Jak to robią inni? Specjaliści i entuzjaści optymalizacji ciała i umysłu odpowiadają na dziesięć pytań o filozofię stylu życia, zdrowe nawyki i biohacking. 10 pytań i 10 topowych wskazówek. Dobre praktyki. Małe zmiany. Duże rezultaty.

Kto?

Katarzyna Markiewicz. Jest dietetykiem klinicznym i nutrigenomikiem co znaczy, że zajmuje się bardzo ciężkimi chorobami zarówno u dzieci jak i dorosłych, a także u tych osób, które mają problemy o podłożu genetycznym, które szukają przyczyn swojego złego stanu zdrowia. Napisała też 2 ebooki: o diecie niskohistaminowej oraz o soplówce jeżowatej. Prowadzi pełnego wartościowych informacji instagrama, na którym często pojawia się na lajwach.

PYTANIA

🌅Jak zaczynasz dzień? Jak wygląda Twoja rutyna poranka?

Katarzyna Markiewicz: Moje rytuały się zmieniają, bo i ja się zmieniam. Każdy dzień to nowe wyzwanie, nowa przygoda i wraz z wiekiem zmieniam spojrzenie na otaczający świat, to dotyczy poranków. Ponieważ uważność na otaczający świat zaczynam od otwarcia oczu. Zaczynam od modlitwy i wdzięczności, później ćwiczenia, mata z kolcami, płukanie ust olejem kokosowym 10-15minut, masaż twarzy i liftingujący. Ciepła woda, pyłek pszczeli, uziemianie i śniadanie białkowo tłuszczowe, które da mi siłę i ograniczy wyrzuty glukozy. Od rana w dyfuzorze bardzo często wita mnie olejek z słodkiej pomarańczy lub pieprzu różowego z olejkiem z mandarynki, orzeźwiające, energetyzujące zapachy.

💊Jaka jest Twoja topowa 5 suplementów diety i dlaczego?

Katarzyna Markiewicz: Zdecydowanie pierzga i pyłek pszczeli, które kupuję z Pasieki na Zastawiu. Bogactwo aminokwasów, mikroelementów, które odżywiają mnie od środka
– Resweratrol z Labs212.pl antyoksydant (czysty skład), który pomaga mi w walce z stanami zapalnymi
– Soplówka jeżowata z funguslab.pl. Fantastycznie wyprowadziła mnie z mgły mózgowej po ostrym stanie chorobowym, którego się nie spodziewałam. Poprawia koncentrację, zdolność zapamiętywania, jeśli wypijam kawę to tylko z grzybami
– Chaga,czyli koleżanka soplówki w mojej kawie; także ona mnie nie odstępuje wspomagając pracę organizmu
– Reishi razem z pozostałymi dwoma grzybami to moja podstawa, z tym że reishi piję wraz z kakao z funguslab.pl wieczorem. Sen głęboki jest wydajny, mózg oczyszczony, budzę się wypoczęta i radosna.

📙Jaką książkę /film /podcast każdy powinien obejrzeć/ przeczytać/ posłuchać?

– Iwona Wierzbicka, kiedyś nie znałam jej osobiście ale od pierwszych kroków w dietetyce, zafascynowała mnie spojrzeniem na różne sprawy i zainspirowała do walki o zdrowie moje i najbliższych. To dzięki niej zaczęłam się uziemiać i morsować
– Liliana Owczar z swoją wiedzą, jej książki pt. Metylacja, Melatonina i Amoniak to szczegółowe i pełne wiedzy książki, które kocham i dzięki nim utrwaliłam wiedzę i powracam do nich
– Ben Lynch, człowiek od którego wszystko się zaczęło. Jego kursy i książka pt. Brudne geny to kwintesencja metylacji i całej nutrigenomiki która tak bardzo wkroczyła w moje życie.

🤪Jaki jest najdziwniejszy zwyczaj zdrowotnej rutyny?

Katarzyna Markiewicz: To pytanie mnie zaskoczyło, wiesz co robimy i wdrażamy staje się normalnością, dla mnie to normalność dla innych moje chodzenie boso po śniegu staje się dziwne

Jaka była jedna z najlepszych inwestycji w Twoje zdrowie?

Katarzyna Markiewicz: zdecydowanie była to dieta 3x bez wprowadzona, a później badania, za pomocą których pozbyłam się lamblii i gdy towarzystwo się wyprowadziło to wiele zmieniło w połączeniu z tą dietą. Minęła mgła mózgowa, wycofała się insulinooporność, przestałam chorować uważam, że duża zasługa tu jest właśnie ekspozycji na zimno co do pewnego czasu stanowiło moją piętę Achillesową i bez ciepełka nie wyobrażałam sobie istnienia
– poza zdrowiem moja działalność w Kujawsko pomorskie grupie poszukiwaczy historii- należę do nich i razem całą grupą chodzimy po polach i innych miejscach poszukując śladów historii, zakupiłam wykrywacz metali i chociaż to moje początki to cały czas uczę się czegoś nowego, co daje mi radość.

