Terapia czerwonym światłem, z angielskiego Red Light Therapy (RLT), jak sugeruje nazwa, jest terapeutyczną techniką, w której światło o specyficznych długościach fal jest używane do adresowania problemów zarówno skóry jak i tkanek głębokich.

Lampa z czerwonym światłem ⭕ to jedno z bazowych narzędzi w biohackingu.

Jeszcze w latach 70ch NASA odkryła, że my ludzie potrzebujemy światła do życia w zakresie podobnym do roślin. Zaczęto wtedy badać poszczególne długości fal i odkryto, że światło czerwone i bliska podczerwień aktywują nasze mitochondria, w których produkowana jest energia komórkowa.

W latach 90ych naukowcy odkryli, że intensywne naświetlanie roślin czerwonymi diodami LED, znacznie poprawiało fotosyntezę i wzrost. W kolejnych badaniach dowiedziono, że podobne rezultaty można replikować w odniesieniu do komórek ludzkiej skóry.

Odkryto, że fotony czerwonego światła absorbowane przez mitochondria — reaktory energetyczne w komórce — zwiększają produkcję adenozynotrójfosforanu (ATP). ATP służy jako źródło energii właśnie na poziomie komórkowym i wpływa między innymi na procesy naprawcze i odnowę skóry.

Jak działa lampa z czerwonym światłem?

Terapia czerwonym światłem działa poprzez wzmocnienie mitochondrium i poprawę biochemicznej syntezy adenozynotrójfosforanu (ATP). Zwiększona produkcja tej energetycznej molekuły, przywraca wydajność energetyczną komórek i dostarcza energii potrzebnej do syntezy nowych, ich replikacji oraz naprawy uszkodzeń.

Zasadnicza różnica pomiędzy światłem czerwonym a bliską podczerwienią polega na ich zdolności do penetrowania skóry. Czerwone długości fal penetrują przy powierzchni i są absorbowane szybciej przez skórę, co powoduje produkcje kolagenu i redukcję zmarszczek. Skóra staje się gładsza, rany goją się szybciej, zmniejsza się widoczność blizn i rozstępów. Za to bliska podczerwień dociera głębiej w tkanki, pomagając zmniejszyć stany zapalne oraz przyspieszać regenerację mięśni.

Wraz ze wzrostem ekspozycji na czerwone światło, mitochondria zwiększają syntezę ATP, co powoduje wzrost aktywności komórek ciała. Jednocześnie procedura jest bardzo bezpieczna. Głęboka czerwień nie uszkadza skóry. Światło czerwone penetruje 5 milimetrów w głąb ciała i stymuluje naprawę komórek i regenerację skóry od wewnątrz.

W środowisku biohackingowym jest olbrzymi hype na urządzenia do fotobiomodulacji. Setki indywidualnych raportów pojawia się każdego miesiąca na blogach i w podcastach optymalizacyjnych. Na szczęście całe to pospolite ruszenie nie jest jedynie marketingową bańką. Ilość badań w obszarze RLT przekroczyła 3000 i nabiera trakcji. Temat jest gorący.

Model 1+2. FULL BODY. ZOBACZ SPECYFIKACJĘ.

Fotobiomodulacja. Tajna broń olimpijczyków

Kiedy spojrzeć na performance w sporcie, wiemy, że bliska podczerwień może penetrować do 5mm poniżej powierzchni skóry. Badania pokazują, że zwiększa ona mikrokrążenie, powstają nowe naczynka krwionośne co potęguje dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do komórek. To z kolei przedkłada się na przyspieszenie procesów regeneracji. Komórki wystawione na ekspozycję bliskiej podczerwieni rosną aż 150-200% szybciej od komórek niestymulowanych światłem.

Na uwagę zasługuje także zmniejszone odczuwanie bólu po treningu, poprawa mobilności w stawach, zwiększenie zakresów ruchu i zoptymalizowana regeneracja. Czerwone światło zwiększa również produkcję kolagenu oraz elastyny w fibroblastach komórek i powoduje przyspieszenie odbudowy komórki. Uszkodzone komórki potrzebują mniej czasu na regenerację.

A ponieważ mitochondria znajdują się także w komórkach krwi, to opisane benefity i energia nie są limitowane jedynie do obszaru naświetlania.

Plusy i minusy lampy z czerwonym światłem

PLUSY

 • Badania dowodzą, że RLT przyspiesza gojenie ran.
 • Jest stosowana w przypadku zastojów w stawach.
 • Poprawia krążenie krwi.
 • Pomaga redukować DONS/zakwasy.
 • Redukuje zmarszczki oraz stymuluje produkcję kolagenu w skórze.
 • Redukuje oznaki starzenia skóry i organizmu.

MINUSY

 • Procedura musi być cykliczna i powtarzalna. Jednorazowe użycie lampy z czerwonym światłem nie przynosi korzyści z RLT. Kluczem jest wprowadzenie terapii czerwonym światłem do codziennej rutyny.
 • Aby utrzymać rezultaty, lampę z czerwonym światłem należy stosować regularnie. Najlepiej każdego dnia.
 • Nie jest zalecana kobietom w ciąży i pacjentom onkologicznym.
 • Nawet jeśli nie stwierdzono efektów ubocznych w badaniach, mogą pojawić się bóle głowy.

Konkluzja

Fotobiomodulacja dostarcza naturalny, nie inwazyjny i udowodniony naukowo mechanizm optymalizacji zdrowia. Performance w życiu, biznesie i sporcie polega na poszerzaniu własnych limitów i odpowiedniej regeneracji po. Z pomocą właściwego światła we właściwej ilości, dostarczasz komórkom ciała tego, czego potrzebują aby działać w swoim optimum.

Istnieje rosnąca liczba badań, które demonstrują skuteczność terapii czerwonym światłem w redukcji uszkodzeń mięśni, ich atrofii i poziomie odczuwalnego bólu. Jeśli szukasz urządzenia, które zwiększy wydajność Twojego organizmu i poprawi samopoczucie i wygląd, lampa z czerwonym światłem może być właśnie tym urządzeniem.

🛒Znajomi Thomas i Babsi z Luminousred przygotowali kod zniżkowy 5% dla czytelników Biohakera. Dostawa do Polski w 10 dni plus możliwość zwrotu do 28 dni. Kod: BIOHAKER. Do kupienia na Luminousred. #WSPÓŁPRACA

Źródła:

[1] LED Lights Used in Plant Growth Experiments for Deep Space Missions
[2] 830 nm light-emitting diode (led) phototherapy significantly reduced return-to-play in injured university athletes: a pilot study. 2016
[3] Luminousred Photobiomodulation research database. Powered by Vladimir Heiskanen. Jan 2020
[4] Effects of low-power light therapy on wound healing: LASER x LED

16 KOMENTARZE

 1. Hej. Jakie są zalecenia co do częstotliwości i długości sesji tak żeby uzyskać optimum? Czy raczej wiązać to z wstawaniem i pójściem spać jako substytut wschodu i zachodu słońca?
  I jak wygląda kwestia naświetlania jąder w celu podniesienia produkcji testosteronu? Czy ciepło z lampy nie spowoduje jajecznicy?
  Pozdrawiam ciepło

  • Zaczynając od końca, lampa nie emituje energii cieplnej więc jajecznicy nie będzie 🙂 Natomiast temat długości i częstotliwości jest tematem złożonym i rozwojowym. To temat na osobny, treściwy wpis. Coming soon! 🙂

 2. Cześć! Czy używając lampy, chce zakupić tą pojedynczą, należy używać okularów zabezpieczających na oczy? Przy np naświetlaniu na twarz /bark?

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!