Od wielu miesięcy obserwuję eksplodujące w popularność urządzenie do oczyszczania wody od amerykańskiego producenta AquaTru. Mówiąc skrótowo, AquaTru to nablatowe urządzenie oparte o proces odwróconej osmozy. Żadnych przyłączy, żadnych rur. Mamy tutaj 4l litrowy zbiornik z wodą i całą filtracja wmontowaną w korpus. Urządzenie to przewijało się w niezliczonej ilości wzmianek u moich ulubionych entuzjastów i promotorów zdrowego stylu życia. Zdecydowałem więc nabyć swojego AquaTru i przetestować skuteczność w rodzimych warunkach.

Umówiłem się na rozmowę przez Zooma z Denise, która zarządza europejską dystrybucją, żeby zadać jej kilka pytań związanych z eksploatacją urządzenia. Denise koncertowo rozwiała moje wątpliwości, w rezultacie czego zakupiłem swoje urządzenie w promocyjnej cenie 300EUR. Cena regularna urządzenia to 449EUR, jednak ze względu na to, że wszystkie AquaTru się wyprzedały, trwa pre-order. Żeby nie czekać tylko testować i recenzować, Denise zaoferowała mi model wystawowy, ale z nowym zestawem filtrów. Zaoferowana zniżka nie miała żadnego wpływu na kształt mojej recenzji. No to do dzieła!

Oczyszczanie wody – dlaczego dopiero teraz?

W momencie publikacji tej recenzji AquaTru jest ze mną już niemal 2 miesiące. Co ciekawe jest to moje pierwsze profesjonalne urządzenie do oczyszczania wody kranowej. Dlaczego dopiero teraz? Może dlatego, że dotychczas korzystałem głównie z 8l szklanego dzbana, którego dno było wyłożone grubą warstwą szungitu.

Szungit jest formą węglą, która wydziela do wody tzw. fulereny — cząsteczki posiadające niezwykłe właściwości jej oczyszczania. Dla tych z Was, którzy nie spotkali się z oczyszczaniem wody szungitem, polecam ten temat uwadze. Zwłaszcza jeśli fundusze nie pozwalają Wam obecnie na zakup systemu typu AquaTru. Jednocześnie – przyznaję bez bicia – często kupowałem 5l plastikowe (!) butle wody źródlanej. Jak widać wzrost świadomości u każdego przebiega innym tempem 🙂

„My się w to nie bawimy”, czyli jak czysta jest moja kranówka?

Do wykonania testów skuteczności urządzenia zamierzałem wysłać do laboratorium badawczego dwie próbki wody: jedną prosto z kranu i drugą po oczyszczeniu urządzeniem AquaTru. I tutaj pojawił się problem.

Okazało się, że w Polsce zbadać mogę jedynie podstawowe parametry mikrobiologiczne i fizykochemiczne składu wody kranowej. Skontaktowałem się w tej sprawie z kilkoma laboratoriami, które komercyjnie badają jakość wody, ale żadne z nich nie bada próbek na zawartość takich elementów jak ksenoestrogeny, pozostałości farmaceutyków, mikroplastiki czy glifosat i inne pestycydy. Od jednego laboranta w rozmowie telefonicznej usłyszałem nawet, że u nich nikt w takie rzeczy się nie bawi. Nikt nie bawi się w dysruptory hormonalne, kancerogeny i substancje wiązane z chorobami neurodegeneracyjnymi? Interesujące.

Postanowiłem więc skontaktować się z dr Bradleyem Campbellem, który całkiem niedawno wysyłał próbki swojej kranówki do dwóch labów w US. Dr Campbell porównał skuteczność dwóch topowych urządzeń do oczyszczania wody: AquaTru oraz Berkey (którego recenzja wkrótce pojawi się na blogu). Był też na tyle miły, żeby udostępnić mi pdf’y z wynikami badań. I to właśnie nimi posłużę się w celu zobrazowania skuteczności urządzenia AquaTru. Poniżej niezwykle złożony i robiący wrażenie wynik testu od SafeHome, który sprawdza wodę za zawartość aż 200 zanieczyszczeń. Przy okazji polecam obserwować Instagram dr Campbella. Wiedza wyprzedzająca choroby, za darmo.

W poniższym raporcie kolorem zielonym oznaczone są te substancje, których nie wykryto w badanej próbce:

Poniżej, dla porównania możecie też pobrać raport laboratoryjny dostarczony przez producenta:

🧐Wniosek z badania jest jednoznaczny: AquaTru jest rewelacyjnie skutecznym urządzeniem do oczyszczania wody.

Co powinieneś wiedzieć o AquaTru?

