Zanim człowiek wymyślił żarówkę, cykle aktywności i snu dyktowało słońce. Światło słoneczne włączało człowieka do działania o poranku, a ciemność wyłączała go po zmroku. On. Off. On. Off. To proste i skuteczne przystosowanie ewolucyjne zostało rozpieprzone przez patologicznego kłamcę i pieniacza wśród wynalazców — monsieur Edisona. Pojawiły się elektryczne źródła światła, a wraz z nimi termin bezsenność spowszechniał jak chlamydia.

Jako aspirujący astronom amator i człowiek, który fascynuje się kosmosem, z przerażeniem patrzę na mapy zanieczyszczenia światłem. Postęp technologiczny pozbawił nas prawa do usłanego gwiazdami nieba, w które spoglądali nasi przodkowie i przodkowie naszych przodków. Dzisiaj, aby nieuzbrojonym okiem, w pełni delektować się widokiem 4,548 gwiazd, musimy udać się na road trip do Kazachstanu lub na pustynny biwak w Egipcie.

mapa zanieczyszczenia światłem

Nigdy nie zapomnę emocji, które przeżyłem odwiedzając Park Narodowy Addo, na północ od Port Elizabeth, RPA. Każdej nocy leżałem na dachu naszego Jeepa, upalony Swazi Gold wpatrując się w niebo, którego rozmachu nigdy wcześnie nie widziałem nad swoją głową. To było głęboko metafizyczne i niesłychanie relaksujące doświadczenie, które polecam każdemu. Podobnie jak szczep Swazi Gold.

ZOBACZ TAKŻE: 😴Mata Igłowa Indukująca Sen: 6210 Igieł na Ból Pleców, Stres i Bezsenność

Wracając do negatywnych skutków elektryfikacji społeczeństw, przejdźmy do sedna tego artykułu. Toksyczne niebieskie światło ekranów i żarówek LED to obecnie bardzo nośny temat wśród biohakerów. I słusznie, bo wysyp badań odnośnie szkodliwego wpływu niebieskiego światła na ludzki organizm zaczyna przytłaczać.

Czym jest niebieskie światło i jak się przed nim chronić?

niebieskie światło telefonu

Czy Światło Może Być Toksyczne?

Kilka suchych faktów:

 • Co to jest niebieskie światło? Niebieskie światło to część składowa światła widzialnego. Jest idealne dla dziennej aktywności — dlatego budzisz się do widoku niebieskiego nieba. Jest niezbędne za dnia, ponieważ wpływa na casz reakcji, skupienie oraz nastrój.
 • Niebieskie światło jest za to bardzo niekorzystne po zmroku — przy długości fali 470 nm jest inhibitorem melatoniny. Melatonina to kluczowy hormon regulujący sen. Każdy biohaker wie, że zaburzony sen oznacza niski testosteron. Wstępne badania sugerują również, że zaburzenia sekrecji melatoniny mogą prowadzić do niektórych typów nowotworów.
 • Ewoluowałeś aby spać w kompletnej ciemności, w ostateczności przy pełnym księżycu (tylko 0.1 – 0.3 luksa)
jak wyłączyć niebieskie światło?
Najbardziej krytyczny pod względem szkodliwości zakres światła, który należy zablokować to 415 do 550 nm
 • Dłuższe fale światła emitowane przez ogień i świece, były jedynymi źródłami sztucznego światła przez większość ludzkiej historii. Nie zaburzają one snu.
 • Co emituje niebieskie światło? Ekrany smartfonów, laptopów, telewizorów, żarówki LED oraz większość żarówek CFL emitują potężne ilości niebieskiego światła, które zakłóca zegar biologiczny organizmu i blokuje wydzielanie melatoniny.
 • A co z Twoją ściemnianą lampką nocną? Zapomnij. Wystarczy 8 luksów natężenia światła — dwukrotnie mniej niż emituje lampka nocna —  aby rozwalić prawidłowy sen.
 • Niebieskie światło opóźnia wydzielanie melatoniny o 3 godziny. A więc jeśli gasisz światła, telewizory i odkładasz komórki o 23, Twój organizm nie zacznie wydzielać melatoniny aż do 2 nad ranem.
 • Wybierając się w nocy do łazienki i zapalając światło na dłużej niż 5 sekund, dajesz mózgowi sygnał, że jest dzień. Co prawda wrócisz do łózka i ponownie uśniesz, jednak nie osiągniesz już głębokiego, regenerującego snu.

Sztuczne światło po zmroku jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie nie potrafią się porządnie wyspać. Jakie mogą być skutki niewyspania i zarwanych nocy?

ZOBACZ TAKŻE: 😴Terapia pochylonego łóżka na ultra głęboki sen

Niebieskie Światło a Sen: Co Deprywacja Snu Oznacza dla Twojego Organizmu?

