Zgodnie z wynikami nowego badania przeprowadzonego przez grupę naukowców z różnych krajów, w tym ekspertów z Freie Universität Berlin, chemiczny ekstrakt ze szpinaku może być stosowany w celu poprawy wydajności w zawodowym sporcie. Międzynarodowa Agencja Antydopingowa (The World Anti-Doping Agency – WADA) sponsorowała badanie nad efektami beta ecdysteron, rodzaju fitosteroidu na trening siłowy.

Rezultaty badania pokazują znaczący wpływ badanej substancji na komórki mięśniowe.

Beta Ecdysteron, związek występujący w niektórych gatunkach owadów i roślin np. w szpinaku. Posiada silne działanie anaboliczne i wspiera układ odpornościowy. Ceniony w sportach siłowych i sylwetkowych. Powoduje zwiększenie siły i wytrzymałości, działa anty-katabolicznie, blokuje produkcje estrogenów. Powoduje dodatni bilans azotowy i przyspiesza syntezę białek, przyczynia się do wzrostu beztłuszczowej masy ciała i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.

Beta ecdysteron poprawia wydolność fizyczną. Badanie.

Naukowcy przebadali szpinak pod kątem użyteczności w sporcie i odkryli, że zawarty w szpinaku beta ecdysteron ma podobne działanie jak sterydy. W toku 10-tygodniowej próby, 46 sportowców – amatorów trenujących siłowo 3 razy w tygodniu – przyjmowała kapsułki z ecdysteronem. Grupa kontrolna otrzymała placebo.

Naukowcy eksperymentowali z różnymi dawkami ecdysteronu, a następnie badali próbki krwi i moczu na jego zawartość, oraz na zawartość potencjalnych biomarkerów sugerujących wzrost wydajności organizmu.

Profesor Parr, przewodząca badaniu, wyjaśniła, że część uczestników otrzymała niskie dawki edcysteronu w postaci dwóch pigułek dziennie. Dawki te byłyby odpowiednikiem od 250 gramów do 4kg szpinaku na dobę (w zależności od jego rodzaju i sposobu zbioru). Druga część uczestników otrzymywała wysokie dawki, odpowiadające 1-16kg szpinaku. Tyle należałoby go spożywać każdego dnia przez 10 tygodni aby zreplikować dawki substancji aktywnej użyte w próbie klinicznej. Powodzenia 🙂

Aby zapewnić jak najwyższą jakość badania, naukowcy przeskanowali zarówno ekstrakt ze szpinaku jaki i samych uczestników badania, w celu wykluczenia obecności sterydów anabolicznych.

Rezultat

Znaczny wzrost masy i siły mięśniowej zaobserwowano u sportowców zażywających ecdysteron. Ten sam efekt hipertropiczny został wcześniej zaobserwowany in vitro w tubulach mięśniowych C2C12. Co ważne, nie odnotowane żadnej zmiany w próbach wątrobowych i biomarkerach na toksyczność dla nerek.

Przyrost formy określono jako „drastyczny” i „budzący obawy”. Zasugerowano więc wciągnięcie ecdysteronu na listę środków zakazanych WADA.

Konkluzja

W rezultacie 10 tygodniowego badania, uczestnicy zażywający ecdysteron wykazali znaczny wzrost maksymalnej siły mięśni w porównaniu do grupy kontrolnej.

Obecnie służby antydopingowe nie badają próbek pobieranych od sportowców pod kątem występowania ecdysteronu, ponieważ związek nie został objęty nadzorem WADA. Zespół naukowców już pracuje nad opracowaniem odpowiednich testów.

Ew. decyzja o uwzględnieniu ecdysteronu na liście środków dopingowych leży w gestii Komitetu Specjalnego WADA, natomiast sama substancja wspaniale rokuje jako pomoc w utrzymaniu masy mięśniowej u starszych mężczyzn.

Ecdysteron był znany jako „rosyjski sekret” zwiększania wydolności sportowców, już wiele lat temu. Wcześniejsze in vitro i modele na gryzoniach wskazywały na bardzo silny efekt anaboliczny ecdysteronu – silniejszy od niektórych sterydów anabolicznych, takich jak metadienon (dianabol), estradienedione (trenbolox), i SARM S 1, wszystkie zażywane w tej samej dawce (5 mg/kg masy ciała, przez 21 dni)

Update 8 Marca 2020: Po kilku tygodniach poszukiwań wiarygodnego źródła ecdysteronu, firmą która przesłała odpowiednie i nowe badania próbek na zawartość składnika aktywnego jest bułgarski VermoHerb. Zdecydowałem się stosować ich preparat.

ecdysteron opinie

Kontakt

Prof. Dr. Maria Parr, Freie Universität Berlin, Institute of Pharmacy, Pharmaceutical Analytics and Metabolism, Tel.: +49 30 838-57686, Email: maria.parr@fu-berlin.de

Źródła:

Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans [PubMed]

Ecdysteroids: A novel class of anabolic agents? [PubMed]

13 KOMENTARZE

  1. To ciekawa rzecz! Polecasz przyjmować ectysteron jako sama substancje czy lepiej ekstrakty ze szpinaku (lub innych roślin zawierających)

    • Cześć 🙂 Tak. Przetestowałem Ecdysterone z bułgarskiego VemoHerb. Byli transparentni i podesłali wszystkie lab testy, o które prosiłem.

  2. Cześć! Coś więcej o tym bułgarskim Ecdysteronie? Jak to dawkować wg Ciebie?(tam jest podany w 4 kapsach zawartość wyciągu z leuzei 980 mg) Z posiłkiem czy bez? Na YT ktoś testował ten Ecdysteron i nie był zachwycony…Z góry dzięki za odp.

  3. Siemka.
    Jakie efekty zauważyłeś po zastosowaniu tego środka?
    Podnosi tak drastycznie testosteron, że trzeba się odblokowywać?

    • Na pewno wzrost siły i jakość mięśni. Są pełniejsze, bardziej solidne. Ekdysteron nie powinien wpływać na naturalną produkcję testosteronu, więc nie ma potrzeby odbloku. Ale ponieważ nauka nie zna efektów długotrwałego zażywania, warto ograniczyć się do 8tyg cykli.

  4. Ile kapsułek dziennie VermoHerb polecasz? Stosowałem około 3msc po 2 dziennie po treningu do shake’a białkowego i w moim subiektywnym odczuciu dużo zdziałał ale możliwe że warto zwiększyć dawke?

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!