W marcu 2018 roku mój tato znalazł się na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej Szpitala Wojskowego we Wrocławiu. Przyczyną było nagle zatrzymanie akcji serca, które miało powtórzyć się po dwóch dniach od przyjęcia na oddział. W obu przypadkach resuscytacja przywróciła akcje serca, jednak w wyniku powikłań zdecydowano o farmakologicznej śpiączce. 

Przez kolejne 3 tygodnie, przesiadując w szpitalnej poczekalni w oczekiwaniu na informacje o postępach, wertowałem dziesiątki badań dotyczących zdrowia serca i rekonwalescencji pozawałowej.

Badania, na które bardzo często trafiałem, były poświęcone wpływowi saunowania na zapobieganie powstawaniu oraz leczenie schorzeń związanych z układem krwionośnym. Innymi słowy, traktowały o pozytywnym wpływie sauny na serce.

Ale jak to? Sauna na serce? Odkąd pamiętam tkwiłem w przekonaniu, że sauna osłabia serce, a jak ma się nadciśnienie to powinno się o niej zapomnieć. No więc, Panie i Panowie, bullshit, bo okazuje się, że jest zupełnie na odwrót.

Udowadnia to – w jednym z ciekawszych moim zdaniem materiałów – moja ulubiona Dr Rhonda Patrick w prezentacji dla kardiologów i kardiochirurgów podczas Heart Summit 2019 w Arkansow Heart Hospital. Ten wpis jest streszczeniem z zapisu tego wystąpienia.

Myślę, że w ciągu kolejnych 10 lat, kąpiele w saunie mogą stać się elementem podstawowej opieki w zakresie prewencji i leczenia chorób serca oraz w ujęciu długowieczności.

Dr. Rhonda Patrick PhD

Jeśli więc jesteś po 40tce, przeczytaj do końca i przemyśl czy zamiast odkładać na kolejny upgrade motocykla, nie lepiej zainwestować w domową saunę.

Tym bardziej mając na uwadze, że każdego roku na choroby serca umiera ok. 175 tys. osób, co stanowi blisko 46 proc. wszystkich zgonów. Jedna z dwóch. Orzeł lub reszka. Fifty/fifty. Łapiesz skalę? To lecimy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak Kupić Saunę na Podczerwień i się nie Sparzyć?

Sauna na serce. Badania.

Prawdopodobnie największe badanie zostało przeprowadzone w Finlandii. Tak zwane Cupio Study zostało zapoczątkowanie w latach 80ych i wzięło w nim udział kilka tysięcy uczestników (kobiet i mężczyzn).

Co wykazało?

Nagła śmierć w wyniku zatrzymania akcji serca:  mężczyźni, którzy używali sauny 2-3x w tygodniu mieli o 23% niższe prawdopodobieństwo. Korzystanie z sauny 4-7 x w tygodniu oznacza aż o 67% niższe prawdopodobieństwo śmierci w rezultacie zawału mięśnia sercowego. Efekty powiązane są zarówno z częstotliwości jak i długością przebywania w saunie: Co najmniej 11 minut – 7% niższe. Ponad 20 minut – 50 % niższe.

Śmierć na skutek choroby wieńcowej: 2-3x w tygodniu sauny zmniejsza ryzyko o 23%, 4-7x w tygodniu o 43% (w porównaniu do saunowania 1x w tygodniu)

Ryzyko wylewu krwi do mózgu: sunowanie 2-3x w tygodniu redukuje ryzyko o 14%, saunowanie 4-7x to już 60% redukcji*, zarówno u kobiet jak i mężczyzn (*w porównaniu z korzystaniem z sauny raz w tygodniu)

Nadciśnienie: 4-7x sauny w tygodniu to 50% redukcji ryzyka. Mowa o saunie fińskiej (woda na kamieniach), 20% wilgotności powietrza. Czas saunowania dłuższy niż 19 minut. Im częściej tym bardziej zdecydowane rezultaty. A więc celujemy w 4-7x w tygodniu po 20 minut.

A co z sauną na podczerwień (sauna IR)?

Rożnica pomiędzy suchą sauną, sauną fińską a sauna na podczerwień jest taka, że te dwie pierwsze podgrzewają powietrze w kabinie, a następnie ciepło jest przenoszone do Twojego ciała. Natomiast termoradiacja IR przenika powłoki skóry i bezpośrednio rozgrzewa ciało. Jak więc stosować saunę na podczerwień dla optymalnych rezultatów zdrowotnych?

Sauna z promiennikami pełnego spektrum (temperatura 60°C) czas saunowania 45 minut. Codziennie. Większość badań z obszaru chronicznych chorób serca, wskazuje rezultaty po okresie 2-3 tygodni. Są to:

  • zwiększona wytrzymałość,
  • poprawiony rozmiar serca,
  • poprawiony status chorobowy w porównaniu z grupą kontrolną
  • usprawnione funkcje naczyń

Dlaczego sauna ma tak pozytywny wpływ na układ krwionośny?

Intuicyjnie rzecz ujmując podnosisz swoja temperaturę wnętrza ciała (core body temp, tzw. temperatura głęboka). Sauna jest też mimetykiem ćwiczeń. Oznacza to, ze siedząc w saunie wywołujesz bardzo dużo fizjologicznych reakcji zbieżnych z tymi, które powstają w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. 

Wzrasta temperatura skóry. Twoje ciało reaguje przepływem krwi z organów do skóry. 50-70% krwi przepływa do skóry aby wspomóc pocenie.

