Mój tato, który miał poważną kontuzję w wieku 22 lat, przez większość życia zmagał się z bólami dolnego odcinka kręgosłupa. Kiedy w marcu zeszłego roku, na skutek NZK znalazł się w farmakologicznej śpiączce na okres ponad 3 tygodni, jedną z moich obaw był wpływ kompletnego bezruchu na jego motorykę.

W trakcie poszpitalnej rehabilitacji intensywnie poszukiwałem nie-farmakologicznych sposobów uśmierzania bólu. Wtedy pierwszy raz trafiłem na maty igłowe. I to był strzał w dziesiątkę.

Maty igłowej z poduszką używaliśmy na zmianę — ja w celu optymalizacji jakości snu i redukcji stresu, on w celu uśmierzenia bólów kręgosłupa. W obu przypadkach, mata igłowa spisała się jak marzenie i niemal z miejsca trafiła na moją listę ultra skutecznych narzędzi biohackingowych.  Z tego wpisu dowiesz się dlaczego.

Jak działa mata do akupresury?

Mata do akupresury to nowoczesna wersja łóżka z gwoździami, czyli tzw. łoża fakira, na którym kładą się indyjscy mnisi i jogini. W wersji bardziej przyjaznej użytkownikowi, metalowe gwoździe zastąpiono kolcami — piramidalnymi stymulatorami — z bardzo twardego i bezpiecznego tworzywa.

W skład maty wchodzi 270 rozetek, z których każda posiada 27 punktów ucisku. Prosta kalkulacja daje nam 6210 punktów styku jednocześnie oddziałujących na zakończenia nerwowe zawarte w skórze.

Dużym plusem dla świadomego konsumenta jest to, że rozetki zostały przymocowane do osłony bawełnianej przy użyciu bezpiecznego kleju, który jest powszechnie stosowany w wyrobach i urządzeniach medycznych.

Jeśli chodzi o samo działanie, to podobnie jak przy regularnych zabiegach akupunktury mamy tu do czynienia z mechaniczną stymulacją. W przypadku maty igłowej, nie dochodzi jednak do przebicia powłok skóry.

Najprościej rzecz ujmując, kolce rozetek łagodnie stymulują ciało sensorycznie, poprzez skórę dolnego i górnego odcinka pleców oraz karku, zalewając receptory bólu uwolnionymi do krwi endogennymi opioidami, takimi jak endorfiny i enkefaliny.

Opioidy endogenne odgrywają bardzo istotną rolę w reakcji stresowej, działają bowiem przeciwlękowo i regulują czynność hormonalną w czasie stresu.

Skutkuje to zmniejszeniem bólu, poprawą krążenia oraz przepięknym stanem głębokiego relaksu. Co więcej zwiększony poziom endorfiny i enkefaliny przejawia się zwiększeniem stężenia hormonu wzrostu. Czy można chcieć więcej?

co daj emata igłowa a cellulit

Co daje mata do akupresury?

Mata do akupresury z kolcami spełnia trzy podstawowe funkcje: pomaga zmniejszyć ból, obniżyć poziom stresu i pogłębić zdrowy sen. Dodatkowo według opinii żeńskiej części użytkowników, pomaga zwalczyć cellulit.

Dla mnie największym odkryciem okazała się zarówno odczuwalna jak i mierzalna poprawa jakości snu. Jak wiadomo prawidłowy, ultra głęboki sen jest absolutnie kluczowy do produkcji testosteronu i hormonu wzrostu oraz do regeneracji mięśni po treningu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pochylenie Łóżka o 5° Genialnym Sposobem na Głęboki Sen

gdzie kupić matę do akupresury?

Co mówią badania?

Pojawia się coraz większa liczba badań potwierdzających niezwykłą skuteczność terapii matami igłowymi, zwłaszcza w kluczowych dla mnie obszarach optymalizacji: SEN/BÓL/STRES/ENERGIA.
W jednym z pilotowych badań naukowcy poddali testom 126 ochotników, którzy używali maty igłowej przez okres 2 tygodni. Ochotnicy uskarżali się na stres, chroniczny ból, spazmy mięśniowe, wahania nastroju oraz bezsenność.
Otrzymano następujące rezultaty:
  •  Uśmierzenie bólu                  98% 
  •  Poprawa jakości snu             94%
  •  Zmniejszenie stresu              96%
  •  Podniesiony poziom energii   81%

W innym badaniu, 36 ochotników z bólami mięśniowymi pleców i okolic karku, testowało maty igłowe codziennie przez okres 21 dni. Po tym czasie raportowana było nie tylko znaczące zmniejszenie intensywności bólu, ale także lepszy sen, zwiększenie energii do działania, a także generalne polepszenie samopoczucia.

