Jesteś zdrowy, ale w twoim życiu jest więcej stresu niż potrafisz kontrolować. Nie śpisz tak dobrze jakbyś chciał, twój mózg nie działa tak precyzyjnie jak kiedyś i zbyt często czujesz się przybity i smętny. Badanie opublikowane przez japońskich badaczy na łamach magazynu Nutrients, udowadnia, że suplementacja L-Teaniną może zneutralizować powyższe związane ze stresem symptomy.

L-Teanina na stres: Przyjacielski aminokwas

L-teanina jest niebiałkowym aminokwasem ekstraktowanym z liści camellias sinensis — łacińska nazwa pospolitej herbaty. Odpowiada za cierpkość zielonej herbaty i jest powszechnym relaksanetem, często występującym w mieszankach z innymi suplementami wspierającymi optymalizację stresu.

Wpływa głównie na układ nerwowy poprawiając koncentrację i minimalizując stres. Ma właściwości rozluźniające i pomaga znosić napięcie nerwowe. Ponadto doskonała dla osób pracujących umysłowo lub uczących się z racji tego, że wspomaga procesy uczenia się oraz zapamiętywania.

L-teanina to również nootropic — czyli substancja wspierająca procesy kognitywne, ale największym benefitem płynącym z jej stosowania jest redukcja obciążenia mentalnego i optymalizacja stresu.

L-teanina oddziałuje na mózg na kilka sposobów. Jako środek przeciwlękowy, wykazuje wpływ na fale alfa, pozwalając na koncentrację pozbawioną nerwowości, a nawet wzrost kreatywności.

Badanie L-teanina na stres

Przez 4 tygodnie badacze podawali 30 zdrowym mężczyznom w wieku 20-69 lat dzienną dawkę 200mg l-teaniny. Grupa kontrolna brała placebo. Japończycy badali uczestników przed i po okresie suplementacji.

CZYTAJ TAKŻE: Mata igłowa na sen, ból pleców stres i bezsenność

Rezultaty

Suplementacja L-teaniną wpłynęła na redukcję uczucia lęku [u dołu po lewej], a także na redukcję problemów ze snem [u dołu po prawej].

l-teanina stres

Suplementacja L-teaniną wpłynęła również na redukcję stanów depresyjnych [powyżej].

Badacze zmierzyli również możliwości kognitywne uczestników. Jednym z mierników było tzw. BACS verbal fluency, które mierzy funkcjonowanie ośrodka mózgu odpowiedzialnego z język. Uczestnicy w prostym teście mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie wypowiedzieć listę określonych tematem słów. Na wykresie u dołu po lewej widać pozytywny wpływ L-teaniny:

Całkowite zdolności kognitywne również wzrosły [u góry po prawej].

Mechanizm

Naukowcy podejrzewają, że L-teanina działa przez modulowanie receptorów NMDA w mózgu. Aktywując receptor w jednej części mózgu, L-teanina prowadzi do zwiększenia funkcji kognitywnych. Jednocześnie, L-teanina de-stymuluje NMDA w innych częściach mózgu, co może wyjaśniać przeciwstresowe efekty działania substancji.

CZYTAJ TAKŻE: Oddech taktyczny Navy Seals. Prosta technika, która ratuje z opresji

Konkluzja

„Symptomy związane ze stresem uległy zmniejszeniu, a funkcje kognitywne mózgu wzrosły po 4 tygodniach suplementacji 200mg L-teaniny” – czytamy w podsumowaniu wniosków z badania. „Dawka L-teaniny był bezpieczna, a uczestnicy testu dobrze na nią reagowali” L-teanina na stres: werdykt – działa. Nie znamy do końca mechanizmów w jaki sposób, ale wyniki badań nie postawiają wątpliwości co do jej skuteczności.

#ProTip Prokognitywna Kawa z L-theaniną L-teanina jest efektywnym nootropikiem w pojedynkę. Jednak dużo skuteczniej działa w połączeniu z kofeiną. Oznacza to, że pijąc kawę z dodatkiem l-teaniny jednocześnie zwiększysz koncentrację i poziom energii oraz zmniejszysz stres i nerwowość. Zalecane proporcje kofeiny i l-teaniny to 1:2 (100 mg kafeiny + 200 mgl-teaniny). Przepis na moją prokognitywną kawę: Kawa (może być cold brew, preferowana jasnopalona) + olej MCT + proszek z soplówki + l-theanina + kreatyna. Spożywam ją raz dziennie, tylko w oknie niskiego kortyzolu pomiędzy 11-12 am.

Źródło:

Effects of L-Theanine Administration on Stress-Related Symptoms and Cognitive Functions in Healthy Adults: A Randomized Controlled Trial [MDPI]

5 KOMENTARZE

  1. witam serdecznie- czy możesz napisać , jaki preparat L- teainy brałeś? mam zamiar zażywać. Dziękuję za całą bogata widzę pisaną na tym blogu. Pozdrawiam i dziękuję. Beata

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!