Poniżej wyszczególniłem najważniejsze cechy urządzenia AquaTru, które przekonwertowały mnie na jego zakup:

 • AquaTru jest oparty na 4 stopniowej tzw. ultra odwróconej osmozie.
 • AquaTru jest urządzeniem nablatowym zasilanym prądem. Nie wymaga instalacji. Plug&play.
 • Zbiornik ma pojemność 4,5l. Oczyszczenie takie ilości wody zajmuje kilka minut.
 • Zbiornik wykonany jest z tworzywa z certyfikatem na brak obecności BPS i BPA.
 • AquaTru oczyszcza wodę z 82 szkodliwych chemikaliów wliczając aluminium i fluor. Procent usuwania większości z nich >99%.
 • Dwa z czterech filtrów wymienia się co 2400l a trzeci co 4800l. Odpowiada to 250 i 500 dniom pracy bez wymiany przy dwóch cyklach oczyszczania na dobę (4l x 2).
 • Przekracza standardy NSF. Usuwa 15x więcej zanieczyszczeń niż najlepsze dzbanki filtrujące.
 • Koszt eksploatacji na poziomie 1,82zł na dzień.

AquaTru. Jak to działa?

Aquatru posiada dwa zbiorniki. Jeden 4l na wodę kranową drugi 3l na wodę oczyszczoną. Po każdym cyklu oczyszczania należy wylać wodę ze zbiornika głównego i nalać tam świeżej kranówki. Innymi słowy, aby oczyścić 3l wody każdorazowo produkujemy 1l wody skażonej zanieczyszczeniami. To nota bene bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że systemy odwróconej osmozy średnio zużywają 4,65l wody aby oczyścić 1l.

Jeśli chodzi o same filtry, to urządzenie AquaTru składa się z trzech filtrów, które zapewniają 4 stopniowy system oczyszczania:

Etap 1 – Filtracja Wstępna
Na tym etapie AquaTru usuwa z wody osady oraz pozostałości mikrobiologiczne, które mogły przetrwać chemiczną dezynfekcje w oczyszczalni.

Etap 2 – Filtracja za pomocą aktywnego węgla
Usuwa 99% chloru, chloraminów i chemicznych pozostałości środków dezynfekujących.

Etap 3 – Wysokowydajny Filtr Odwróconej Osmozy
Na tym etapie AquaTru usuwa toksyczne zanieczyszczenia nieorganiczne takie jak aluminium, chrom 6, arszenik czy rad.

Etap 4 – Filtr aktywnego węgla VOC
Na tym etapie AquaTru usuwa zanieczyszczenia takie jak petrochemikalia, PFAS, pestycydy, herbicydy i pozostałości zanieczyszczeń farmaceutycznych.

Remineralizacja. Obowiązkowo przy osmozie

AquaTru podobnie jak inne systemy odwróconej osmozy, jest bardzo skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń. Niestety systemy OS usuwają także składniki mineralne z wody. Dlatego niezbędna jest remineralizacja. Można to zrobić na wiele sposobów. Ja do wody oczyszczonej AquaTru dodaję minerały w kroplach (dostępne także w sklepie AquaTru) lub szczyptę soli kłodawskiej albo oryginalne mumio.

💡Proces remineralizacji wody jest moim zdaniem niepomijalny. Inaczej woda z AquaTru, mimo, że idealnie czysta jest wyjałowiona z podstawowych składników mineralnych. Warto mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji zakupowej i zaopatrzyć się w odpowiedni zapas suplementów mineralnych.

Koszty eksploatacji AquaTrue

Ze względu na różne funkcje, żywotność każdego z trzech filtrów różni się między sobą:

 • (1-2) Filtr Pre-Carbon: wymiana po 6 miesiącach (koszt €30,-)
 • (3) Filtr odwróconej osmozy: wymiana po 2 latach lub 5000L. Urządzenie zasygnalizuje kiedy wymienić filtry (koszt €65,-)
 • (4) Filtr węglowy VOC Carbon Filter: wymiana po roku lub 3000L: (koszt €45,-)

Podsumowując eksploatacja urządzenia AquaTru to średni koszt rzędu €137,50 rocznie, czyli 0,38 EUR dziennie. Co przy kursie złotego w dniu publikacji recenzji wynosi 1,82zł. Biorąc pod uwagę, że na wodę mineralną (w plastiku!) wydawałem 5,50zł dziennie to przerzucenie się na AquaTru jest wyraźną oszczędnością.

Producent zaleca mycie obu zbiorników ciepłą woda z mydłem raz w tygodniu.

AquaTru. Trochę technikaliów 📈

Urządzenia nie nazwałbym kompaktowym, jak to robi producent, bo jednak zajmuje sporo miejsca na blacie. W dużej kuchni to nie problem, ale posiadacze mniejszego metrażu mogą chcieć wymierzyć miejsce przed zakupem. System AquaTru ma następujące wymiary:

 • Wysokość: 35.56 cm
 • Szerokość: 30.48 cm
 • Głębokość: 35.56 cm

i składa się z następujących części w momencie dostawy:

 • Przedni zbiornik na wodę czystą, przefiltrowaną. Tylni zbiornik na wodę z kranu. Oba zbiorniki wykonane są z trytanu i można je bezpiecznie myć w zmywarce
 • Kabel zasilający
 • 4 poziomy filtracji wody zamknięte w 3 wymiennych filtrach
 • Urządzenie bazowe zawierające elektronikę oraz pojemnik na filtry.

