W Azji południowo-wchodniej korzeń Eurycoma longifolia, znany również jako malezyjski żeń szeń lub Tongkat Ali, używany jest zarówno do optymalizacji stresu jaki i do zwiększenia fizycznej siły. Co więcej, uważa się, że składniki Tongkat Ali podnoszą libido i zwiększają poziom testosteronu (badania na gryzoniach). Po raz pierwszy badanie determinujące te efekty zostało zreplikowane przy udziale ludzi. Okazuje się, że suplementacja Tongkat Ali normalizuje poziom testosteronu u mężczyzn po 50tce.

Tongkat Ali

Tongkat Ali jest jednym z najszerzej przebadanych boosterów testosteronu pochodzenia roślinnego. Kilkadziesiąt badań opublikowanych w wielu uznanych pismach naukowych dowiodło skuteczności w poprawie apetytu na seks, zwiększeniu wolumenu produkcji nasienia i poziomu testosteronu. Były to jednak badania na zwierzętach. W kilku z nich Tongkat Ali wpłynął także na zwiększenie masy mięśniowej.

Jednak nadal nie do końca rozumiemy mechanizmu działania substancji aktywnych w korzeniu Tongkat Ali. Łańcuchy biochemiczne kilku z najważniejszych i obecnie studiowanych znajdują się na obrazku poniżej.

Dotychczas nie przeprowadzono poważnych badań nad wpływem malezyjskiego żeń szenia na organizm człowieka. Przed kilkoma laty rozpoczęto badania nad potencjałem zwiększania testosteronu, sponsorowane przez producenta suplementu. Niestety z nieznanego oficjalnie powodu obiecujące wyniki badań nigdy nie ujrzały światła dziennego.

Badanie

W pierwszej kontrolowanej próbie klinicznej z udziałem wzięło udział 76 mężczyzn o niskim poziomie testosteronu. Badacze z Damai Service Hospital w Kuala Lumpur podawali 200 mg ekstraktu z korzenia Tongkat Ali codziennie przez okres 4 tygodni. Średni wiek uczestników badania wynosił 51 lat.

Rezultaty

Uśredniony poziom testosteronu u wszystkich badanych wynosił 5.66 nanomola na litr. Skala uważana za normę rozpościera się pomiędzy 6 a 30 nmol/l. Po 4 tygodniach próby klinicznej uśredniony poziom testosteronu wolontariuszy wzrósł znacząco, do 8.31 nmol/l.

Dodatkowo badani wypełniali standaryzowane kwestionariusze AMS Ageing Males Symptoms. Mężczyźni, których sumaryczna punktacja wynosi <26 są uważani za wolnych od problemów. Wynik 27-36 oznacza sporadyczne problemy, wynik w przedziale 37-49 odzwierciedla średnie problemy, natomiast wynik 50 i więcej oznacza poważne problemy. Poniższe dane z badania pokazują spadek uskarżania się na problemy związane z AMS o jeden stopnień. Jest to znacząca poprawa.

Wnioski

„Tego typu terapia może stać się racjonalnym wyborem dla wielu pacjentów z krajów tzw. wschodzącej ekonomii, gdzie ekstrakty ziołowe są tańsze i szerzej dostępne niż zachodnie farmaceutyki. Dla przykładu, w Malezji Tongat Ali jest dostępny w większości aptek jako popularny suplement zdrowia dla mężczyzn. Niemniej jednak badania determinujące pozytywne efekty malezyjskiego żeń szenia na starzenie męsCZYTAJ TEŻkiego organizmu i związane z nim efekty nadal są nieobecne w literaturze naukowej”

Tongkat Ali jest również szeroko dostępny w suplementach sportowych w polskich sklepach. Warto zaznaczyć, że powyższe badanie dotyczy mężczyzn po 50 roku życia z obniżonym poziomem testosteronu i nie oznacza, że jego wynik można przełożyć bezpośrednio na zdrowy organizm młodego sportowca. Jeśli działa na Ciebie to napisz o tym w komentarzu poniżej.

Źródło

Standardised water‐soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as testosterone booster for managing men with late‐onset hypogonadism [ANDROLOGIA]

2 KOMENTARZE

  1. Hej , o tym korzeniu jeszcze nie słyszałem, suplementuję ashwagandhe i zacząłem od 2 dni forskolinę by podnieść mój marny poziom testo , badania robiłem dwa dni temu i mam poziom 390 nl przy normie 1000 …. , rok temu przed ashwagandhą miałem 150 nl , mam problem z brzucholem mimo ruchu ale z libido o dziwo jest ok.
    endokrynolodzy mnie odbijają bo mimo wysokiej normy tsh to nadal norma a ja podejrzewam problemy z tarczycą.

  2. Raczej nie ma wpływu na nic , adaptogeny coś tam dają ale tongkat Ali jak dla mnie bezużyteczny , już bardziej czułem działanie wszechobecnie krytykowanego tribulusa którego bym zaliczył do adaptogenow tyle że rhodiola , później ashwa i3 miejsce tribulusa z adaptogenow . Czekam na recenzje horny goat weed z substancją czynną icariin , która na testosteron niby nie wpływa jakoś specjalnie ale za to na libido bardzo i to aż za bardzo kto próbował chyba wie o czym mówię , bezustanne myślenie o seksie ciągle napalenie na kobiety i wydłużony czas stosunku to efekty uboczne innych nie znam z chęcią poczytam bo u nas został dodany jako substancja zakazana a do nabycia praktycznie wszędzie i bez problemu .

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!