W jeszcze innym badaniu, wśród 32 zdrowych wolontariuszy mierzono fizjologiczne i psychologiczne reakcje na 20 minutowe sesje relaksacyjne z mata igłową. Próba kliniczna przyniosła następujące rezultaty:

  • percepcyjne zwiększenie poziomu relaksu
  • redukcję rytmu serca
  • zmniejszenie ciśnienia krwi
  • zwiększenie temperatury pleców sugerujące zwiększony przepływ krwi

W konkluzji badania napisano, że wyniki eksperymentu mogą być ważne dla zastosowań maty igłowej jako urządzenia do regeneracji fizjologicznej oraz zmniejszającego stres.

Jak używać maty do akupresury?

Kluczem do skuteczności korzystania z maty igłowej jest aplikacja właściwego nacisku. Jak to zrobić?

  1. Matę umieszczam na łóżku, które dodatkowo mam na stałe pochylone pod kątem 5° względem podłogi. Ze względu na to, że od dziecka mam pogłębiona lordozę, pod matę na wysokości dolnego odcinka kręgosłupa wkładam zwinięty w rulon mały ręcznik. Poduszka z kolcami trafia natomiast bezpośrednio pod kark.
  2. Kładę się powoli, ostrożnie i równomiernie aby rozłożyć swój ciężar na punkty kontaktowe. Początkowo uczucie klucia może się wydawać nie do zniesienia (podobnie jak pierwsze sesje z foam rollerem). Jest to całkowicie normalne, a odczucia tego rodzaju ustępują po 3-5 minutach.
  3. Biorę kilka długich, głębokich oddechów i najzwyczajniej w świecie odpoczywam. Po około 20 minutach jestem całkowicie zrelaksowany i ponownie pobudzony do działania. Maty używam przeważnie w trakcie poobiedniej power drzemki. Używanie zaraz przed pójściem spać zupełnie rozwala mi noc. Jakość snu spada wtedy na łeb an szyję.

mata do akupresury na ból pleców

Mata do akupresury – minusy?

Jedynym minusem, o którym już wspominałem jest początkowy dyskomfort korzystania z maty, który zanika po kilku użyciach. Ciało przyzwyczaja się do igieł po 4-5 dniach.  Natomiast samo uczucie błogostanu pojawia się już po 5 minutach leżenia w bezruchu. W sytuacji, kiedy początkowe odczucia są zbyt bolesne warto założyć T-shirt.

Podsumowując, za odpowiednik ceny 30 minutowego masażu w gabinecie, otrzymujesz narzędzie, które bardzo poprawia jakość życia. Zwalcza bezsenność, ból, koncertowo podbija nastrój i dodaje energii. Dla mnie — no brainer!

Źródła:

Reflexo-Therapy With Mechanical Cutaneous Stimulation: Pilot Study [ResearchGate]

Relaxing on a bed of nails: an exploratory study of the effects on the autonomic, cardiovascular, and respiratory systems, and saliva cortisol [PubMed]

The Benefit of a Mechanical Needle Stimulation Pad in Patients with Chronic Neck and Lower Back Pain: Two Randomized Controlled Pilot Studies [NCBI]

Janiec W. (red.): Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji. PZWL, Warszawa 2008, Kostowski W., Herman Z. S. (red.): Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. PZWL, Warszawa 2010, Słomińska A.: Słów kilka na temat opioidów [http://bioinfo.mol.uj.edu.pl]

 

33 KOMENTARZE

    • Znam ten artykuł i te zalecenia. Mata fenomenalnie relaksuje, jednak kiedy używam jej przed samym snem, niestety zaburza mi jego jakość. Natomiast gdy ucinam sobie na niej popołudniową drzemkę, spisuje się idealnie 🙂

    • Czesc czy Ta mate mizna stosowac razem z przejscieradlem do uziemiania, czy moze te dwie rzeczy sie wykluczaja? Jesli sie wykluczaja to co polecilbys bardziej?