Czy polecam AquaTru?

Zdecydowanie tak! Woda po filtracji smakuje naprawdę wyśmienicie, a herbata czy kawa przyrządzona na wodzie z AquaTru są po prostu idealne. Polecam zaopatrzyć się w herbatę Ruhunu i zaparzyć ją na wodzie filtrowanej AquaTru — dla mnie szampan wśród herbat. Pełen cykl filtracji zajmuje kilka minut, po których otrzymujemy 3L idealnie czystej, wolnej od toksyn wody. Polecam z ręką na sercu.

👋Współpraca afiliacyjna. Po przetestowaniu urządzenia i podjęciu decyzji, że zostaje ze mną na stałe poprosiłem AquaTru o współpracę polecającą. W momencie publikacji tego artykułu AquaTru jest dostępny za cenę 449EUR. Dodatkowo klikając ten link afiliacyjny, redukuje cenę o kolejne 25EUR. Dostawa do Polski w 7 dni. Możecie też spróbować wpisać kod manualnie. Kod zniżkowy na 25EUR to standardowo: BIOHAKER

AquaTru oferuje 2 letnią gwarancję na swój produkt. Jeśli macie dodatkowe pytania umieszczajcie je w komentarzach poniżej, lub kontaktujcie się bezpośrednio z Denise na info@aquatruwater.eu

Czym mineralizować?

 • BrainMax Liquid Daily Minerals, minerały w płynie do alkalizacji, 120 ml. Zawiera ponad 70 minerałów i pierwiastków śladowych z Wielkiego Jeziora Słonego w Utah.
PRZEGLĄD RECENZJI
Urządzenie AquaTru
9
Poprzedni artykuł#SciBITES Koenzym Q10 Spłyca Zmarszczki w 12 Tygodni
Następny artykułRECENZJA: Fotovita FV10L. Lampa Antydepresyjna na Jesień i Zimę​☀️​💡​
Piona✋!
Jestem biohakerem. Piszę o tym jak optymalizuję swój organizm i pracę umysłu. Interesuje mnie precyzyjne odżywianie, inteligentny trening, celowana suplementacja oraz praca z emocjami, czyli szeroko pojęty biohacking. Eksperymentuję, bawię się, udoskonalam. Dzielę się moimi sukcesami i porażkami.
recenzja-urzadzenie-do-oczyszczania-wody-aquatruIdealne urządzenie dla tych co szukają systemu odwróconej osmozy bez potrzeby instalacji podblatowej. Urządzenie wymaga prądu aby działało, więc nie jest to oczyszczacz dla preppersa. Dobra żywotność filtrów. Dobry stosunek ceny do jakości. Bardzo dobre właściwości oczyszczające.

22 KOMENTARZE

 1. Świetne urządzenie, dobra alternatywa dla ludzi chcących mieć czystą wodę, ale wynajmują mieszkanie i nie mogą pozwolić sobie na instalację urządzenia wraz z wylewką w kuchni, której nie są właścicielami. Koszt 2,3x wyższy niż standardowa osmoza, ale coś za coś.
  Co do mineralizacji to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy człowiek potrzebuje minerałów organicznych czy nieorganicznych? Po mineralizacji woda będzie posiadała minerały nieorganiczne, trudniej przyswajalne, wręcz nieprzyswajalne. Następnie będą się odkładać w naszym ciele (stawach itp.). Warte rozważenia.

  • Minerały w wodzie to jony (atomy z brakującymi elektronami), nie ma podziału na organiczne i nieorganiczne. Minerały są nieorganiczne. Organiczne są związki posiadające atomy węgla (z nielicznymi wyjątkami).

 2. Który model Berkey będziesz testował ?
  „oraz pełną roczną gwarancję na produkt” -> trochę krótko, czy firma zapewnia jakiś pogwarancyjny serwis w razie w ?

 3. Mateusz, jak remineralizujesz wodę? Wpuszczasz krople do zbiornika z przefiltrowaną wodą czy dodajesz je do nalanej szklanki?

  • Trytan. Jest akceptowalny ale oczywiście wolałbym szkło! Natomiast u nas idą dwa cykle oczyszczania dziennie i po oczyszczeniu woda trafia do szklanych karafek i tam jest uzdatniana minerałami w kroplach 🙂

 4. hej, zachęcona tą recenzją kupiłam AquaTru, głównie przekonało mnie to, że jest to urządzenie nablatowe i nie trzeba podłączać go do instalacji. Niestety egzemplarz, który do mnie przyszedł był słabej jakości, co głównie było widać na plastikowych pojemnikach na wodę. Plastik był mleczny, z widocznymi „falami”. Za tą cenę spodziewałam się lepszej jakości.

  • Uuu. To już temat dla producenta do reklamacji! Jeśli na produkcie były ślady użytkowania, a zapłaciłaś za nowy sprzęt to należy Ci się bezpłatna wymiana i przeprosiny. Daj znać co napiszą, sam jestem ciekaw.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!