Okulary blokujące niebieskie światło to pierwsze narzędzie biohakingowe jakie kupiłem. Zaczynałem od amerykańskich Uvexów, a po około 2 latach przerzuciłem się na niemieckiego Infielda. Ze względu na kształt mojej głowy Uvexy były zbyt mocno spasowane z owalem twarzy, przez co często zachodziły parą. Co bezpośrednio przekładało się na mój poziom kortyzolu.

Przewaga Infieldów nad innymi okularami blokującymi niebieskie światło polega na parametrach ich szkieł (współczynnik blokady 99,76%) oraz doskonałemu dopasowaniu dzięki wieloosiowej regulacji. Dzięki temu do zera ograniczone jest zjawisko tzw. ligh leakage, czyli przepuszczania światła do źrenicy pomiędzy twarzą a niewłaściwie dopasowanymi oprawkami.

Na ironie sportowy kształt Infielda to jednocześnie jego największy minus. Problem pojawia się kiedy chciałem wieczorami wyjść na kolację na miasto, czy spotkać się ze znajomymi. Powiedzmy to sobie szczerze — sportowe okulary na nosie w oczekiwaniu na spektakl to dla mnie zbyt duża ekstrawagancja. Po domu sprawdzają się świetnie, na miasto – już nie bardzo.

Kolejny problem to wady wzroku. Okularnicy tacy jak ja byli do tej pory skazani albo na zabawę z soczewkami kontaktowymi (które w większości marek posiadają filtr UV — zgroza!) i standardowymi okularami blokującymi niebieskie światło, lub nakładkami na okulary. I tutaj dochodzimy do sedna tego artykułu.

Dla tych, którzy tak jak ja bardzo lubią wygodę i komfort (oczywiście poza celowanymi niewygodami) istnieje jeszcze jedna opcja. Okulary korekcyjne z powłoką blokująca niebieskie światło. Win-win!

Okulary korekcyjne blokujące niebieskie światło Eyeshield

EyeShield powstało w maju 2019 roku i zajmuje się produkcją okularów blokujących światło niebieskie, które są innowacją na skalę Polski i Europy. Okulary te powstają w Polsce w Sosnowcu, więc nie jest to import towarów z Chin tylko działalność produkcyjno-rozwojowa.

Jako patriota ekonomiczny i osoba wspierająca polskie marki, już ta pojedyncza informacja przyciągnęła moją uwagę. I bynajmniej nie bierze się to z psychologicznego prowincjonalizmu. Z tego wyleczyłem się całe wiecza temu. Od wielu lat przychodzi mi to naturalnie aby wspierać rodzimą myśl i ludzi, którzy kreują i tworzą na naszym podwórku.

Ktoś może powiedzieć – wielkiego wyboru nie ma, skoro Eyeshield to jedyna firma produkująca okulary blokujące światło niebieskie w Polsce.. To prawda. Jednak po rozmowach z Sebastianem Kilichowskim, twórcą marki Eyeshield i poznaniu ich procesu produkcyjnego, upewniłem się, że mam do czynienia z topową jakością.

Okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego

Światło jakie dociera do naszych oczu jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. I podobnie jak ja, Eyeshield obrał sobie za misję uświadamianie społeczeństwa w jaki sposób światło na nas oddziałuje i jak zapewnić sobie skuteczną ochronę.

Eyeshield robi zarówno blue blockery korekcyjne jak i zerówki w dwóch wersjach.

DayShield, okulary do użytku w ciągu dnia, które blokują około 40% światła niebieskiego o długości fali 455nm i są przezroczyste z lekkim żółtawym zabarwieniem. Podobnych używam w ciągu dnia do pracy przy komputerze, oglądania TV, patrzenia w telefon oraz ogólnie przebywając w miejscu, gdzie pali się sztuczne światło jak np: galeria handlowa, biuro czy siłownia.

Dave Asprey z bloga Bulletproof Radio zaleca nakładanie blue blockerów już ok godziny 16ej. Natomiast ja nakładam swoje 40% okulary na nos do pracy z komputerem około godziny 13ej. Moje oczy same dają mi o tym znać.