Deprywacja snu, nawet w jej łagodnej formie, jest powiązana w literaturze naukowej z rozbiciem homeostazy organizmu. Powoduje co następuje:

 • pamięć gorsza o astronomiczne 40%. To kwestia zdania lub oblania egzaminu.
 • mniejsza chęć społecznych interakcji, a jak wiadomo sukces jest w pierwszej kolejności związany z siecią kontaktów
 • zaburzenie gospodarki immunologicznej i hormonalnej
 • spadek wydajności w pracy/biznesie, problem ze skupieniem uwagi
 • otyłość
 • cukrzyca
 • nowotwory
 • choroby serca
 • depresja
 • zaburzony sen to brak odpowiedniego oczyszczania organizmu
 • permanentne zmęczenie
 • brak motywacji i energii do działania
 • i co ciekawe, ludzie nie chcą wchodzić w biznesowe relacje z osobami, które uważają za niewyspane

Jeśli nie śpisz pomiędzy godziną 23 i 3 nad ranem, TwojE ciało nie może się właściwie oczyścić.

Dodatkowo, nie znamy żadnej przypadłości psychiatrycznej opisanej w DMS-5, przy której pacjent miałby normalny sen. Przeczytaj to raz jeszcze i pozwól żeby dotarło. Od ponad 30 lat psychiatrzy wiedzą, ze zaburzenia snu idą łeb w łeb z zaburzeniami natury psychicznej. Może więc czas zacząć traktować higienę własnego snu nieco bardziej poważnie.

Jak Chronić się przed Niebieskim Światłem w Nocy i Zresetować Zegar Biologiczny?

Aby przywrócić rozstrojony cykl dnia i nocy, a tym samym zacząć znowu wysypiać się jak narkoleptyczne dziecko, mam dwie propozycje do implementacji. Obie związane ze środowiskiem zewnętrznym. Każda przetestowana z fenomenalnym rezultatem. Żadnych medykamentów.

Po pierwsze, kluczowa staje się ochrona oczu przed niebieskim światłem. Dwie proste zmiany, które wprowadziłem w swoim otoczeniu, a które miały ogromny wpływ na jakość mojego snu to:

 • zakup okularów absorbujących 98% niebieskiego spektrum światła
 • wymiana żarówek w sypialni i łazience na żarówki, które blokują niebieskie światło
 • redukcja niebieskiego światła w ekranach przy użyciu aplikacji f.lux
 • w przypadku późnej pracy z ekranami, używanie okularów blokujących niebieskie światło na 3 godziny przed planowanym snem
okulary blokujące niebieskie światło komputera
Niemal całkowita blokada niebieskiego światła ekranu MacBook’a po nałożeniu okularów Uvex Skyper

Drugi sposób jest wyjazdowy — synchronizacja organizmu z otoczeniem. Naukowcy z University of Colorado Boulder udowodnili, że zaledwie tydzień z dala od cywilizacji wystarczy, by zrestartować rytm około-dobowy organizmu. Tydzień bez elektrycznego światła i osobistej elektroniki. Dozwolone jest rozpalenie ogniska i używanie świec. 

Okazało się, że po tygodniu każdy z badanych wracał do najbardziej naturalnego dla niego cyklu zasypiania i budzenia się, który związany był z ekspozycją na słoneczne światło.

ZOBACZ TAKŻE: #SLEEPHACKING😴 98% Redukcji Niebieskiego Światła za Mniej niż 100zł

Rytm zależny od pory dnia, a nie światła elektrycznego, o którym obecnie mówi się w kategoriach środowiskowych toksyn. Jeśli taki tygodniowy detoks od sztucznego światła nie wchodzi w grę, zacznij wystawiać się na poranne słonce i staraj się spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz w trakcie dnia.

Pomoże Ci to szybciej usnąć wieczorem. A wieczorem zakładaj wspomniane okulary, i nie zdejmuj ich aż nie wygasisz wszystkich sztucznych źródeł światła w domu.

PS. To co, widzimy się na resecie rytmu dobowego na astro safari w RPA?  🙂

PS.2. Spodobał Ci się artykuł? Nieś wieść i szeruj na swoich socjalach.

