Użyjmy wyobraźni i załóżmy, że w tym momencie linia czasu, na której się znajdujesz ulega rozwidleniu. Przed Tobą otwierają się nieskończone ilości możliwości. Załóżmy, że jedna z tych nowych linii to świat równoległy, w którym wszystko czego pragniesz już masz. Komfort, zdrowie, radość, przygodę, miłość i obfitość. Czego dusza zapragnie.

Ta pełna obfitości linia czasu idzie równolegle do tej, na której się obecnie znajdujesz. Jednak żeby na nią przeskoczyć należy spełnić pewien warunek. Trzeba ją sobie najpierw precyzyjnie wyobrazić. Twoim zadaniem jest szczegółowe zaprojektowanie wszystkich składowych tej ewentualności. Miej na uwadze, że pracujesz nad linią czasu, na której znajdujesz się w najbardziej korzystnym położeniu jakie możesz sobie wyobrazić.

Każdy kogo znam chciałby być gdzie indziej niż jest. W mniejszym lub większym zakresie. Chciałby być gdzie indziej, ale nie do końca wie jak tam trafić. Ani jak miałoby wyglądać to miejsce. Dlatego powstało ćwiczenie timeline 2.0.

Kiedy świat zabiega o Twoją uwagę

Świat nieustannie zabiega o naszą uwagę. Moment, w którym zdasz sobie sprawę z tego, że oddajesz światu swoje najcenniejsze zasoby — czyli czas i wyobraźnie — będzie momentem zwrotnym. 

Zorientujesz się wtedy, że energia zawsze podąża za uwagą i że przez wiele lat dawałeś się z tej energii okradać. Tysiące zbędnych informacji o rzeczach, na które na które nie masz wpływu. Na rynku w Mumbaju przewrócił się worek ryżu? I co? Jak to wpływa na jakość Twojego życia?

Aby wyraźniej usłyszeć swoje wewnętrzne potrzeby i odzyskać dostęp do zasobów wyobraźni, najpierw należy opróżnić głowę od zbędnego balastu. Czyli od serwisów informacyjnych. Myślisz, że to mały pikuś? Zróbmy więc eksperyment.

Od dzisiaj prze kolejne 7 dni nie zajrzysz ani razu na swoje ulubione strony z informacjami. Żadnych Onetów czy Donaldów. Żadnych informacji w feedach serwisów społecznościowych. Nie odpalisz serwisów informacyjnych w telewizji ani radiu. Odetniesz się całkowicie od wszelkich informacji, które bezpośrednio nie dotyczą Twojego życia. To podstawowa higiena umysłu, która znacznie ułatwi świadomie budowanie lepszej jakości życia.

Zobaczmy ile wytrzymasz rycerzu. Bo przecież to Ty masz kontrolę nad mediami, a nie media nad Tobą, prawda? PRAWDA? W międzyczasie poczytaj o syndromie odstawienia. Może Ci pomóc okiełznać małpi rozum i kocią mordę, które pojawią się gdy zrozumiesz, że to nie Ty byłeś konsumentem. Byleś konsumowany.

Śmieci na wejściu. Śmieci na wyjściu. Dopaminowy detoks. 

Kiedy już przejdziesz przez wyzwanie 7 Dni Dopaminowego Detoksu, możesz wrócić do mniej radykalnej wersji. Żeby zwolnić zasoby wyobraźni należy przez pierwsze i ostatnie 2 godziny dnia zrezygnować z korzystania z elektroniki. Jeśli po otwarciu oczu szarpiesz się za telefon i wpatrujesz się w niego przed zaśnięciem to masz problem. Potrzebujesz dopaminowego detoksu.

Pierwsze 2 godziny dnia powinny być dla Ciebie, nie dla świata. Ostatnie dwie również. Zastąp telefon książką lub rozwijającym wyobraźnie podcastem. Ściągnij uprzednio wszystkie interesujące Cię podcasty i ustaw telefon w trybie samolotowym na 2h przed snem. Możesz skorzystać z automatyzacji. Mój telefon automatycznie wchodzi w tryb szarości i samolotowy o godzinie 20ej. 

Pewnie badania pokazują, że w trakcie snu podświadomość 8 krotnie intensywniej przerabia to czym karmiłeś się przez ostatnie 20 minut zanim zasnęłaś. Upewnij się, że są to uskrzydlające treści a nie informacje z linii frontu czy fikcyjny terror kolejnej netflixowej serii o wszystkim i niczym. Higiena umysłu jest kluczem do zasobów mentalu.

Przed snem możesz tez skorzystać z ćwiczenia timeline 2.0. Pobudzi wyobraźnie i podświadomość ale uspokoi i wyciszy umysł i ciało.

Jeśli nie potrafisz się od razu zdyscyplinować, to próbuj do skutku. Albo wyrażamy zamiar zmiany naszego życia na lepsze albo darujemy sobie i wracamy do dotychczasowej codzienności walcząc z wiatrakami i czekając na cud. Dyscyplina 2 pierwszych i 2 ostatnich godzin bez telefonu i mediów jest fundamentalna do korekcji naszej rzeczywistości. Jeśli ją utrzymasz obiecuję Ci, że odzyskasz klarowność myśli i przejrzystość celu, za którymi tak bardzo tęsknisz. A za tym przyjdzie spokój ducha. 

timeline 2.0. Napędzani siłą wyobraźni.

