Ludzie cierpiący na depresję, którzy zażywają 1000 mg dziennie bogatego w kurkuminę ekstraktu z korzenia Curcuma longa reagują jednakowo dobrze jak ludzie zażywający standardową dawkę 20 mg fluoksetyny, aktywnego składnika Prozaku. Farmakolodzy z rządowego Medical College Bhavnagar w Indiach opublikowali takie wnioski z badań w periodyku Phytotherapy Research.

W tradycyjnej medycynie Ayurvedy, kurkumina czyli bioaktywny składnik korzenia kurkumy jest stosowany od stuleci. Kurkumina jest także prominentnym składnikiem preparatów ziołowych w TCM (Tradycyjnej Medycynie Chińskiej).

Badania na gryzoniach, w których naukowcy symulowali u zwierząt depresję pokazały, że kurkumina jest inhibitorem enzymu monoaminooksydazy (MAO) w mózgach. MAO neutralizuje neurotransmitery, a podanie kurkuminy zwiększało koncentrację serotoniny, dopaminy i noradrenaliny w mózgu.

Ludzie cierpiący z powod depresji nie tylko wykazują zmniejszoną koncentrację serotoniny i dopaminy, ale również zmniejszony rozmiar hipokampu. Hipokamp to struktura w mózgu odpowiedzialna za przechowywanie i odzyskiwanie informacji. Zaburzone funkcjonowanie hipokampu powoduje zaburzenia w sposobie przechowywania i odzyskiwania informacji. Antydepresanty działają m.in. poprzez przywrócenie pierwotnego rozmiary tej części mózgu.

Kurkumina wykazuje ten sam efekt w badaniach na zwierzętach. Natomiast do tej pory nie wiedzieliśmy czy kurkumina w podobny sposób oddziałuje na ludzki mózg.

Badanie

Indyjscy badacze zaprojektowali eksperyment do którego zaprosili 60 wolontariuszy cierpiących na zaawansowaną formę depresji. Eksperyment trwał 6 tygodni.

Naukowcy podzielili badanych na 3 grupy. Pierwsza otrzymywała 20 mg fluoksetyny (Prozak), druga dostawała kapsułkę zawierającą 500 mg wyciągu 2 razy dziennie (ze sniadaniem i kolacją), a trzecia grupa otrzymywała obie te substancje.

Ekstrakt użyty w badaniu to BCM-95, produkcji Arjuna Natural Extracts. Badanie nie było sponsorowane przez producenta, a sam ekstrakt zawiera niemal 90% kurkuminoidów, w tym kurkuminę, bisdemethoxycurcuminę oraz demethoxycurcuminę.

Naukowcy oceniali postępy wolontariuszy co dwa tygodnie, poprzez standaryzowane kwestionariusze oparte o Hamilton Depression Rating Scale. Wynik 0-7 uzyskują osoby wolne od depresji. Wynik pomiędzy 8-13 sugeruje łagodną depresję, wynik pomiędzy 19-22 zaawansowaną depresję, natomiast wynik 23 i powyżej sugeruje depresję o bardzo ciężkim przebiegu.

Rezultat

Jak pokazuje powyższy wykres, wszystkie 3 grupy wykazały się dobrą reakcją na zastosowane formy terapii.

Konluzja

W uzasadnieniu badacze napisali, że kurkumina może stanowić efektywny i bezpieczny środek w terapii pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi pozbawionymi stanów psychotycznych i tendencji samobójczych. Naukowcy zaznaczyli, ze sukces powyższego badania sugeruje potrzebę badań klinicznych na dużą skalę z zastosowaniem kurkuminy jako leku pochodzenia botanicznego w formie mono-terapeutycznej (jako pojedynczy terapeutyk).

Źródło:

Efficacy and Safety of Curcumin in Major Depressive Disorder: A Randomized Controlled Trial [PubMed]

1 KOMENTARZ

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!