Źródła:

Entrainment of the Human Circadian Clock to the Natural Light-Dark Cycle [CELL]

Blue light has a dark side [HARVARD]

Evening use of light-emitting eReaders negatively affects sleep, circadian timing, and next-morning alertness [PNAS]

VIDEO: Dr. Matthew Walker on Sleep for Enhancing Learning, Creativity, Immunity, and Glymphatic System [FoundMyFitness]

Cover Foto Credit: Serge Saint/Flickr

18 KOMENTARZE

 1. Nosz, z ust mi wyjąłeś, od kilku lat próbuje walczyć z moim i synami, nie trafia do nich to jak szkodliwe jest to sztuczne światło a co dopiero niebieskie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu twego art pojmą coś. Genialne to wszystko, choć proste i klarowne. Dzięki wielkie.. Pytanie tylko, gdzie nabyć takie okulary.
  PS. Nigdy nie prowadziłam ani nie zlecalam badań, ale od trzech lat (od kiedy mam smartfona) wzrok poleciał mi na łeb na szyję… Sokole oko tak niedawno temu a dziś astygnatyzm, +3,5 i – 2..,, Need „na gwałt te super okukary.
  Z pozdrowieniami
  AS

  • Olu, cieszę się, że mogę się przysłużyć 🙂 Co do okularów, moje przyfrunęły z USA. Będę miał 8 par na zbyciu z początkiem kwietnia. Jeśli chcesz dam Ci znać na mejla 🙂

 2. Czy sa tez takie okukary dla dzieci?ja odkad mam tablet to wiecej po nocach siedze, codziennie mowie ze jyz od jutra konuec i nue moge przestac,taki chory nalog . I faktycznie jestem rizbita ,bez checi do zycia motywacji itd, choc wiem ze tez wplyw maja na to inne czynniki.

 3. Nie okulary, ale protesty- ludzie powinni zacząć protestować o wolność wyboru pomiedzy żarówkami. Jest coraz więcej badań mówiących o tym, że ledowe monitory i żarówki powodują uszkodzenie nerwu wzrokowego (wystarczy poczytać po angielsku- to publikacje naukowe). A najzdrowsze dla oczu (i najbardziej eko wbrew pozorom) były żarówki starego typu- żarowe. Dodatkowo nie zawierały rtęci (jak obecne) i nie było problemu z ich utylizacją. Obecne żarówki zawierające tręć dodaje się do asfaltu, więc rtęć przenika powoli do gleby i wody gruntowej. I mamy zdrową wodę, zdrową glebę i zdrowe jedzenie.
  Albo nie będziemy się zgadzać z niszczeniem nam oczu i środowiska, albo będziemy stadem baranów idących na…

  • Dziękuję za zdanie w dyskusji 🙂 Walka z systemem to temat, na którym nie chcę się koncentrować. Moją rolą jest gromadzenie i przekazywanie dostępnej wiedzy w celu podnoszenia świadomości swojej i innych oraz pokazywanie dostępnych metod podnoszenia komfortu życia. Protesty zostawiam innym 🙂

 4. Witam
  Uvex to przecież znana (sportowcom) niemiecka firma.
  Nie ma tych okularów nigdzie w Europie?!?
  Biorę się za szukanie😉.
  Pzdr

 5. Hej, wreszcie ktos sie zna na rzeczy. Ktore zarowki blokuja niebieskie swiatlo? Prosze, daj linka, firme, nazwe, cokolwiek (najlepiej w Europie, nie wiem czy zarowka z samolotu/statku przezyje). Myslelismy, ze flame to dobra zmiana. Okazalo sie, ze czerwone. Lecz tak czy siak zaden producent nie podaje specyfikacji w dlugosci fal, tyle, ze szklo jest czerwone. Btw, wyprobuj Iris. F.lux nie maskuje migania ekranu, ktore tez jest niekorzystne. Iris to robi, plus nie sciemnia, a blokuje blue light, sprawdz modes. Pozdrawiam.

  • Hej 🙂 Dzięki za komentarz. Flame to zapewne żarówka imitująca płomień. Właśnie lecą do mnie żarówki 98% redukcji niebieskiego światła oraz lampki LED do kontaktu z czujnikiem ruchu ZERO BLUE. Więcej pod czesc@biohaker.pl 🙂

 6. Hej, skoro producenci żarówek nie podają długości fali światła jak poznać, czy żarówka emituje światło niebieskie? Mam pytanie konkretnie o żarówki Xiaomi Mi LED Smart bulb model MJDP02YL. Jej minimalna temperatura barwowa to 1700 K. Czy na tej podstawie mogę stwierdzić, że będzie to żarówka, która emituje stosunkowo małą ilość niebieskiego światła?

 7. Świetny artykuł, dziękuję 🙂 Podobno te okulary powinno się zakładać zakładać zaraz po zmierzchu. Czyli w zimie już czasem po 16. Ja dziś założyłem po raz pierwszy i jestem bardzo ciekawy efektów. P.S. Czy mógłbyś polecić, które żarówki do łazienki i salonu kupiłeś? Byłbym bardzo wdzięczny.

  • Dziękuję za feeback 🙂 Okulary zdecydowanie genialne w swojej prostocie. Jeśli chodzi o żarówki sprawdź LowBlue DobraNoc na straganie 🙂

 8. Ja w kwestii gwiazd oglądania. Jako alternatywę dla Kazachstanu czy też RPA polecam polskie Bieszczady, dokładnie to ich wysoką część.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!