🧠Jak dbasz o mózg i o higienę umysłu? Jak utrzymujesz wysoki poziom energii do działania?

Katarzyna Markiewicz: tak, już dawno stwierdziłam, że mózg potrzebuje wytchnienia i o jego kondycję dbam od wczesnych godzin rannych. Czyli to co opisywałam, gdy pisałam o moich porankach. Uziemianie i wystawianie twarzy do słońca, witając kortyzol po to aby wieczorem wydzieliła mi się melatonina i żeby mózg w nocy mógł wypocząć.
Właściwe odżywianie i nawadnianie w ciągu dnia, ograniczenie pracy do 14-15tej godziny a później spacer, najlepiej w lesie, czytanie książek przed snem, ograniczenie emisji niebieskiego światła na 2-3 godziny przed snem, reishi i oddychanie ważna sprawa. Przyzwyczailiśmy się do tego że nie musimy kontrolować oddechu ale to ważne i powinniśmy oddychać również świadomie, wówczas i mózg jest dotleniony, odżywiony. Są różne metody ale te są bardzo korzystne i już wypróbowane.

Kładę się spać o 20 lub 21ej- przesypiam 8-9 godzin, często wstaję bardzo wcześnie pełna energii.

😌W jaki sposób wentylujesz się psychicznie kiedy dopada stres i gorsze dni?

Katarzyna Markiewicz: gorsze dni czy stresowe też bywają, jak w życiu każdego człowieka jednak to co przynosi mi ulgę to modlitwa, zdecydowanie oddanie wszystkiego Panu Jezusowi gdy ja już nie ogarniam, lub gdy potrzebuję pomocy w rozwikłaniu problemu to też już nauczyłam się pierwsze co robię mówię ”Ty się tym zajmij, bo wiesz co dla mnie jest najlepsze”. Idę do lasu i odmawiam różaniec ale i staram się z drugiej strony nie tylko żądać czy prosić ale oddawać także każdy mój dzień, każdy mój czyn a nawet sen na chwałę mojego Boga, wiem wówczas że i na pomoc z Jego strony mogę liczyć. Więc to co pomaga mi się wyciszyć to modlitwa, kontrola oddechu i olejek lawendowy.

Kładę się spać o 20 lub 21ej- przesypiam 8-9 godzin, często wstaję bardzo wcześnie pełna energii.

👎Jaki był Twój największy #fuckup związany ze zdrowiem?

Katarzyna Markiewicz: To trudne pytanie, ale wiem gdy miałam okresy spadku cukru przy IO zawsze w drodze do pracy i z niej, miałam w torebce batonik (taki w razie gdyby zrobiło mi się słabo) dziś wiem dokładnie, że to nie ta droga chociaż wówczas tego nie wiedziałam, bo nie wiedziałam także jak sobie poradzić.

📈Jak ustalasz cele związane ze zdrowiem i jak utrzymujesz dyscyplinę?

Katarzyna Markiewicz: Wprowadzanie nowych nawyków jak i ich utrzymanie to dla mnie nie problem, na co dzień zajmuję się zdrowiem, uczę innych więc wiem jak powinno się o nie dbać. Każdego dnia w relacjach na IG pokazuję moje życie, moje nawyki i moje cele. Cel główny utrzymać stan zdrowia taki jaki mam. Moją piętą Achillesową jest jednak problem z kręgosłupem ale i nad tym pracuję i to jest do poprawy, pozostałe problemy zdiagnozowałam i ogarnęłam, likwidując przyczyny nie objawy.

😴W jaki sposób dbasz o prawidłowy sen?

Kolację zjadam ok. 17-18 godziny i nie jem do 8-9 rano. Wieczorny rytuał to znów zaczynam od leżenia na macie 20 minut, ograniczam światło niebieskie. Wykonuję masaż twarzy, szczotkuję na sucho ciało i używam naturalnych olejków do pielęgnacji, takich, które sama robię i tych które zakupuję z dobrym składem od sprawdzonych dostawców. Prysznic lub kąpiel z olejkiem lawendowym, czytanie książki na głos, masaż stóp z olejkiem lawendowym i modlitwa – podziękowanie za kolejny przeżyty dzień.

Gdzie Cię znajdę?

Instagram. Youtube. Strona internetowa. Sklep Fungus Lab. Facebook. e-mail: szaregeny@gmail.com

Dla czytelników 25% zniżki na zakup powyższych książek na stronie www.funguslab.pl na hasło biohaker

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!