Okulary blokujące niebieskie światło po godzinie 18ej stały się dla mnie jednym z bazowych biohacków w celu optymalizacji snu. Odpowiednia higiena i przywrócenie doskonałej jakości snu jest punktem wyjścia do dalszych działań. To fundament, bez którego nie ma sensu zaczynać przygody z innymi obszarami biohackingu. Zdrowy sen jest najważniejszy. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że usunięcie z przestrzeni sztucznych źródeł niebieskiego światła jest praktycznie niemożliwe (uliczne latarnie, ekrany, żarówki LED etc.), ale są sposoby na jego neutralizację.

Moje 3 metody ochrony przed niebieskim spektrum światła to:

Czy okulary blokujące niebieskie światło wystarczą?

Po co żarówki bez niebieskiego światła i czerwone lampki skoro nakładam okulary? Niestety same okulary mogą nie być 100% skuteczne w umożliwieniu produkcji melatoniny, ponieważ fotoreceptory znajduję się także w skórze. Odpalając jasne żarówki, zalewamy ciało sztucznym światłem co także przez skórę sygnalizuje mózgowi, że jest dzień. Badania pokazują, że blue blockery są skuteczne w blokowaniu niebieskiego światła i umożliwiają głęboki sen, ale warto zadbać również o odpowiednie otoczenie.

Jeśli nie macie żarówek ZERO BLUE ani lampek z czerwonymi ledami (upewnijcie się, że to prawdziwe czerwone LEdy, a nie czerwona szybka nałożona na biełe LEDy) metodą półśrodka jest wygaszenie wszystkich świateł w domu oprócz jednej nocnej lampki. Najlepiej gdyby emitowała ciepłe światło. Ważne jest aby w pomieszczeniach panował półmrok symulujący schyłek dnia.

Pisałem już o tym dlaczego niebieskie światło jest toksyczne po zmroku oraz o tym jak sztuczne światło w miejscu pracy robi z człowieka zombie. W tym artykule przyjrzę się nowej parze blockerów w moim arsenale – modelowi Terminator 580 UV od niemieckiego producenta Infield. Model ten zastąpił okulary T400.

Okulary blokujące niebieskie światło Infield

Ostatnimi czasy rynek zalała ogromna ilość modeli okularów filtrujących niebieskie światło. Większość z nich można wyrzucić za okno. Zwłaszcza okulary do komputera z przezroczystymi szkłami. Ich producenci reklamują je jako okulary blokujące.

Test niebieskiego lasera Infield Terminator 580

Tymczasem tylko szkła o zabarwieniu bursztynowym do czerwonego odbijają niebieskie spektrum światła. Tutaj również są pułapki, bo wiele modeli okularów o pomarańczowych szkłach to zwykłe okulary rekreacyjne z filtrem UV. Dobre na stok narciarski ale zupełnie nieefektywne do regulacji snu.

Nowy model blue blockerow od firmy INFIELD przychodzi z wynikami badań spektrometrycznych, a nazwa modelu pochodzi od długości fali, do której okulary są skuteczne. 580 oznacza 580nm. Nowe terminatory tną nie tylko niebieskie spektrum ale ucinają tez większość spektrum zielonego.

CZYTAJ TAKŻE: 😴#SLEEPHACKING: 98% Redukcji Niebieskiego Światła za Mniej niż 100zł [RECENZJA]

Szkła sportowych Terminatorów 580 były wcześniej dostępne jedynie w laboratoryjnym modelu Victor BlueCut580. Oprócz filtrowania szkodliwego po zmroku światła niebieskiego, T580 blokują także promieniowanie UV.

Parametry okularów Infield Terminator 580 w skrócie:

 • 👍 Blokada 99,76% niebieskiego światła (a więc o 1,76% lepiej od Uvexów)
 • 👍 Idealne przyleganie wokół oczu
 • 👍 Duże, zagięte szkła przez co w polu widzenia nie ma oprawek
 • 👍 Bardzo wygodne i przyjemne w użytkowaniu
 • 👍 Ultralekke
 • 👍 Sportowy design
 • 👍 Regulowana długość zauszników
 • 👍 Miękki regulowany nos
 • 👍 Łatwe w wymianie szkła
 • 👍 Opcja dokupienia okularów korekcyjnych z RX-Clip

Podsumowując, bardzo lekkie i sportowe Infield Terminator 580 są obecnie najlepszym wyborem do 100zł. Nakładane na nos NA 3 GODZINY PRZED SNEM wzmagają poczucie senności i umożliwiają głęboki, regeneracyjny sen. Wydłużają fazy REM i zwiększają poziom energii po przebudzeniu. I właśnie dlatego pojawiły się na straganiku biohakera tutaj.