Na wspomnianej idealnej linii czasu wymarzona wersja Ciebie zorganizowała sobie wspaniałe i komfortowe życie. Czuje się autentycznie szczęśliwa i spełniona. Ma już wszystko czego potrzebuje do szczęścia. To najlepsza możliwą wersja siebie samego. Człowiek, który Ci imponuje, któremu wszystko idzie po jego myśli i który czerpie od życia garściami.

Kiedy będziesz modelował, pamiętaj, że wyobraźnia to przestrzeń bez wątpliwości. Obfitość jest tu limitowna jedynie Twoimi blokadami. Nie ograniczaj jej zasobów swoim racjonalnym umysłem. Nie zwracaj uwagi na wewnętrznego krytyka. W świecie wyobraźni wszystko Ci wolno. Wspólnie wejdziemy w pole wariantów i krok po kroku podporządkujemy sobie rzeczywistość. Wybierzesz i dokładnie opiszesz w swojej wyobraźni sektor przestrzeni, który zostanie ucieleśniony w rzeczywistości. A jeśli przestałeś mieć marzenia, to ćwiczenie na nowo pobudzi możliwości Twojej wyobraźni.

Gdzie są teraz Twoje myśli?

Życie to przestrzeni wariantów, czyli nieskończonych możliwości zdarzeń i przeżyć. Twoja rzeczywistość kształtuje się przede wszystkim jako odbicie Twojej wyobraźni i wiary w Twoje siły. Gdzie są teraz Twoje myśli? Ile czasu poświęcasz każdego dnia na pozytywne marzenia o własnej przyszłości? Pozwalasz sobie jeszcze na nie, czy dałeś się całkowicie pochłonąć tzw. prozie życia?

W polu potencjalnych możliwości dostępnych w Twojej wyobraźni wszystkiego co dobre jest w nadmiarze. Twoim zadaniem jest wybór dowolnego towaru — jak z katalogu wysyłkowego — i złożenie zamówienia. Wcześniej czy później zamówienie zostanie zrealizowanie. Twoją rolą jest doprecyzowanie zamówienia 🙂

Idealne życie, które sobie wyobrazisz powinno być bogate w szczegóły, nie tylko wizualne ale także sensoryczne. Dlatego wyobrażaj sobie zapachy jakie Cię otaczają i uczucia jak towarzyszą Twoim eksploracjom. Dopieść swoje wyobrażenia, a za każdym razem gdy dodajesz do swojej wizji nowy element, zadaj sobie kluczowe pytanie: Jak się z tym czuję? A następnie poczuj to tak, jakbyś już to miał. 

Mózg nie rozróżnia pomiędzy uczuciami rzeczywistymi a wyobrażonymi, są dla niego tożsame i odpala te same ścieżki neuronowe i obszary. To stąd płynie wielka moc wyobraźni

Marzenia mają to do siebie, ze się nie spełniają. Marzenia się spełnia. Jak mawia prof Jacek Santorski, wizja bez działania to jedynie halucynacja. Nastaw się więc na aktywną realizacje swojej nowej wizji pięknego życia. 

Trudno? Świetnie!Od ogółu do szczegółu

To prowadzone ćwiczenie pomoże Ci określić parametry najlepszego scenariusza Twojego wymarzonego życia i przez co dostaniesz wiatru w żagle żeby zacząć je realizować. Tym samym zaczniesz poruszać się przez życie po najmniejszej linii oporu.

Nie analizuj zbyt dużo, nie myśl o tym jak tego dokonasz ani za co, nie racjonalizuj. Nie myśl o konsekwencjach potencjalnych błędów. To wszystko są pułapki umysłu, które zastawia na Ciebie Twój dorosły mózg. Pamiętaj, że kiedy się na czymś mocno koncentrujemy — aż do odczuwania emocji — to przenika do podświadomości.

Jednak początkowo obrazy w wyobraźni mogą być mgliste i niewyraźne. Nie przejmuj się tym. Za każdym razem kiedy zorientujesz się, że wybiłeś się z rytmu ćwiczenia, powróć miękko do modelowania, nie oceniając się. Z czasem nabierzesz wprawy, a to co było za mgłą będzie się robić coraz wyraźniejsze.

Najpierw kontury, potem szczegóły aż w końcu wizja Twojej idealnej rzeczywistości stanie się ostra i przejrzysta. Od ogółu do szczegółu. Po okruszkach do piekarni. Jak zwał tak zwał. Ważne, że działa. Kiedy finalne wyobrażenie będzie bogate w szczegóły, a Ty zdecydujesz, że czujesz się z nim doskonale, możesz przestać modelować. Wystarczy, że wyrazisz zamiar realizacji. Wraz z nim przyjdzie energia do działania. 

Rozpalimy mięsień wyobraźni i wykreujemy w niej różne różniste bloki zdarzeniowe o idealnych składowych i proporcjach, aby następnie za pomocą emocji nadać tym nowym wyobrażeniom trakcji. Wspólne narysujemy mentalny obraz wymarzonego życia. 

Niech wszystko układa się na Twoją korzyść. Wytrwałości.

 

2 KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!