Jakich efektów możesz się spodziewać przy użytkowaniu okularów z filtrem 40%?

– zmniejszenie zmęczenia i suchości oczu,
– zmniejszenie uczucia piasku w oczach lub tego, że oko boli Cię od środka,
– zmniejszenie przestymulowania poprzez obniżenie poziomu hormonu stresu kortyzolu,
– zmniejszenie zmęczenia podczas pracy przy komputerze,
– korzystając z nich regularnie masz więcej energii w ciągu dnia.

Drugie okulary, którymi dysponuję to NightShield, pomarańczowe okulary do użytku na 3-4h przed snem, które blokują 100% światła niebieskiego i część zielonego. Nakładam je na ogól do wyjść na miasto, czy wieczornych treningów.

W domu preferuję noszenie Infieldów, ze względu na to, że dzięki ich kształtowi nie widzę w polu widzenia oprawek. Do tego są bardzo lekkie i świetnie leżą.

Okulary z tak dużym współczynnikiem blokady światła niebieskiego polecam używać tylko na 3h przed snem. Nosząc je w ciągu dnia zaburzysz swój rytm dobowy, gdyż organizm będzie myślał, że w środku dnia jest noc. Czyli odwrotnie do patrzenia na ekrany LED i żarówki wieczorem bez ochrony oczy okularami.

Jakich efektów możesz się spodziewać przy użytkowaniu okularów z filtrem 100%?

– znaczna poprawa jakości snu,
– szybsze zasypianie,
– uczucie wyspania rano,
– uczucie świeżych i wypoczętych oczu rano,
– większa produktywność i motywacja w ciągu dnia,
– więcej energii w ciągu dnia.

Dodatkowo jeżeli budzisz się w nocy jest duża szansa, że po sumiennym korzystaniu z okularów blokujących niebieskie światło przestaniesz się budzić i prześpisz całą noc. Eyeshield jest pewny swoich zapewnień, dlatego daje aż 30 dni na przetestowanie zerówek.

Jak wygląda produkcja okularów korekcyjnych Eyeshield?

Jak wiadomo okulary składają się z oprawki i szkieł. Eyeshield szkła produkuje samodzielnie i jest to ich autorska technologia a powłoka blokująca światło niebieskie jest integralną częścią szkieł, więc nie da się jej zdrapać ani nie zużywa się z czasem.

Firma na ten moment nie mam własnej linii produkcyjnej oprawek, dlatego sprowadza oprawki z Niemiec oraz USA. Sebastian wspominał o próbach robienia oprawek w technologii druku 3D, lecz na ten moment jest to dość drogie i problematyczne.

Większość oprawek, z których zmontowane są Eyeshieldy jest z acetatu, czyli materiału hipoalergicznego pochodzenia roślinnego. Jest on wykonywany z naturalnej bawełny i włókien drzewnych. to ostatnio hitowy trend w świecie optyki. Acetat jest materiałem trwalszym i bardziej elastycznym niż plastik, daje większa odporność na nacisk. Zazwyczaj z acetatu są produkowane oprawki z wyższej półki.

Musze przyznać, że wielokrotnie budziłem się z okularami przygniecionymi własnym ciałem oraz zdarzyło mi się na nie osiąść wstając z łóżka (często zasypiam w oksach na nosie czytając książkę). Okulary każdorazowo przetrwały moje nieplanowane testy wytrzymałości.

Eyeshield korzysta również z materiału o nazwie TR90 – jest to materiał termoplastyczny szwajcarskiej technologii, który jest niezwykle trwały i elastyczny. Okulary wykonane z TR90 są bardzo lekkie i wygodne oraz jeszcze bardziej odporne niż acetat. Ponieważ materiał jest giętki, oprawki znacznie rzadziej pękają i nie wyginają się pod wpływem uderzenia. Model Spectra jest wykonany w technologii TR90, a sama oprawka waży zaledwie 8g. Jak piórko.

