Czy SARMy to bezpieczna alternatywa dla sterydów?

Ostatnimi czasy jednym z najgorętszych tematów w świecie fitness są SARMy, czyli  selektywne modulatory receptora androgenowego. Cecha szczególna? Ich działanie anaboliczne jest dużo bardziej wyrażone niż w przypadku sterydów (SAA).

Może być ono kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy większe od niepożądanego działania androgenowego. Dla porównania, przy sterydach te proporcje wynoszą 1:1 vs nawet 90:1 przy SARMach. Jednak SARM’y to nie suplementy.

To NOWA generacja anabolicznych, dizajnerskich związków chemicznych, których działanie na ludzki organizm jest w początkowej fazie badań.

W tym wpisie prześwietlę dwie najlepiej przebadane do tej pory substancje:

  • LGD4033 aka Ligandrol
  • i MK2866 aka Ostaryna

Cała reszta SARM’ów musi najpierw wyjść z mysich laboratoriów. Do czasu badań klinicznych na ludziach, jakiekolwiek eksperymentowanie z nimi powinno być wykluczone.

Co to są SARM’y?

SARMy znajdują się w grupie związków z obszaru eksperymentalnego biohackingu, czyli jego najbardziej ryzykownej odmiany. Określiłbym je mianem środka używaj-na -własną-odpowiedzialność.

W internecie reklamowane są jako legalne sterydy, co z pewnością skupia uwagę młodych adeptów wzrostu, niezaznajomionych z marketingowym bullshitem. Pomimo nieporównywalnie wyższych proporcji działania anabolicznego do androgenicznego, SARMy mogą powodować wszystkie skutki uboczne obserwowane przy zażywaniu sterydów anabolicznych.

big chest

Zdarzają się one jednak rzadziej, przy większych dawkach i występują dopiero w trakcie długotrwałego stosowania. Bóle głowy, bezsenność, zaburzenia nastroju i zwiększenie enzymów wątrobowych (ALT, AST) występują często. Rzadko jednak dochodzi do uszkodzenia wątroby, a wyjątkowo rzadko do rozrostu prostaty, ginekomastii czy np. raka sutka u mężczyzn.

SARMy mogą za to przyczynić się do obniżenia naturalnej produkcji testosteronu. Jednocześnie zmniejszają stężenie białka SHGB (wiążącego testosteron), a więc zmniejszenie stężenia endogennego testosteronu często jest nieodczuwalne. Mimo wszystko trzeba zachować wysoką ostrożność.

INFOGRAFIKA: 5 Rzeczy, Które Wyłącza Ci Jaja

Dlaczego SARMy działają inaczej niż sterydy?

Sterydy oddziałują na wiele tkanek jednocześnie, co prowadzi do litanii skutków ubocznych, takich jak rozrost prostaty. Fenomen SARM’ów polega na tym, że są selektywne i oddziałują jedynie na mięśnie szkieletowe.

Nie mają one budowy sterydowej, więc nie ulegają konwersji do aktywnych metabolitów — działaniu aromatazy i przekształceniu do estradiolu. Nie ulegają także działaniu 5-alfa-reduktazy i przekształceniu do dihydrotestosteronu.

Co więcej, w chwili pisania tego artykułu SARMy są w pełni legalne i dostępne w formie doustnej. Eliminuje to potrzebę wykonywania częstych zastrzyków.

Obecnie na świecie trwa kilkanaście badań klinicznych na ludziach z użyciem SARMs.  Ostaryna i lingandrol są najlepiej przebadane. Oto czym się charakteryzują.

Ostaryna SARM

MK-2866 Ostaryna. Buduje mięśnie, spala tłuszcz.

Ostaryna była najczęściej używanym SARM’em pośród ponad 25 zawodowych amerykańskich sportowców zawieszonych od 2015 za używanie modulatorów adrogenowych.

Jednocześnie, jest najlepiej przebadanym SARM’em w testach na ludziach. Kilkanaście badań dało bardzo interesujące rezultaty w kwestii budowania masy mięśniowej. Co ciekawe nie stwierdzono w nich występowania znaczących efektów ubocznych.

W jednym z badań, ochotnicy nabierali średnio 0,5kg masy mięśniowej w miesiąc. Słabo? Nie koniecznie, bo żaden z badanych zażywających ostarynę nie ćwiczył siłowo. W teorii więc, połączenie ostaryny z solidną rutyną na siłowni powinno dać całkiem imponujące rezultaty.

Efekty uboczne MK-2866

W dotychczasowych badaniach na ludziach nie stwierdzono znaczących efektów ubocznych. Przeglądając fora kulturystyczne, można jednak natrafić na anegdotyczne raporty użytkowników zażywających wysokie dawki ostaryny przez okres 8-12 tygodni, którzy donoszą o krótkotrwałej supresji testosteronu. Po zakończeniu cyklu, testosteron wracał u nich do regularnego poziomu.

