Trening siłowy w oparciu o nową metodę 3/7 prowadzi do szybszej akumulacji masy mięśniowej i wzrostu siły niż tradycyjny trening siłowy. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że trening metodą 3/7 powoduje większy stres metaboliczny – piszą belgijscy naukowcy z brukselskiego Universite Libre w European Journal of Applied Physiology.

*#SciBite to jeden obszar, jedno badanie i jedna konkluzja.

Badanie

Przez okres 12 tygodni, badacze testowali metodę 3/7 na 31 ochotnikach. Żaden z ochotników nie trenował siłowo przez 6 miesięcy przed rozpoczęciem badania. W badaniu 16 z nich trenowało triceps metodą 3/7, dwa razy w tygodniu. Grupa kontrolna licząca 15 osób również trenowała triceps dwa razy w tygodniu, podążając bardziej tradycyjną metodą 8/6. Osiem setów po 6 powtórzeń w połączeniu z 2 minutowymi przerwami. Uczestnicy obu grup trenowali z takim samym obciążeniem.

Na czym polega metoda treningowa 3/7? Polega na zwiększaniu liczby powtórzeńz 3 do 7, w krótkich 15 sekundowych interwałach. Używając 70% maksymalnego obciążenia, którym jesteś w stanie zrobić jedno pełne powtórzenie, podążasz za następującymi wytycznymi:

 • zaczynasz od 3 powtórzeń
 • odpoczywasz 15 sekund
 • następnie robisz 4 powtórzenia
 • odpoczywasz 15 sekund
 • kolejno 5 powtórzeń
 • i 15 sekund przerwy
 • 6 powtórzeń
 • i 15 sekund przerwy
 • i konkludujesz ostatnimi 7 powtórzeniami

W badaniu uczestnicy robili 150s przerwy i ponownie powtarzali proces.

CZYTAJ TAKŻE: #SciBITE Ashwaghanda Podnosi Poziom Testosteronu o 40%

Rezultaty

Obie grupy testowe zarejestrowały wzrost masy mięśniowej i siły, ale postępy grupy trenującej metodą 3/7 były lepsze od grupy 8/6.

Mechanizm

Naukowcy uważają, że metoda 3/7 prowadzi do zwiększonego stresu metabolicznego w mięśniach w porównaniu z metodą 6×8. Wykonując coraz intensywniejsze powtórzenia w połączeniu z krótkimi okresami przerwy pomiędzy, prowadzimy do zwiększonej produkcji kwasu mlekowego oraz zwiększonej deprywacji tlenowej. Jednocześnie stres mechaniczny jest taki same jak w tradycyjnej metodzie, jednak stymulacja wzrostu mięśni jest większa.

Konkluzja

Nowa metoda treningowa 3/7 dostarcza lepszej stymulacji dla wzrostu siły i hipertrofii mięśniowej od bardziej tradycyjnej metody 8×6.

Źródło:

Efficacy of a new strength training design: the 3/7 method [European Journal of Applied Physiology]

12 KOMENTARZE

 1. Przecież to nic innego, jak stara rosyjska drabina znana przynajmniej od 70 lat. Ciekawe jak wielki grant hapnęli „naukowcy” za to „odkrycie”. Nie wspominając już o beznadziejnej metodologii tego badania. Grupa kontrolna robi coś mało wydajnego i wtedy zawsze można udowodnić co się chce.

 2. Cześć! Powiedz, jaki rodzaj treningu stosujesz i jaki może być najlepszy jeśli chodzi o nasz układ nerwowy, sen, hormony, testosteron etc, w skrócie dla naszego organizmu? Czy najlepiej jest się skupić na tym, żeby powtórzenia były kontrolowane, bez pauz i starać się o wynik siłowy, czy lepiej skupić się na takich rzeczach jak pauzy etc i bardziej na samej budowie mięśnia niś na sile? Czy jest tak, że dorzucanie ciężarów bardziej obciąża układ nerwowy?

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...