Na rynku obecnych jest wiele suplementów diety z dodatkiem amino kwasu o nazwie l-norwalina. Znajdziesz go w formułach przedtreningowych, pudełkach z BCAA oraz NO boosterach. Przemysł do tej pory serwował jedynie szczątkowe informacje dotyczące specyfiku oraz jednoznacznie nie określił bezpieczeństwa stosowania l-norwaliny. Aż do teraz. Siedzisz?

W periodyku Toxicology in Vitro ukazała się właśnie praca, w której naukowcy odkryli, że l-norwalina uśmierca komórki mózgowe. Jest to oczywiście zupełnym zaprzeczeniem idei biohackingu, a dokładniej rzecz ujmując obszaru optymalizacji neurogenezy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Neuro-koktaj: Jak Uzyskać Super Mózg przy Użyciu Blendera?

Norwalina. Broń chemiczna w świecie roślin

Norwalina należy do NPAA, czyli niebiałkowych aminokwasów i jest stosunkowo „młodym aminokwasem”, który dopiero od jakiegoś czasu znajduje zastosowanie w sportowej suplementacji.

Przemysł suplementacyjny używa syntetycznej norwaliny, która przyczynia się do zabezpieczenia przed rozpadem argininy. Wykorzystanie większej ilości argininy do produkcji tlenku azotu (NO), oznacza z kolei zwiększenie efektu pompy mięśniowej.

Ekscentryczność tego związku chemicznego polega na jego naturalnej nieobecności w ludzkiej diecie.

Pewne mikroorganizmy produkują i wydzielają norwalinę jako broń biologiczną stosowaną w walce o przetrwanie. Niektóre gatunki roślin wydzielają norwaline oraz inne nieproteinowe aminokwasy bezpośrednio do gruntu, w celu uśmiercenia okolicznych roślin i zapewnienia sobie większego dostępu do substancji odżywczych.

Broń chemiczna w świecie roślin jest dobrze znanym i zbadanym fenomenem. Ponieważ istniały dowody na antybakteryjne i herbicydowe — zakłócanie lub blokowanie określonych procesów życiowych roślin — działanie norwaliny, naukowcy postanowili zbadać jej potencjalną toksyczność na ludzkie komórki.

Czy suplementacja norwaliny wpływała na wydajność w sporcie? Nikt tego do tej pory nie zbadał. Podobnie sprawa wygląda z badaniami dotyczącymi bezpieczeństwa zażywania tego związku.

Norvaline kills brain cells

Norvaline kills brain cells

Badanie

Australijscy naukowcy umieścili wyizolowane komórki mózgoweSH-SY5Y — w szalkach petriego, po czym poddali je ekspozycji na norwalinę.

Rezultaty

W stężeniu kilkuset mikromoli, norwaline zabijała komórki mózgowe (u dołu, z lewej). Zabójcze działanie norwaliny wzrastało wraz z wydłużeniem ekspozycji komórek neuronowych na jej działanie (u dołu, z prawej).

Norvaline kills brain cells

Norvaline kills brain cells

W jaki sposób norwalina uśmierca komórki neuronowe? Okazuje się, że substancja ta sabotuje dostawy energii do neuronów, poprzez kurczenie motochondriów. Mitochondia to komórkowe fabryki mocy, konwertujące substancje odżywcze w energię.

Konkluzja

Badacze uważają, że ich odkrycie powinno szczególnie zainteresować kulturystów i innych sportowców. Kate Samardzic, główny autor badań mówi w notce prasowej, że

„Podaż protein jest większa wśród jednostek wysoce aktywnych fizycznie, a same proteiny zwiększają wydajność treningową. Popyt na aminokwasy w formułach suplementów również wzrasta, jednak dodatkiem do normalnych aminokwasów budujących białka, zażywane są również aminokwasy nieproteinowe.

Niektóre z nich są toksyczne, ponieważ naśladując aminokwasy proteinowe wymuszają na organizmie produkcję wadliwych protein; mechanizm stosowany przez niektóre rośliny w celu uśmiercenia drapieżników”.

Takeaway

Jeśli chciałbyś zachować bystrość myślenia, a na suplementacyjnym ołtarzyku posiadasz BCAA, stacki kreatynowe, pre-workout’y czy NO boostery z dodatkiem L-norwaliny, to przejrzyj teraz ich skład i znajdź dla nich właściwe miejsce >>>🚽.

Źródło:

Cytotoxicity and mitochondrial dysfunction caused by the dietary supplement l-norvaline [Toxicol In Vitro. 2019 Jan 29;56:163-71.]

7 KOMENTARZE

  1. Cześć 🙂 czy jeżeli w składzie BCAA nie ma wyszczególnionej l-norwaliny ale jest walina ,która jest izomerem l-norwaliny to czy również ma szkodliwe działanie na komórki mózgowe ?

  2. A co z barierą krew mózg? Pytanie czy „na żywo” te związki rzeczywiście dotrą do mózgu i go będą stopniowo niszczyć?

    + literówka: motochondria ;p

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!