję biochemiczną krwi, dokładając i zabierając składniki, jest twój umysł.

Weź głęboki oddech i przeczytaj to raz jeszcze.

Komórki w twoim ciele otrzymują informację o tym czy mają rosnąć czy kurczyć się, żyć czy umierać — na podstawie percepcji i interpretacji rzeczywistości przez twój mózg.

CZYTAJ TAKŻE: Żyjesz czy Udajesz? 5 Narzędzi Sampoznawczych, Które Zmienią Wszystko

Wyzwanie polega na tym, że każdy z nas odbiera świat w inny sposób. Wyobraź sobie dwie osoby obserwujące zachód słońca. Jedna patrzy z zachwytem i mówi, „Co za wspaniałe, pełne miłości i wsparcia miejsce. Jestem szczęśliwym i zdrowym człowiekiem„. Druga, siedząca tuż obok, mówi, „Co za przerażające miejsce, nie mam pojęcia co przyniesie przyszłość. Boję się„.

Obie te osoby znajdują się w tym samym otoczeniu, ale komórki ich ciał otrzymują zupełnie odmienne informacje. Docelowo zmienia to ich zachowanie i ekspresję genetyczną.

“Jeśli moje myśli są zdrowe, chemia mojego umysłu utrzyma moje ciało w zdrowiu. Jeśli żyję w strachu…Strach powoduje 90% schorzeń na tej planecie. I Każda z nich jest generowana percepcją twojego umysłu. Obraz, który trzymasz w myślach tworzy zachowania i biologię twojego życia”  

– Bruce Lipton

podświadomość mózg a pieniądze

Więc, Kto Kontroluje Umysł?

Upraszczając, według dr. Liptona umysł dzieli się na dwa aspekty — świadomy i podświadomy. Umysł świadomy złożony jest z myśli, życzeń, pożądań i aspiracji. Umysł podświadomy to obszar twoich automatycznych i nawykowych wzorców myślenia oraz przekonań — rzeczy, które robimy, kiedy nawet nie wiemy, że je robimy.

“Za Twoim czołem znajduje się płat przedczołowycentrum twojej świadomości. Twoja tożsamość vs tożsamość wszystkich innych. To twój świadomy umysł. Pozostałe 90% mózgu istniało zanim wyewoluowała jego część świadoma. znajduje się w niej twoja podświadomość. Rzeczy dzieją się w niej poniżej poziomu postrzegania, poza świadomością”

Wyobraź sobie, że jedziesz autostradą i jednocześnie rozmawiasz z pasażerem. Twój świadomy umysł jest tym zaangażowanym w tę rozmowę. Twój umysł podświadomy jest tym, który automatycznie robi wszystko to czego potrzeba, aby prowadzić samochód.

w co gra mózg?
Screenshot Lady Gaga – Telephone. (C) 2010 Interscope Records

Podczas gdy twój świadomy umysł czyta ten artykuł, twoja podświadomość zadbała o wszystko inne. Oddychasz, mrugasz, wypiłeś łyka kawy nie parząc sobie języka.

Według Bruca Liptona, kiedy jesteśmy w pełni obecni, skupieni na tym co robimy w danym momencie, to świadomy umysł siedzi za kółkiem. Ale w momencie, w którym zaczynamy myśleć o czymś innym niż obecna chwila, uruchamiają się nasze podświadome programy. Ich zadaniem jest zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Tutaj zaczyna się niezły kosmos. Ze względu na ilość czasu, którą spędzamy na myśleniu o wszystkim innym niż dana chwila, naukowcy sugerują, że 95% czasu za kółkiem siedzi podświadomość. Przez te 95% czasu odtwarzasz swoje domyślne programy. 95% czasu! Holy f***!

Część z tych programów jest pozytywna, pomocna i dodająca sił. Jednak psycholodzy twierdzą, że ponad 70% z programów odtwarzanych przez większość ludzi jest limitująca, osłabiająca i auto sabotująca. Innymi słowy, 3/4 twojego oprogramowania usiłuje sabotować twoje plany.

czym jest podświadomość?

Skąd się Biorą Podświadome Programy i Wzorce?

Większość programów podświadomości powstaje w trackie pierwszych siedmiu lat życia. Od ostatniego trymestru ciąży do 7 roku życia, mózg generuje głownie fale Theta. Fale Theta to…hipnoza. Jakby więc nie patrzeć,

Do siódmego roku życia chodzisz w hipnozie

Jest to najbardziej receptywny stan dla podświadomości. Jesteś dosłownie jak gąbka, które chłonie otaczająca rzeczywistość i zapisuje ją w zakamarkach podświadomego umysłu.

Twój model świata formuje się poprzez sposób w jaki doświadczasz rzeczywistości. Sposób w jaki obserwujesz reakcje rodziców i wszystkich innych kluczowych influencerów, na otaczający ich świat. Podświadomie zapisuje ci się w mózgu jak powinieneś reagować kiedy coś cię rozzłości lub sprawi ci radość. Jak wygląda zarabianie pieniędzy i z czym się wiąże, jak najlepiej wyrazić miłość, kiedy należy się śmiać, śpiewać…a kiedy nie należy.

