Koenzym Q10 nie przestaje mnie zaskakiwać. Jego działanie przywracające energię znam doskonale i opisałem je w tym artykule. Teraz trafiłem na badanie, które dowodzi, że ta niezwykła cząsteczka wyraźnie spłyca zmarszczki skóry twarzy. Co więcej przesuwa w czasie pojawianie się nowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Lublanie. W celu uzyskania widocznych korzyści wystarczy dawka 50mg na dobę.

Koenzym Q10. Badanie.

Naukowcy podzielili grupę 32 kobiet w wieku pomiędzy 45 a 60 lat na trzy grupy. Przez okres 12 tygodni:

  • pierwsza grupa, każdego dnia zażywała placebo;
  • druga grupa zażywała koenzym Q10 w dawce 50mg na dzień;
  • trzecia grupa stosowała 150mg koenzymu Q10 na dobę.

Używając odpowiednich narzędzi oraz korzystając z wiedzy panelu ekspertów z obszaru kobiecej skóry, badacze przeanalizowali stan skóry twarzy wszystkich kobiet przed i zaraz po okresie suplementacyjnym.

Koenzym Q10. Rezultaty

Badacze wystawili fragmenty skóry ochotników na promieniowanie YV przed i po suplementacji, jednak nie odnotowali ochronnego efektu koenzymu Q10.

Koenzym Q10 nie miał także wpływu na stopień nawilżenia skóry ani na wzmocnienie jej struktury.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment zimą. Skóra kobiet z grupy kontrolnej (zażywających placebo) stała się w tym okresie mniej elastyczna, zgodnie z odczytami instrumentów pomiarowych. Natomiast stopień elastyczności skóry kobiet zażywających koenzym Q10 nieznacznie się poprawił.

Jednak najciekawsze obserwacje dotyczyły wpływu koenzymu Q10 na redukcje zmarszczek skóry twarzy. W badaniu okazało się, że wpływ ten był znaczący. Poniższy wykres przedstawia rezultatu pomiaru zmarszczek w kącikach oczu badanych kobiet.

Zdjęcia powyżej przedstawiają zmarszczki dwojga ochotników biorących udział w badaniu. Zdjęcie po lewej obrazują stan skóry przed rozpoczęciem badania, natomiast zdjęcia po prawej stronie obrazują stan skóry po 12 tygodniach suplementacji koenzymem Q10. Strzałki naniesione na fotografie wskazują miejsca wyraźnej redukcji zmarszczek.

Finalny wykres poniżej pokazuje ocenę stanu skóry przez ekspertów, którzy odnotowali wpływ koenzymu Q10 na gładkość skóry oraz redukcję małych zmarszczek [Microrelief].

Koenzym Q10. Wnioski.

„W naszym badaniu, podawanie koenzymu Q10 przez okres 12 tygodni wykazało szereg efektów przeciwstarzeniowych; zredukowało zmarszczki, poprawiło gładkość oraz napięcie skóry” – napisali w podsumowaniu badacze. „Wsparło także skórę w odparciu niekorzystnych zmian sezonowych poprzez zapobiegnięcie tzw. negatywnej lepkosprężystości w trakcie zimy”.

„Nie odnotowaliśmy wpływu suplementacji koenzymem Q10 na nawilżenie, grubość ani gęstość skóry. Rezultaty wskazują także na nikłą do żadnej ochronę przed niekorzystnym wpływem światła – koenzym Q10 nie wpływał na stan zapalny wywołany promieniowaniem UVB”

Źródło:

Biofactors. 2017 Jan 2;43(1):132-40 [Ergo-Log]

5 KOMENTARZE

    • Przy tej mikro-ilości nie widzę problemu. Ale nie to jest najwazniejsze. Najważniejsze że jest tak oczyszczony że nie ma nawet śladów białka – nie ma działania ani alergizującego, ani „hormonalnego” – zawiera sam olej.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!