Pracujesz w środowisku generującym wysoki stres? To badanie może Cię zainteresować. Jeśli każdego wieczora przed pójściem spać zażyjesz kapsułkę zawierającą 400mg l-ornityny, jakość snu zacznie ulegać postępującej poprawie. Szybciej zaśniesz, pogłębisz i wydłużysz sen, a także będziesz się lepiej czuł w trakcie dnia. Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy z Japanese Kirin Company w artykule opublikowanym na łamach Nutrition Journal.

Ornityna, jakość snu i stres

Kirin zajmuje się zastosowaniem ornityny w diecie. Opisywane badanie było poprzedzone próbami klinicznymi na gryzoniach, które wykazały, że l-ornityna redukuje niepokój u myszy wystawianych na czynniki stresogenne. Rezultat ten jest jest związany z działaniem ornityny na mózg, którego mechanizmu na tę chwile nie rozumiemy. [Nutr Neurosci. 2011 Nov;14(6):243-8.] Wiadomo jednak, że suplementacja ornityny zmniejsza syntezę kortyzolu w sytuacji stresowej.

Badanie


W omawianym badaniu naukowcy zgromadzili dwa tuziny zdrowych wolontariuszy w wieku pomiędzy 30-60. Każdy z nich uskarżał się na średniego kalibru stress i zmęczenie spowodowane miejscem pracy. Badani otrzymywali kapsułkę zawierającą 400 mg l-ornityny codziennie przez 8 tygodni. Kapsułka zażywana była przed pójściem spać. Grupa kontrolna otrzymywała placebo.

CZYTAJ TAKŻE: ŚPIJ SMACZNIE😴7 Naukowych Sposobów na Ultra Regeneracyjny Sen

Rezultaty


Suplementacja l-ornityną [czarne kółka] obniżyła poziom kortyzolu, ale nie miała efektu na syntezę DHEA. Stosunek kortyzol:DHEA uległ znaczącej poprawie.

W trakcie dnia badani raportowali zmniejszoną agresję i poziom irytacji [#1].

Grupa zażywająca ornitynę szybciej zasypiała oraz uzyskiwała znaczącą poprawę głębokości snu w porównaniu do grupy kontrolnej [#2]. Dodatkowo, badani w grupie biorącej ornitynę spali dłużej od grupy kontrolnej [#3].

Wnioski


„Nasze badanie sugeruje, że L-ornityna wykazuje pozytywny efekt na stres i jakość snu wśród zdrowych pracowników. L-ornityna może być pomocna dla ludzi, którzy mają życie pełne stresów” – napisali w podsumowaniu Japończycy.

Źródło

Randomised controlled trial of the effects of L-ornithine on stress markers and sleep quality in healthy workers [NUTRITION JOURNAL]

2 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry,
    Na wstępie dziękuje za to co Pan robi- inspiracja i wdrażanie niektórych „biohacków” poprawia wyraźnie mój poziom życia. Piszę do Pana z paroma pytaniami:
    1) Jaka jest optymalna pora do picia kawy? Często przewijany jest okres tych 2h po przebudzeniu, ale w którymś z pańskich artykułów było chyba pojęcie „sekrecji kortyzolu” i godziny 11 i 16.
    2) W jakim zakresie cenowym wyniosło u Pana mikrodozowanie psylocybiną? Pytam z ciekawości, gdyż aktualnie nie zamierzam ale na przyszłość nie mówię nie 😀
    3) Czy rzeczywiście gry jak Peak poprawiają osiągi kognitywne w sferach życia czy tylko w wykonywaniu tych ćwiczeń zauważalny jest progres?

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!