Zbieramy te informacje z naszego otoczenia i stają się one naszym automatycznym, podprogowym postrzeganiem rzeczywistości.

Co prawda po ukończeniu 7 lat nadal formujemy nowe wzory dla podświadomości, ale większość szkieletu dla tych wzorów i przekonać została ustalona w latach formatywnych 0-7.

Najlepszym sposobem na odkrycie swojego oprogramowania jest po prostu spojrzenie na swoje życie, ponieważ twoje życie w 95% jest programem.

Twoje życie jest fizyczną realizacją twojego oprogramowania

Rzeczy, które posiadasz w życiu i które kochasz, są w nim dlatego, że masz program, który pozwala ci je akceptować. Wszystko na co musisz bardzo ciężko pracować, z czym się zmagasz, co sprawia ci ogromna trudność, NIE JEST wspierane przez twoje programy.

Twój świadomy umysł sięga po to czego chcesz, ale coś w twoim oprogramowaniu sabotuje twoje działania. Cały ten opór, borykanie się z trudnościami, brak rezultatów ciężkiej pracy to efekty prób obejścia programu. Pracujesz ciężko bo chcesz coś osiągnąć, ale podświadome przekonanie mówi, to się nie wydarzy kotku.

Reakcja podświadomości na wiadomość o twoich planach

Jak Więc Nadpisać Oprogramowanie z Lat Dzieciństwa abyś Dostawał od Życia to Czego Chcesz?

Dr. Bruce Lipton dzieli się czterema metodami:

Hipnoza – Możesz odtworzyć ultra receptywny stan Theta, w którym operowałeś do 7 roku życia, i użyć go aby przeprogramować umysł w bardziej świadomy sposób. Najlepszą rzeczą jest to, że każdy z nas ma dostęp do stanu Theta dwukrotnie w ciągu doby — tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu.

Są ta chwile, kiedy możemy się samodzielnie i bardzo efektywnie zahipnotyzować. Gdy kładziemy się do łóżek, nasze mózgu przechodzą po kolei z aktywnego stanu Beta, do mniej aktywnego Alfa i hipnotycznego Theta aby docelowo wpaść w stan Delta — głębokiego snu.

Okienko aktywności Theta jest najbardziej receptywnym stanem dla podświadomości. To wtedy twój umysł najlepiej reaguje na podawane mu wizje i sugestie. Słuchanie subliminalnych nagrań w tym czasie, jest jednym ze sposobów nadpisywania limitujących programów nowymi przekonaniami oraz zachowaniami, których chcemy doświadczyć.

Badania pokazują również, ze treści które chłoniesz na 20 minut przed zaśnięciem, są przetwarzanie w podświadomości 7 krotnie intensywniej niż pozostałe przeżycia dnia. Naprawdę chcesz obejrzeć na sen głupawy horror czy drenujący dekiel serwis informacyjny?

Z tego właśnie powodu przeniosłem poranną medytację 6 kroków na noc, jako nowy element mojej wieczornej rutyny. Zamiast zasypiać do audiobooków, zasypiam wyrażając wdzięczność i budując w wyobraźni wizję kolejnych 3 lat swojego życia. Jej wyrazistość wzrasta z każdą nocą, kiedy dodaję nowe elementy a zabieram te, które mi nie służą. Polecam zrobić 30 dniowy test.

Powtórzenia  — Chcesz dowiedzieć się jak ograć podświadomość? Otóż w całej swej ewolucyjnej okazałości, nie potrafi ona odróżnić pomiędzy sytuacją rzeczywistą, a wyobrażeniem sobie tej samej sytuacji. Innymi słowy, nie wie co jest prawdziwe, a co wymarzone. Oddawanie się głębokiemu zamyśleniu, kiedy sen na jawie jest tak realny, że odczuwamy związane z nim POZYTYWNE emocje jest fantastyczną metoda oszukania podświadomości.

Kojarzysz te momenty, kiedy planowałeś z biura urlop i przeglądając oferty hotelowe biur podróży, odpłynąłeś kompletnie na widok drogi 66 i siebie na Harley z wiatrem we włosach i nieopisywalnym poczuciem wolności?

czego pragniesz podświadomość

Kluczem są tu odczucia, które generujesz w sobie kiedy się rozmarzasz. Koniecznym jest powtarzanie tych chwil jak najczęściej w trakcie dnia, tak jakbyś uczył się nowej umiejętności czy budował nowy mięsień.

Dr. Lipton mówi, że nie możesz tego zastąpić żółta karteczką na lustrze. Musisz to odczuć, doświadczyć każdy element w swojej wyobraźni i emocjonalnie połączyć się z końcowym rezultatem, tego czego pragniesz.

Marzy ci się nowy Jeep Wrangler? Zamknij oczy i wyobraź sobie jak miękka jest jego kierownica. Jak niesamowite są noce przejażdżki ze snopem światła z dachowych reflektorów. Jaką duma napawa cię własnoręczne mycie go na podjeździe domu. Im więcej szczegółów wymyślisz i POCZUJESZ, tym więcej linijek kodu dla podświadomości.

