Dlaczego warto nosić okulary blokujące niebieskie światło? Światło dziennie składa się ze spektrum kolorów, na którym obecne są tzw. kolory spektralne. W szczególności spotęgowany jest kolor niebieski. Niebieskie światło sygnalizuje mózgowi, że powinien być w pełni wybudzony. Zwiększa również stopień aktywności psychofizycznej.

💡 W dzisiejszych czasach niemal każdy ekran w miejscu pracy, to płaska matryca LED. Posiadają ją laptopy, monitory, telewizory, tablety i smartfony.

Wszystkie te urządzenia używamy codziennie przez kilka do kilkunastu godzin. Wszystkie działają w oparciu o podświetlenie matrycy diodami LED, które emitują nienaturalnie dużą ilość światła niebieskiego. Dodajmy do tego wszechobecne żarówki LED i mamy duży problem. Nasze zegary cyrkadialne stają się całkowicie rozregulowane.

okulary blokujące niebieskie światło

Wysoki poziom niebieskiego światła ma bardzo negatywny wpływ na biorytmy ludzkiego organizmu i może prowadzić do poważnych zaburzeń snu. Co więcej, niebieskie światło może również prowadzić do uszkodzeń wzroku. Z tych najmniej niebezpiecznych można wymienić zapalenie spojówek i rogówek.

Niestety, nowe badania dowodzą, że toksyczne niebieskie światło może prowadzić do chronicznych zmian w soczewce oka (katarakta) oraz nieodwracalnych zmian w siatkówce (zwyrodnienie plamki żółtej). A więc permanentna ekspozycja na niebieskie światło to o wiele więcej niż problemy ze snem.

Okulary blokujące niebieskie światło powinny nosić osoby starsze, spędzające wieczory przed telewizorem i personel miejsc pracy, w których jest wysokie natężenie sztucznego światła.

Okulary blokujące niebieskie światło serii Victor

Okulary niemieckiego producenta marki Infield to nowa propozycja dla osób chcących rozpocząć przygodę z okularami do blokowania niebieskiego światła. Szkła wykonane są z najwyższej jakości poliwęglanu i ważą jedyne 30g. To kolejny po modelu Terminator T580 model klasy optycznej 1 stosowany w laboratoriach.

Podobnie jak przy Terminatorach, mamy tutaj do czynienia ze szkłami zagiętymi do owalu twarzy. Jest to zasadnicza przewaga w stosunku do tradycyjnych oprawek typu Eyeshield, ponieważ dzięki dobremu dopasowaniu nie występuje zjawisko tzw. ligh leakage, czyli “przeciekania” światła poza oprawkami.

Okulary blokujące niebieskie światło serii BlueCut dostępne są w trzech stopniach % blokady. Poniższy diagram obrazuje progresję dla trzech krzywych blokowania niebieskiego światła: 420nm, 530nm i 580nm. Ponieważ światło niebieskie przechodzi płynnie w spektrum zielone, światło zielone po zmroku również uważa się za mające negatywny wpływ na wydzielanie melatoniny.

A więc dla pełnej ochrony wzroku oraz w celu zapewnienia odpowiedniej jakości snu, jedynie model BlueCut 580 eliminuje niemal 100% światła niebieskiego i zielonego. To ważne, jeśli powodem do zakupu okularów blokujących niebieskie światło jest chęć zadbania o odpowiednią higienę snu.

Sportowy design okularów serii Victor BlueCut cechuje również bezramkowość. Oznacza to niczym nie ograniczone pole widzenia, w którym – w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów – nie widzimy ramek. To naprawdę bardzo poprawia komfort użytkowania, zwłaszcza przy wieczornym oglądaniu telewizji. Ze wszystkich modeli na uwagę zasługuje szczególnie model 420 i model 580.

Ten pierwszy doskonale sprawdzi się w trakcie pracy z komputerem, ponieważ poprawia kontrast i nie zaburza odbioru kolorów. To ważne, zwłaszcza dla osób pracujących z grafiką albo zawodowych graczy. Ten drugi to pełna ochrona oczu po zmroku i gwarancja blokady niemal 100% BL. A więc najlepsza droga do ustabilizowania snu.

Wszystkie okulary z serii Victor posiadają pełną ochronę przed promieniowaniem UV i poprawiają kontrast, a więc nadają się również doskonale na stok czy na wyprawy rowerowe w pełnym słońcu. Okulary Infield Victor BlueCut do kupienia na straganie tutaj.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...