Sezon grypowy zapasem, więc rośnie zainteresowanie suplementami wzmacniającymi naturalny układ immunologiczny – najdoskonalsze narzędzie do ochrony przed patogenami w jakie wyposażyła nas natura. Aby układ ten działał na najwyższych obrotach, potrzebne mu wsparcie. Kwercetyna jest jednym z suplementów, którego działanie przeciwwirusowe jest dobrze znane. Niestety bioprzyswajalność kwercetyny jest niska. Pewien włoski producent składników suplementów rozwiązał ten problem.

Kwercetyna w formie fitosomów

Suplement i technologia o której mowa zostały opracowane przez włoską firmę Indena. Indena pakuje bioaktywne substancję w fitosomy – struktury przypominające małe kuleczki zbudowane z lecytyny. Każda z kuleczek zawiera w sobie kwercetynę.

Podobne struktury pojawiają się wewnątrz narządów układu pokarmowego, szczególnie w obecności tłuszczy. Struktury te są kluczowe do właściwej absorpcji substancji odżywczych.

Poprzez umieszczanie kwercetyny w liposomach w formie suplementu Indena miała nadzieję znacznie zwiększyć biodostepność preparatów.

Badanie


W roku 2019 Indena opublikowała badanie sponsorowane, w którym mała grupa 12 ochotników zażywała suplement zawierający kwercetynę w trzech różnych scenariuszach.

Najpierw była to kapsułka z 500 mg standardowej kwercetyny, następnie 250mg fitosomów kwercetyny i wreszcie 500mg kwercetyny w fitosomach. Badacze za każdym razem mierzyli stężenie kwercetyny w osoczu krwi.

Results

Wykres poniżej mówi sam za siebie. Otrzymane rezultaty wskazują na niezaprzeczalnie większą przyswajalność kwercetyny zamkniętej w fitosomach.

Dobrym sposobem na określenie biodostępności jest obszar poniżej krzywej [AUC]. Z tabeli poniżej możesz samodzielnie wywnioskować, że biodostępność fitosomu kwercetyny jest 20 krotnie wyższa od regularnej kwercetyny.

Zrobiłem małe śledztwo i po rozmowie z włoskim przedstawicielem Indena dowiedziałem się, że z włoskich fitosomów korzysta polski producent suplementów Kenay. W zestawie jest też kurkuma i wyciąg z zielonej herbaty w formie fitosomów.

Źródło

Improved Oral Absorption of Quercetin from Quercetin Phytosome®, a New Delivery System Based on Food Grade Lecithin [Springer Link]

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!