Jak to robią inni? Specjaliści i entuzjaści optymalizacji ciała i umysłu odpowiadają na dziesięć pytań o filozofię stylu życia, zdrowe nawyki i biohacking. 10 pytań i 10 topowych wskazówek. Dobre praktyki. Małe zmiany. Duże rezultaty.

Kto?

Katarzyna Markiewicz. Jest dietetykiem klinicznym i nutrigenomikiem co znaczy, że zajmuje się bardzo ciężkimi chorobami zarówno u dzieci jak i dorosłych, a także u tych osób, które mają problemy o podłożu genetycznym, które szukają przyczyn swojego złego stanu zdrowia. Napisała też 2 ebooki: o diecie niskohistaminowej oraz o soplówce jeżowatej. Prowadzi pełnego wartościowych informacji instagrama, na którym często pojawia się na lajwach.

PYTANIA

🌅Jak zaczynasz dzień? Jak wygląda Twoja rutyna poranka?

Katarzyna Markiewicz: Moje rytuały się zmieniają, bo i ja się zmieniam. Każdy dzień to nowe wyzwanie, nowa przygoda i wraz z wiekiem zmieniam spojrzenie na otaczający świat, to dotyczy poranków. Ponieważ uważność na otaczający świat zaczynam od otwarcia oczu. Zaczynam od modlitwy i wdzięczności, później ćwiczenia, mata z kolcami, płukanie ust olejem kokosowym 10-15minut, masaż twarzy i liftingujący. Ciepła woda, pyłek pszczeli, uziemianie i śniadanie białkowo tłuszczowe, które da mi siłę i ograniczy wyrzuty glukozy. Od rana w dyfuzorze bardzo często wita mnie olejek z słodkiej pomarańczy lub pieprzu różowego z olejkiem z mandarynki, orzeźwiające, energetyzujące zapachy.

💊Jaka jest Twoja topowa 5 suplementów diety i dlaczego?

Katarzyna Markiewicz: Zdecydowanie pierzga i pyłek pszczeli, które kupuję z Pasieki na Zastawiu. Bogactwo aminokwasów, mikroelementów, które odżywiają mnie od środka
– Resweratrol z Labs212.pl antyoksydant (czysty skład), który pomaga mi w walce z stanami zapalnymi
– Soplówka jeżowata z funguslab.pl. Fantastycznie wyprowadziła mnie z mgły mózgowej po ostrym stanie chorobowym, którego się nie spodziewałam. Poprawia koncentrację, zdolność zapamiętywania, jeśli wypijam kawę to tylko z grzybami
– Chaga,czyli koleżanka soplówki w mojej kawie; także ona mnie nie odstępuje wspomagając pracę organizmu
– Reishi razem z pozostałymi dwoma grzybami to moja podstawa, z tym że reishi piję wraz z kakao z funguslab.pl wieczorem. Sen głęboki jest wydajny, mózg oczyszczony, budzę się wypoczęta i radosna.

📙Jaką książkę /film /podcast każdy powinien obejrzeć/ przeczytać/ posłuchać?

– Iwona Wierzbicka, kiedyś nie znałam jej osobiście ale od pierwszych kroków w dietetyce, zafascynowała mnie spojrzeniem na różne sprawy i zainspirowała do walki o zdrowie moje i najbliższych. To dzięki niej zaczęłam się uziemiać i morsować
– Liliana Owczar z swoją wiedzą, jej książki pt. Metylacja, Melatonina i Amoniak to szczegółowe i pełne wiedzy książki, które kocham i dzięki nim utrwaliłam wiedzę i powracam do nich
– Ben Lynch, człowiek od którego wszystko się zaczęło. Jego kursy i książka pt. Brudne geny to kwintesencja metylacji i całej nutrigenomiki która tak bardzo wkroczyła w moje życie.

🤪Jaki jest najdziwniejszy zwyczaj zdrowotnej rutyny?

Katarzyna Markiewicz: To pytanie mnie zaskoczyło, wiesz co robimy i wdrażamy staje się normalnością, dla mnie to normalność dla innych moje chodzenie boso po śniegu staje się dziwne

Jaka była jedna z najlepszych inwestycji w Twoje zdrowie?

Katarzyna Markiewicz: zdecydowanie była to dieta 3x bez wprowadzona, a później badania, za pomocą których pozbyłam się lamblii i gdy towarzystwo się wyprowadziło to wiele zmieniło w połączeniu z tą dietą. Minęła mgła mózgowa, wycofała się insulinooporność, przestałam chorować uważam, że duża zasługa tu jest właśnie ekspozycji na zimno co do pewnego czasu stanowiło moją piętę Achillesową i bez ciepełka nie wyobrażałam sobie istnienia
– poza zdrowiem moja działalność w Kujawsko pomorskie grupie poszukiwaczy historii- należę do nich i razem całą grupą chodzimy po polach i innych miejscach poszukując śladów historii, zakupiłam wykrywacz metali i chociaż to moje początki to cały czas uczę się czegoś nowego, co daje mi radość.