Twój puls może wzrosnąć do 150 uderzeń na minutę, co jest ekwiwalentem wzmożonego wysiłku fizycznego. Badanie opublikowane w Compelmentary Therapies in Medicine, czerwiec 2018 porównało 25 minut saunowania z sesją spinnigu na rowerku stacjonarnym (100W max). Okazało się, że ciśnienie krwi i puls były IDENTYCZNE, natomiast po obu sesjach zarówno HR jak i BP spadły poniżej poziomu bazowego.

Sauna na serce

Sauna ma taki sam effect na autonomiczny układ nerwowy AUN jak ćwiczenia – poprawia HRV (zmienność rytmu serca – lepsza adaptacja serca w odpowiedzi na warunki stresu) i współczulną aktywność. Podobnie rzecz ma się z sauna na podczerwień. 

Niemal wszystkie elementu pozytywnego wpływu ćwiczeń na układ krwionośny otrzymujemy z regularnego sanowania.

Co z Alzheimerem (choroby związane ze starzeniem)?

Cupio Study: saunowanie 2-3x w tygodniu zmniejsza zapadalność o 20%, a o 60% przy 4-7x w porównaniu do saunowania 1x w tygodniu.

Stress termiczny związany z sauną, może zapobiegać agregacji białek związanych ze starzeniem, które powodują demencję (a także schorzenia układu krwionośnego). Co więcej, sauna zwiększa produkcję białek opiekuńczych tzw. białek szoku termicznego (Heat Shock Proteins). Białka te spowalniają atrofie mięśni. Oprócz sauny sposobem na zwiększenie ilości białek szoku termicznego w organizmie są okresowe posty, ćwiczenia fizyczne oraz polifenole.

W przeszłości nie mieliśmy łatwego dostępu do pożywienia, więc wykształciliśmy niesamowite szlaki genetyczne, które uruchamiają się gdy jesteśmy głodni, np. usuwanie martwego materiału komórkowego czy wymiana mitochondriów na nowe. A więc spoć się i zgłodniej każdego dnia!

CZYTAJ TAKŻE: 72h Bez Jedzenia Restartuje Układ Odpornościowy

Get in the sauna!

30min spędzone w 72°C to aż 50% więcej protein szoku termicznego w organizmie, których wysoki poziom utrzymuje się przez 48h. Im częściej aklimatyzujesz się do gorąca, tym lepszą masz odpowiedź białek ST. A więc sauna + intensywne ćwiczenia fizyczne (temperatura wnętrza ciała!)  

Wykazano również, że sauna zwiększa biomarkery przeciwzapalne (tak samo jak ćwiczenia) oraz efekt poprawy nastroju (endorfiny). A więc sauna to antydepresant. Jeśli zaś chodzi o detoks, to kadm i rtęć są wydalane znacznie skuteczniej wraz z potem niż z moczem. A więc: poć się 🙂

Sauna jest bardzo bezpieczne dla osób ze ustabilizowaną chorobą układu krążenia – dr Rhonda Patrick. 

Bardzo ważna sprawa to nawodnienie przed i po saunowaniu: typowo tracisz nawet 0,5 kg potu. Nigdy, przenigdy nie korzystaj z sauny po alkoholu. Istnieją raporty o nagłej śmierci osób pow wpływem w trakcie korzystania z sauny.

Co równie ważne, to osoby w podeszłym wieku borykające się z niedociśnieniem nie powinny korzystać z sauny (sauna znacząco obniża ciśnienie po kąpieli). 

Bonus dla budujących formę! Sauna i ćwiczenia wzmacniają działanie mitochondriów w porównaniu z samymi ćwiczeniami. Super combo: Sauna 4x tyg 20min + intermittent fasting + 4x tyg HIIT i ciężary.

Limity czasu w saunie: stres termiczny może być niebezpieczny. Większość ludzi w Finlandii wchodzi do sauny na 20 min, po czym wskakuje do lodowatego Bałtyku i…znowu wchodzi do sauny (terapia kontrastowa).

Natomiast w przytoczonych badaniach kluczowe było 20min w 75°CAklimatyzuj się. Zacznij od 5 minut, potem 7, 10 itd. Weź chłodny prysznic pomiędzy. Sauna fińska jest dużo lepsza od sauny na podczerwień. Dwa razy krócej w nich spędzasz. Są tańsze. 

Limit wieku – w Finlandii dzieci maja limit 5 minut w saunie.

W niedalekiej przyszłości sauna będzie na receptę – będzie zapisywana jako zalecenie lekarskie. A więc sauna na serce. Dla zachowania jego zdrowia i zdrowia całego układu krwionośnego, powinieneś siedzieć w gorącym pudełku przez 20 minut dziennie, co najmniej 2x w tygodniu, a optymalnie 4.

Dla tych z Was, którzy ćwiczą siłowo warto wspomnieć, że zarówno dr. Rhonda Patrick jak i dr. Jari Laukkanen (autor największego badania) zalecają saunowanie po treningu. Można więc połączyć trening oporowy z sauną 4 x w tygodniu 🙂

Zapis pełnego wystąpienia dr Rhondy Patrick:

Materiały źródłowe wymienione w prezentacji:

 

3 KOMENTARZE

  1. Cześć 🙂 A jak mają sie do tego Koce Sauna Infrared? Mam taki koc, nastawiam na 70-75 stopni i leżę w nim ok 40minut . Pocenie sie równa siedzeniu w saunie moim zdaniem. Czy również posiada takie same pozytywy jak reguralna sauna?
    Pozdrowienia!
    Ania 🍀💫

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!