PRZEGLĄD RECENZJI
INFIELD Terminator 580 UV
95 %
Poprzedni artykuł#SciBites: Kurkumina równie efektywna na depresję jak Prozak
Następny artykuł💊SUPLEMENTY DIETY: Co i Dlaczego Łykam? [Listopad 2021]
Piona✋!
Jestem biohakerem. Piszę o tym jak optymalizuję swój organizm i pracę umysłu. Interesuje mnie precyzyjne odżywianie, inteligentny trening, celowana suplementacja oraz praca z emocjami, czyli szeroko pojęty biohacking. Eksperymentuję, bawię się, udoskonalam. Dzielę się moimi sukcesami i porażkami.
infield-okulary-blokujace-niebieskie-swiatloJest dużo bliżej ideału niż w poprzednim modelu firmy T400, którego nie nabyłem właśnie ze względu na niezadowalającą redukcję niebieskiego światła. Sportowa forma to również duży upgrade w stosunku do przemysłowego modelu Victor BlueCut580. Przeniesienie szkieł z tego modelu sugerowałem firmie Infield w rozmowach już w 2018 r. Cieszę się, że poszli w tym kierunku. Dużo smuklejsze i mniej toporne również od Uvex Skyper S1933x, nadal jednak nie są to oprawki, które nałożyłbym do wyjścia na kolację. Tutaj idealnie są EyeShieldy od Sebastiana Kilichowskiego, które dobrze wyglądają nawet do garnituru :)

17 KOMENTARZE

 1. Cześć. Jak to jest z tymi umiejscowieniem receptorów światła niebieskiego w gałce ocznej. Czy rzeczywiście tylko ma znaczenie niebieskie światło wpadające tylko na wprost a nie to boczne (przed których chronią np Uvexy). Bo tak na podkaście u Michała Undry twierdził Sebastian Kilichowski – ale dla niego takie Uvexy to poważna (bo znacznie tasza) konkurencja więc raczej „musi” tak twierdzić. Jednak w tym samym podkaście dał przeczące temu stwierdzenie, że znaczenie dla obniżenia melatoniny ma nawet kilka procent przepuszczanego światła niebieskiego chcąc tym stwierdzeniem podkreślić znaczenie skuteczności EyeShieldów. Więc mam rozumieć, że te „kilka procent” to tymi bokami się nie przedostaje. Najbardziej z racji bocznych osłon jednak przemawiają do mnie Uvexy które zresztą posiadam. Pozdro.

  • Problem tzw. light leakege jest dobrze znany. Gdyby rzeczywiście było tak jak opowiada Sebastian w wywiadzie, specjalistyczne okulary laboratoryjne nie były dookólne. A są. Wszystkie modele zarówno Infield jak i Ivex posiadają boczne osłony. A bierze się to właśnie stąd, że światło przenika poza oprawkami. Dlatego im lepiej przylegają do twarzy tym lepiej chronią laborantów przed niepożądanymi promieniami. Albo biohackerów przed Buką w postaci niebieskiego światła 🙂

 2. Pomijając wszystko są badania mówiące o tym ze osoby niewidome mają lub nie problem z niebieskim światłem? A jak te same receptory są w skórze. Tym samym nie tylko okularów ale również ochroną ciała. Jedyne pocieszenie że w skórze jest znacznie mniej.

 3. Jeśli chodzi o te żarówki „zero blue” oraz „red led” to jakie polecasz?
  Ogólnie jest taka opcja że jak dostanę odpowiedź na ten wpis to mogę otrzymać powiadomienie na mejla?

 4. Dzięki za konkretne podsumowanie. Opcja z żarówkami przyniesie efekty, ale procentowo niewspółmiernie do okularów.

  Pytanie jak oceniacie tryb zero blue w systemie operacyjnym lub telefonie. Jak to się ma do potrzeby noszenia okularów przy pracy z komputerem. Może wtedy w tej opcji kiedy zero blue?

  • Nie ma możliwości całkowitej redukcji światła niebieskiego w ekranach LCD przy użyciu nakładek softwareowych. Dlatego: okulary + żarówki + f.lux/Iris.

 5. Witam zakupiłem te okulary. Wspominasz o możliwości zamówienia szkieł korekcyjnych rx clip. Czy możesz polecić sprzedawcę Pozdrawiam

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!