Jakie dawki ostaryny MK-2866 przynoszą efekty?

Ze względu na to, że SARM’y są w obiegu od niedawna, nie ma żadnych oficjalnych rekomendacji odnośnie dawkowania. Gdybym był zainteresowany eksperymentowaniem z ostaryną, rozważyłbym dawki w oparciu o triale kliniczne.

W chwili obecnej byłoby to 15-20mg na dobę przez okres 4 tygodni. Następnie 4 tygodnie przerwy dla balansu, po której ponownie wszedłbym na 4 tygodniowy cykl ostaryny. Do tego regularne sesje siłowe i treningi HIIT.

Ligandrol SARMs

LGD-4033, Ligandrol. Więcej mięśni, ale bez spalania tłuszczu.

LGD-4033, znany jako Ligandrol, to drugi z najlepiej przebadanych SARM’ów. Rezultaty badań na ludziach są co najmniej interesujące:

  • Zdrowym mężczyznom podawano LGD-4033 przez okres 21 dni. 1 mg substancji na dobę wystarczył aby spowodować znaczący wzrost tkanki mięśniowej o 1,21kg. Powodował jednak także spadek wydzielania naturalnego testosteronu.
  • W innym badaniu, ochotnicy zażywali dawki 22 mg/dzień, bez stwierdzenia efektów ubocznych.
  • W badaniach na szczurach, które mnie zainteresowało, LGD-4033 zwiększał gęstość kości, masę mięśniową i libido, bez szkodliwego wpływu na gruczoł prostaty i wątrobę.

Jednocześnie LGD-4033 nie wydaje się stymulować utraty tkanki tłuszczowej.

Efekty uboczne LGD-4033

LGD-4033 prawdopodobnie przyczynia się do supresji naturalnej produkcji testosteronu. Efekty te wydają się być jednak krótkotrwałe. Uczestnicy badań stwierdzili spadek poziomu T w miarę wzrostu dawki, jednak w żadnym przypadku, poziom testosteronu nie spadł poniżej zdrowego zakresu fizjologicznego. Co więcej, jego poziom wyrównywał się w ciągu 3 tygodni od odstawienia ligandrolu.

Jeśli jednak twój poziom testosteronu jest naturalnie niski, lub obniżony z innych powodów, lepiej w ogóle nie zaczynać przygody z LGD-4033. W zamian rozważ te 33 naturalne sposoby na podniesienie poziomu testosteronu.

Jak dawkować LGD-4033?

Raporty dotyczące skuteczności ligandrolu odnoszą się do 2-5mg w jednorazowej dziennej dawce, przez okres 4 tygodni. Wygląda na to, że im wyższa dawka tym większe przyrosty mięśni, ale również większe spadki sekrecji testosteronu.

Z anegdotycznych doniesień użytkowników wynika się, że najlepsze rezultaty przynosi robienie 4 tygodniowych przerw pomiędzy cyklami. Natomiast z rozmów, które przeprowadziłem z 3 znajomymi, którzy zażywali LGD-4033 wynika, że substancja ta dramatycznie zaburzyła jakość snu każdego z nich. Wszyscy wiemy, że brak odpowiedniej ilości i jakości snu oznacza spadek poziomu testosteronu.

SARMy: brać czy nie brać?

SARMy znajdują się na liście zakazanych substancji Światowej Agencji Antydopingowej.  Jeśli nie uprawiasz zawodowego sportu, a jesteś ciekawskim eksperymentatorem poprawiającym osiągi twojego organizmu, może warto przyjrzeć się im bliżej.

Warto pamiętać, że serwowane przez marketingowych bullshiter’ów klejmy, w większości przypadków opierają się na badaniach na szczurach. Nie znamy długofalowych skutków ubocznych ich stosowania, bo ma do tej pory badania nad wpływem SARMów na organizm człowieka w długiej perspektywie czasu.

Ostatnie 10 lat napędziło popularność SARMom jako nowej klasie substancji zwiększających wydajność w sporcie. Pomimo niewielkiej ilości badań klinicznych, ich rezultaty są bardzo obiecujące. W ciągu kolejnych kilku lat z pewnością będzie o SARMach głośno. Co nie zmieni tego, że zabawa z hormonami zawsze pozostanie bardzo ryzykowna.

Źródła:

The Safety, Pharmacokinetics, and Effects of LGD-4033, a Novel Nonsteroidal Oral, Selective Androgen Receptor Modulator, in Healthy Young Men [OxfordAcademic]

Chemical Composition and Labeling of Substances Marketed as Selective Androgen Receptor Modulators and Sold via the Internet [JamaNetwork]

SARMs: A Potential Way To Build More Muscle [Bulletproof]

Ostarine [PubChem]

 

4 KOMENTARZE

  1. Przymierzasz się do spróbowania czy czekasz raczej na więcej badań zapewniających bezpieczeństwo stosowania?

    Pozdrawiam.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!