🧠Jak dbasz o mózg i o higienę umysłu? Jak utrzymujesz wysoki poziom energii do działania?

Katarzyna Markiewicz: tak, już dawno stwierdziłam, że mózg potrzebuje wytchnienia i o jego kondycję dbam od wczesnych godzin rannych. Czyli to co opisywałam, gdy pisałam o moich porankach. Uziemianie i wystawianie twarzy do słońca, witając kortyzol po to aby wieczorem wydzieliła mi się melatonina i żeby mózg w nocy mógł wypocząć.
Właściwe odżywianie i nawadnianie w ciągu dnia, ograniczenie pracy do 14-15tej godziny a później spacer, najlepiej w lesie, czytanie książek przed snem, ograniczenie emisji niebieskiego światła na 2-3 godziny przed snem, reishi i oddychanie ważna sprawa. Przyzwyczailiśmy się do tego że nie musimy kontrolować oddechu ale to ważne i powinniśmy oddychać również świadomie, wówczas i mózg jest dotleniony, odżywiony. Są różne metody ale te są bardzo korzystne i już wypróbowane.

Kładę się spać o 20 lub 21ej- przesypiam 8-9 godzin, często wstaję bardzo wcześnie pełna energii.

😌W jaki sposób wentylujesz się psychicznie kiedy dopada stres i gorsze dni?

Katarzyna Markiewicz: gorsze dni czy stresowe też bywają, jak w życiu każdego człowieka jednak to co przynosi mi ulgę to modlitwa, zdecydowanie oddanie wszystkiego Panu Jezusowi gdy ja już nie ogarniam, lub gdy potrzebuję pomocy w rozwikłaniu problemu to też już nauczyłam się pierwsze co robię mówię ”Ty się tym zajmij, bo wiesz co dla mnie jest najlepsze”. Idę do lasu i odmawiam różaniec ale i staram się z drugiej strony nie tylko żądać czy prosić ale oddawać także każdy mój dzień, każdy mój czyn a nawet sen na chwałę mojego Boga, wiem wówczas że i na pomoc z Jego strony mogę liczyć. Więc to co pomaga mi się wyciszyć to modlitwa, kontrola oddechu i olejek lawendowy.

Kładę się spać o 20 lub 21ej- przesypiam 8-9 godzin, często wstaję bardzo wcześnie pełna energii.

👎Jaki był Twój największy #fuckup związany ze zdrowiem?

Katarzyna Markiewicz: To trudne pytanie, ale wiem gdy miałam okresy spadku cukru przy IO zawsze w drodze do pracy i z niej, miałam w torebce batonik (taki w razie gdyby zrobiło mi się słabo) dziś wiem dokładnie, że to nie ta droga chociaż wówczas tego nie wiedziałam, bo nie wiedziałam także jak sobie poradzić.

📈Jak ustalasz cele związane ze zdrowiem i jak utrzymujesz dyscyplinę?

Katarzyna Markiewicz: Wprowadzanie nowych nawyków jak i ich utrzymanie to dla mnie nie problem, na co dzień zajmuję się zdrowiem, uczę innych więc wiem jak powinno się o nie dbać. Każdego dnia w relacjach na IG pokazuję moje życie, moje nawyki i moje cele. Cel główny utrzymać stan zdrowia taki jaki mam. Moją piętą Achillesową jest jednak problem z kręgosłupem ale i nad tym pracuję i to jest do poprawy, pozostałe problemy zdiagnozowałam i ogarnęłam, likwidując przyczyny nie objawy.

😴W jaki sposób dbasz o prawidłowy sen?

Kolację zjadam ok. 17-18 godziny i nie jem do 8-9 rano. Wieczorny rytuał to znów zaczynam od leżenia na macie 20 minut, ograniczam światło niebieskie. Wykonuję masaż twarzy, szczotkuję na sucho ciało i używam naturalnych olejków do pielęgnacji, takich, które sama robię i tych które zakupuję z dobrym składem od sprawdzonych dostawców. Prysznic lub kąpiel z olejkiem lawendowym, czytanie książki na głos, masaż stóp z olejkiem lawendowym i modlitwa – podziękowanie za kolejny przeżyty dzień.

Gdzie Cię znajdę?

Instagram. Youtube. Strona internetowa. Sklep Fungus Lab. Facebook. e-mail: szaregeny@gmail.com

Dla czytelników 25% zniżki na zakup powyższych książek na stronie www.funguslab.pl na hasło biohaker

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...