  1. Hmmm…przy pogłębionej lordozie ręcznik pod odcinkiem lędźwiowym? Dziwne. Zakładam że wiesz co robisz i masz na to jakieś uzasadnienie. Chętnie usłyszę. Może się podzielisz? Z tego co ja wiem (borykam się z tym samym problemem) pogłębionej lordozie prawie zawsze towarzyszy przodopochylenie (nadmierne) miednicy. W tym przypadku najlepiej sprawdza się podłożenie ręcznika, poduszki itp. ale pod uda (jeśli leżymy na plecach). Nie widzę sensu w dodatkowym podnoszeniu i tak już zbyt wysokiego łuku jaki tworzy się w dolnym odcinku kręgosłupa…

    • U mnie lepiej sprawdza się ręcznik. Albo półwałek piankowy. Kolce maty wbijają się wtedy równomiernie na całej szerokości dolnego odcinka kręgosłupa.

    • Póki co nie 🙂 Polecam w zastępstwie matę REA – rozetki są bardzo ostre – tak jak lubię! Mam tez inne, ale okazały się wytępione.

  2. Też stosuję matę i jestem ogromnie zadowolona. Dzięki Tobie w sumie zaczęłam na niej leżeć. Koleżanka pokazała mi Twój artykuł no i kupiłam swoją matę 😀 Ja swoją kupiłam na akumata.pl Mam Iplikator D3.

      • Jest to popularna marka maty do akupresury. Kupiłam ją bo jest w dobrej cenie, ma duży rozmiar i z korzystania z niej płynie dużo korzyści, co już sama spokojnie mogę stwierdzić. Używam ją regularnie miesiąc i już widzę rezultaty. Także śmiało mogę Ci ją polecić 😀

        • Nie znam więc nie polecam 🙂 Przetestowałem kilka i jak już pisałem najostrzejsze rozetki miała ta od REA. Moim czytelnikom polecam tylko te matę. Ale doceniam, że przynajmniej starasz się zamaskować reklamę, przez co wygląda na nieco mniej nieudolną 🙂

  3. To nie jest reklama 😀 Rea też miałam kupować, ale Iplikator ma podobno większe odczucia bólowe podczas sesji bo ma mniej igieł na płótnie. Trochę zainteresowałam się tym tematem bo nie urywam, że mata jest naprawdę warta zakupu. Rea jest podobno dla osób początkujących przez to, że ma więcej igieł, więc mniej boli, gdy się na niej leży, ale wiadomo,że to jest kwestia indywidualna. Początkowe sesje na Iplikatorze były dosyć bolesne, ale po chwili leżenia na niej ból ustępował. A teraz już po tak długim czasie użytkowania jej, kładę się na niej bez żadnego problemu. Poszłam od początku na hardkora 😀

  4. Od prawie 2 lat używam i mega sobie chwalę. Tanie i skuteczne 🙂 Uwielbiam to uczucie gdy wstaję z maty po około 8-10 minutach takiego leżenia.

    • Być może kupiłeś taką z tępymi kolcami. Też mi sie trafiła :/ Ja dodatkowo nakładam na siebie kołdrę obciążeniową 12kg (albo kamizelke 15kg). Płonę od igieł już po 2 minutach 🙂

  5. Kupiłem matę od REA, mogła mi się od nich trafić bardziej tępa wersja?
    Próbowałem leżeć z obciążeniem 20kg przez 20 minut i dalej było to dla mnie całkiem komfortowe.

    • W takim razie może masz jakąś wyjątkową odporność na ból, bo mi właśnie po 25 minutach drzemki na macie płoną całe plecy i kark 🙂 Może od razu wskocz na aplikator Lyapko?

  6. Hej, temat ciekawy, generalnie często mam problem z dolnym odcinkiem pleców więc mam nadzieję że pomoże, również jak kolega wyżej kupiłem z 4fizjo.
    Jednak pierwsze pytanie jakie mi się nasunęło, a widzę nikt o to nie spytał czy jest sens kłaść się na matę odwrotnie, tzn. Na brzuchu? Czy jest to ewidentnie stworzone tylko do leżenia na plecach?

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!