Ile się czeka na okulary korekcyjne Eyeshield?

Okulary bez korekcji wzroku, czyli tak zwane zerówki są robione regularnie aby wysyłka do klientów odbywała się sprawnie. Natomiast na okulary korekcyjne blokujące niebieskie światło trzeba trochę poczekać.

Zanim wybierzesz się do Eyeshield będziesz potrzebował recepty od optyka, na której powinny znaleźć się następujące informacje:

 • wartość sfer,
 • wartość cylindrów,
 • osie,
 • rozstaw źrenic.

Każda wada wzroku jest inna, dlatego możesz nie mieć np. sfer a same cylindry i odwrotnie. Najważniejsze aby recepta nie była starsza niż sprzed 3 miesięcy, dzięki temu szkła będą w 100% pasujące do Twojej aktualnej wady wzroku.

W tym momencie Eyshield nie posiada własnego laboratorium optycznego do robienia szkieł korekcyjnych, dlatego firma korzysta z usługi podwykonawcy w tym zakresie. Podwykonawca dostarcza szkła pod konkretną wadę wzroku, na które później nanoszona jest autorską powłoka blokująca światło niebieskie.

Właśnie dlatego czas oczekiwania na okulary korekcyjne to między 5-6 tygodni. Proces jest skomplikowany technologicznie i czasochłonny właśnie z uwagi na współpracę z podwykonawcą.

Na ten moment Eyeshield ma w ofercie kilkanaście różnych modeli okularów, w tym 3 modele dla dzieci. Ale jeżeli komuś nie podobają się kształty jakie oferują może skorzystać z opcji „Twoje oprawki”. Polega ona na tym, że klient wysyła do Eyeshield swoje ulubione oprawki a oni w nie wprawiają szkła. Frontem do klienta. Brawo. Produkty Eyeshield są tak dobre, że poprosiłem Sebastiana o ofertę afiliacyjną na cały asortyment:

Afiliacja: Dla tych zdecydowanych na zakup w zakładce kody znajdziecie 5% zniżkę na okulary korekcyjne Eyeshield.

3 KOMENTARZE

 1. te okulary to magia, zdecydowanie odczuwam lepszą jakość snu, poziom wyspania i energii. cena dość wysoka, więc ciężko kogoś namówić, ale ja swoich nie oddam i radzę każdemu kto czuję się rano niewyspany czy ma problem z zaśnięciem i gapi się w ekrany do późnych godzin je zakupić. według mnie to inwestycja na lata, a nie gadżet na parę miesięcy.
  sam się wahałem czy może kupić jakieś chińczyki na allegro czy infieldy, ale fakt, że polskie też swoje robi.. plus duży wybór oprawek.

 2. W zasadzie każda firma produkująca szkło okularowe ma w swojej oferty szkła z filtrami światła niebieskiego, firma z artykułu nie jest jedyna, ani nawet pierwsza. U każdego optyka można zamówić okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego. Ja pracuje przy kompie 10h dziennie i czuję różnicę po zakupie okularów z filtrem światła niebieskiego, oczy tak nie pieką i nie mam tak często uczucuia „piasku ” pod powiekami.
  Jest też minus, zmieniają trochę temp barwową widzianego obrazu, i w pochmurny dzień w okularach z wyciętym niebieskim pasmem wydaje się że jest jeszcze bardziej pochmurno niż w rzeczywistości.

  • Hej Robert, mówimy o dwóch różnych technologiach. Nie znam ani jednego optyka w Polsce, który wykonywałby okulary korekcyjne blokujące 100% niebieskiego światła w zakresie tzw. high energy blue. Jeśli Ty znasz, to poproszę namiar. Zapewne miałeś na myśli okulary, które są u optyków sprzedawane jako blokujące niebieskie światło, a które blokują jedynie jego niewielką ilość. Innymi słowy marketingowy badziew 🙂 Nawet Eyeshield musi tą technologię outsorcowac poza granicami Polski.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!