Psychologia energetyczna — “Cywilizacja człowieka na tej planecie musi radykalnie zmienić zachowanie, ponieważ obecne prowadzi do masowego wymarcia. Psychologia energetyczna jest formą zmiany przekonań, która prowokuje super przyswajaniemożliwość synchronizacji obu hemisfer mózgu i błyskawiczny download informacji do podświadomości.”

Dr. Lipton opisuje kilka form psychologii energetycznej na swojej stronie (Psych-K, Technika Uwalniania Emocji EFT, Theta Healing, Holosync). Sugeruje, że różne modalności różnie oddziałują na rożnych ludzi. Dlatego ważne jest aby znaleźć metodę, która jest dla ciebie najlepsza. Lipton dodaje, że wiele z tych metod było początkowo odrzuconych jako new age. Obecnie nauka odkrywa je na nowo przy użyciu akademickiej metodologii mierzalności rezultatów.

Wydarzenia wysokich emocji — od czasu do czasu, w twoim życiu zadziewa się coś, co kompletnie przebija balonik twojego podświadomego umysłu, tworząc potężne okienko do holistycznej zmiany. Wydarzenia te mogą być w formie kryzysu (ciężka choroba, utrata bliskiej osoby, poważny wypadek) lub uśmiechu losu (narodziny dziecka, spotkanie bratniej duszy).

Wpływ tych momentów jest tak potężny, że wywołują one całkowicie radykalne odejście od dotychczasowego oprogramowania i sposobu bycia. Kiedy mój tato wylądował w śpiączce, wyrywał mnie z mojego dotychczasowego życia w stolicy. Zdecydowałem się wtedy na roczną przeprowadzkę w rodzinne strony i asystowanie w jego powrocie do zdrowia.

Decyzja, która kompletnie odmieniła ścieżkę, na której się znajdowałem i odpaliła ogromną falę nowych, kreatywnych możliwości w moim życiu. Kiedy zadziewa się coś dramatycznego, otwórz się na przetasowanie kart. Każdy dramat to nowe możliwości.

Nie jesteśmy ofiarami niczego poza oprogramowaniem, na bazie którego operujemy. Zmień to oprogramowanie. Kiedy twoje podświadome programy idą w zgodzie z twoimi potrzebami i pożądaniami, twoje życie jest jednym wielkim niekończącym się miesiącem miodowym. Aż do końca twoich dni na tej planecie.

– Bruce Lipton

Źródła:

Multum własnych doświadczeń i przemyśleń [ŻYCIE]

Artykuł oryginalny i wywiad z Brucem Liptonem, Four ways to Reprogram your Subconscious Mind, Chip Richard [UPLIFT]

16 KOMENTARZE

 1. The mind is design to take your programs and your believes and turn them to reality. I taka jest prawda. Szkoda, ze tak malo ludzi to rozumie, bo gdyby tak bylo to nie sciagali by na siebie tyle problemow i nieszczesc, a nawet i smierc. Ten material, ktory tu napisales jest do zrozumienia dla ludzi o wyzszym poziomie swiadomosci, a takich ludzi zbyt wiele jeszcze nie ma wiec nie licz na oklaski. Zeby zakceptowac ten material nalezy przeczytac wiele ksiazek o tej tematyce, a komu sie chce skoro w TV leci taki fajny amerykanski film o zabijaniu. Tutaj nie trzeba wytezac mozgu, aby cokolwiek zrozumiec. Wiec 98% ludzi pojdzie w tym kierunku zamiast zainteresowac sie tym kim sa i jakie ukryte moce tworzenia rzeczywistosci posiadaja w sobie. If you correct your mind. The rest of your life will fall into place. When you have control over your thoughts you will have control over your life.

  • Wszyscy rozumieć nie muszą. W/g nie których teorii już wystarczy aby 15% ludzi przyswoiło nową ideę, aby nadac jej masę krytyczną. Efekt setnej małpy 🙂

 2. Skarbnica wiedzy. Obecnie jestem na etapie wychodzenia z nerwicy lękowej poprzesz psychoterapię, oraz pracę własną wieczorną. Takie cudeńka jak tu napisane są balsamem dla moje życia … uruchamiają mnie poniekąd i prowadzą za rękę do lepszego szczęśliwego życia.
  Super dzięki, że jesteś dobry człowieku.

 3. Świetny wpis Facet !
  Co prawda, znam się już z epigenetyką i Liptonem, ale z przyjemnością doczytałam do końca – miło się czyta „lekkie pióro” 🙂
  Nie wiem czy sam to piszesz, ale zajeżdża krasopisarzem..

 4. „Nie wiem czy sam to piszesz, ale zajeżdża krasopisarzem..” ……….. „Dziękuję. Sam, sam”…………….. „Sam z siebie niczego uczynić nie możesz”

 5. Świetnie napisane, dynamicznie i bez zalewania… Super!! Dziękuje Ci, tego mi było potrzeba właśnie dziś, zanim znów odpłynę w krainę snu 🙂

 6. Coś się zmieniło w energetyce bo szybciej realizują się zmiany…a druga sprawa rzeczywiście jest nas niewielu ale robmy swoje…bardzo dziękuję za artykul

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!