Wydawać by się mogło, że witamina C już niczym nie zaskoczy. Sporty wytrzymałościowe redukują poziom testosteronu w organizmie. Wiemy np., że spadek tego hormonu pojawia się już po przekroczeniu progu 45 minut joggingu. Naukowcy z BJ Govt Medical College w Indiach przeprowadzili probe kliniczna na zwierzętach, z której wynika, że można temu zjawisku zapobiec. Okazuje się, że rozwiązanie może być bardzo proste. Suplementacja niewielkich ilości witaminy C przyczynia się do limitowania redukcji poziomu testosteronu podczas treningu.

Witamina C a testosteron

W 2005 roku badacze z Firat University opublikowali badanie, z którego wynikało, że suplementacja megadawkami witaminy C podnosiła poziom testosteronu we krwi. Konwertując ilości witaminy C z gryzoni na człowieka, dorosły potrzebowałyby pomiędzy 3 a 7g witaminy C aby spowodować wzrost poziomu T.

W tytułowym badaniu z Indii, naukowcy podawali gryzoniom dużo mnie ekstremalne ilości witaminy C. Ludzki ekwiwalent tych dawek odpowiadałby 40, 280 i 420 mg/dzień.

Badanie

Naukowcy zmuszali szczury do pływania aż do momentu wyczerpania przez 15 dni. Oprócz nieaktywnej grupy kontrolnej , badacze podzielili gryzonie na 5 osobnych grup badawczych. Pierwsza grupa wykonywała ćwiczenia bez suplementacji. Druga grupa pozostawała bez ćwiczeń ale otrzymywała 20mg witaminy C na kg/dzień, trzecia, czwarta i piąta grupa ćwiczyła do wyczerpania i otrzymywała witaminę C w ilości odpowiednio 10, 20 i 30mg/kg/dzień.

Rezultaty

Przeszło dwa tygodnie wyczerpującego wysiłku znacząco obniżyło poziom testosteronu u szczurów (patrz obrazek poniżej). Jednak kiedy szczurom podawano witaminę C na 30 minut przed treningiem, redukcja testosteronu ulegała zmniejszeniu.

Wysiłek fizyczny obniżył również płodność u szczurów, prawdopodobnie spowodowaną ilością wolnych rodników uwolnionych w trakcie 15 dniowej próby. W wyniku czego doszło do uszkodzeń jąder. Suplementacja witaminą C jedynie w niewielkim stopniu zapobiegała redukcji liczebności plemników.

KOD ZNIŻKOWY: BIOHAKER10 Kenay.pl

Co więcej, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne znacząco obniżyły zainteresowanie szczurów interakcjami z samicami. Spadek zainteresowania samicami był mniejszy u osobników, którym podawano witaminę C (patrz indeks kopulacyjny poniżej).

Wnioski

„Suplementacja witaminą C poprawia wskaźnik powodowanej stresem niepłodności, prawdopodobnie w efekcie działania przeciwutleniającego i podnoszącego poziom testosteronu”

Źródła

Effect of Vitamin C on Male Fertility in Rats Subjected to Forced Swimming Stress [JCDR]

1 KOMENTARZ

  1. Biorę oporowo przy stanach zapalnych, a profilaktycznie kilka gram dziennie, polecam również uzupełniać cynk i Witaminy z grupy B oraz D3, K2, A selen. A dla kumatych również srebro koloidalne płyn lugola DMSO i MMS. Pozdro

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!