Niskokaloryczna dieta powoduje spadki produkcji testosteronu. Jest to problematyczne dla każdego entuzjasty aktywności fizycznej, który chciałby spalić rezerwy tłuszczu przy jednoczesnym budowaniu suchej tkanki mięśniowej. Suplementacja kapsaicyna – i być może też jej analogami – może zapobiec spadkom poziomu T na diecie.

Kapsaicyna a testosteron

Badacze z tureckiego Uniwersytetu w Uludag przeprowadzili kilkuletni eksperyment na zwierzętach, studiując wpływ kapsaicyny (substancji, która nadaje papryczkom chilli ostry smak) na regulacje hormonalną. Odkryli np, że narządy płciowe kurcząt rozwijają się szybciej kiedy do karmy dodaje się właśnie kapsaicynę.

Może się tak dziać, ze względu na to, że zwierzęta skomplementowane kapsaicyną produkowały większe ilości LH i FSH, ale nie wykluczają, że kapsaicyna może mieć również bezpośredni efekt na narządy płciowe. W badaniach na gryzoniach odkryto, że zastrzyki z 1mg kapsaicyny na kg masy ciała stymulowały produkcję nasienia. Kapsaicyna przytwierdza do receptorów VR1, które znajdują się w mózgu, ale można je również odnaleźć w komórkach jąder produkujących hormony. W badaniu na zwierzętach, którzy Turkowie opublikowali w Biotechnic and Histochemistry, testuje się teorię, w której kapsaicyna sabotuje efektu hormonu zwanego greliną.

Grelina, głód i testosteron

Nasz żołądek i trzustka produkują grelinę kiedy nie jemy lub jemy niewiele. To tzw. hormonu głodu, który wywołuje w mózgu potrzebę spożywania posiłków. Grelina jest produkowana w dużych ilościach kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej (deficyt kaloryczny). Stymuluje sekrecję hormonu wzrostu, ale – niestety – sabotuje wydzielanie testosteronu. Dzieje się to częściowo ze względu na receptory greliny znajdujące się również w jądrach. Badacze chcieli dowiedzieć się, czy kapsaicyna może zatrzymać blokujący efekt greliny na testosteron.

Badanie

Naukowcy podawali 40 dniowym samcom myszy oraz 75 dniowym dorosłym samcom pokarm z zawartością 0.02% kapsaicyny. Szczególnie u dorosłych gryzoni kapsaicyna podniosła koncentrację testosteronu w osoczu, co można zobaczyć na wykresie poniżej (po prawej). Poziom greliny także wzrósł, co widać na wykresie z lewej.

Rezultaty

W rezultacie badania naukowcy odkryli, że komórkach jąder, które produkują testosteron (komórki Leydiga) u tych myszy, którym podawano kapsaicynę znajduje się mniejsza koncentracja greliny. Wygląda na to, że kapsaicyna blokuje wiązanie się greliny z receptorami, przez co nie blokuje ona sekrecji testosteronu.

Wnioski

Wygląda na to, że kapsaicyna może stanowić kandydata na booster testosteronu w trakcie restrykcji kalorycznej /głodówek /intermittent fasting. Wyzwanie może stanowić odpowiedni dobór dawki w przełożeniu z gryzoni na ludzi (oraz to, że człowiek to nie gryzoń, więc efekt może mieć przełożenie u ludzi, ale nie musi). Gdyby przeliczyć bezpośrednio dawka kapsaicyny dla człowieka wyniosłaby kilkaset miligramów na dobę. To zdecydowanie powyżej bezpieczne ilości. Okazuje się, że istnieją co najmniej dwa analogi kapsaicyny, które wykazują mniejsza ilość potencjalnych efektów ubocznych. Jednym z nich jest dihydrocapsiate a drugą evodiamina. Obie substancje wchodzą w interakcje z tymi samymi receptorami co kapsaicyna.

Co ciekawe zarówno kapsaicyna, jak idihytrocapsiate i evodiamina pomagają zrzucić zbędne kilogramy.

Źródło:

Effects of capsaicin on testis ghrelin expression in mice [Taylor&Francis]

On a diet? Capsaicin keeps your testosterone level up [Ergo Log]

3 KOMENTARZE

  1. Polecam jeść ostre papryczki zamiast kapsułek z kapsaicyna. Już tłumaczę dlaczego. Po tym ja przetrzymamy pieczenie języka po zjedzeniu papryczek, organizm rekomenduje ból ogromną ilością endorfin. Uczucio błogości trwa względnie długo i jest bardzo silne.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!