Zdrowa żywność to przede wszystkim inwestycja w poziom energii, witalność, samopoczucie i długowieczność, czyli kluczowe aspekty biohackingu. Gdzie ją kupić w 2024 roku?

To co jemy dzielę na 3 kategorie: żarcie, jedzenie i pożywienie. Pierwszym zapychamy flaki, drugim zaspokajamy głód, a trzecim odżywiamy ciało i ducha. Produkty z pierwszej i drugiej kategorii znajdziemy na marketowych półkach. Natomiast każdego biohakera powinna interesować głównie ta 3 kategoria: pożywienie. O jego źródła trzeba się jednak wystarać.

Z racji tego, że często otrzymuję pytania o polecenie dostawców dobrej żywności, postanowiłem zebrać moje źródła w jednym miejscu. Oczywiście, jeśli macie swoje sprawdzone źródła pożywienia, zostawcie proszę rekomendacje w komentarzu pod artykułem.

💡Sklepy, w których działa kod zniżkowy BIOHAKER będę oznaczał symbolem dolara $ #współpraca. Lecimy.

Mięso 🥩

$ Jako wszystkożerca i syn byłego rolnika, jestem wielkim fanem produktów zwierzęcych i odzwierzęcych. Ich prozdrowotna i lecznicza moc jest niezastąpiona. Niestety masowa produkcja powoduje, że mięso na marketowych półkach jest wyładowane chemikaliami, glifosatem czy antybiotykami. Dlatego jak najczęściej staram się wybierać mięso ekologiczne. Bardzo dobrą ofertę mają Mięsna Paczka i Lokalny Rolnik. W tej pierwszej macie zniżkę z kodem BIOHAKER. W lokalnym za to macie podroby i kości szpikowe na wywary mięsne, których nie ma w Miesnej Paczce. W obu czyste mięso – takie, jakie powinno być. Bez żadnych dodatków, antybiotyków, hormonów i GMO. Z dostawą do domu.

Pozostałe sprawdzone adresy:

Wedliny-ekologiczne, Tastestore, Super-stek, Paczka z Rusiborza, Z pastwiska na talerz

Dziczyzna 🐗

Koła łowieckie oraz ośrodki hodowli zwierzyny mogą prowadzić bezpośrednią sprzedaż dziczyzny pozyskanej w dzierżawionych lub zarządzanych przez nie obwodach łowieckich. Sprzedaż taka obejmuje :

 1. tusze zwierzyny grubej – wypatroszone, w skórze lub oskórowane, oraz jej podroby;
 2. tusze zwierzyny drobnej – wypatroszone lub nie, w skórze lub oskórowane, w piórach lub oskubane, oraz jej podroby.

W praktyce myśliwi sprzedają głównie tusze zwierzyny grubej. Natomiast zwierzyna drobna, ze względu na ogólnie niewielkie pozyskanie, może być ofertą raczej tylko niektórych kół łowieckich lub OHZ-ów.

Dwa miejsca w sieci: Dziki Trop oraz Polski Związek Łowiecki

Nabiał 🥛

Badania genetyczne w Ogen pokazały, że mój organizm jest doskonale przystosowany do trawienia nabiału. Żeby uniknąć przeładowania kazeiną, staram się sięgać głównie po nabiał kozi. Aczkolwiek krowieńczy również trafia na mój talerz 🙂 Polecam spróbować nabiał od ekologicznego gospodarstwa Mlecznie pod Kasztanem. W każdy czwartek o 8 rano rusza sprzedaż na ich bazarku na Allegro. Kto pierwszy ten lepszy bo produkty szybko się rozchodzą. Mają też doskonałe jogurty i kefiry, które ja akurat robię w domu samodzielnie przy użyciu jogurtownicy Biowin.

Oleje 🧴

Oleje warto spożywać tylko tłoczone na zimno i świeże. Szybko tracą na wartościach i jełczeją, zwłaszcza przechowywane poza lodówką. O mojej topowej szóstce najzdrowszych tłuszczy pisałem tutaj. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście tłoczenie samodzielne lub poszukanie kogoś kto w okolicy tłoczy oleje. Oczywiście z pomocą przychodzi tez internet. Polecam sklep W Zielone z żywymi olejami. Mają świetny mechanizm subskrypcyjny. Zapisujesz się raz i regularnie otrzymujesz oleje bez potrzeby ponownego składania zamówienia.

Pozostałe sklepy do rozważenia: Karkonoska Tłocznia, Olejarnia Niwki

Mąki, makarony i ziarna🍞

$ Ekologiczne mąki, dla tych co pieką i dla tych co na keto. Rodzinny młyn Niro to pradawne ziarna. Samopsza, płaskórka, orkisz. Ten ostatni tylko z dzienników św. Hildegardy. Gotowe makarony. $KOD: BIOHAKER daje 5% zniżki.

Jaja 🍳

Moje źródła to głównie lokalni rolnicy na piątkowym targu oraz jajka z darów od rodziny. Polecam zaopatrywać się u sprawdzonego dostawcy, lokalnie.

Warzywa i owoce 🥑

Staram się kupować warzywa i owoce ekologiczne, ale nie zawsze jest taka potrzeba. Kieruje się głównie listami EWG, czyli tzw. Brudną Dwunastką i Czystą Piętnastką. Pierwsza lista to coroczna lista warzyw i owoców, które chłoną najwięcej pestycydów i je należy kupować w wersji ekologicznej. Natomiast Czysta Piętnastka to lista produktów, które można spokojnie kupować w wersji nieekologicznej. Obie listy zakupowe możecie pobrać na stronie głównej.

Miody 🍯

Produkty pszczele to prawdziwe superfoods. Nabywam tylko miody aktywne enzymatycznie, pyłek pszczeli, pierzga, propolis. Mój wybór to marka Naktaria od PasiekaPaweł. Polecam szczególnie połączanie miodu, pierzgi i propolisu. Paweł sprzedaje tylko przez Allegro.

Ghee i olej MCT 🧈🥥

$ Moje źródło ekologicznego masła klarowanego Ghee oraz oleju MCT, który stosuję do porannego kakao kuluodpornego. Oba produkty kupuję na Brain Market. Link poniżej.

Nasiona konopii 💪

$ Kolejny superfood, który zawsze mam w kuchni. Fenomenalne źródło białka o przyswajalności 96%. do tego oba kluczowe kwasy Omega 3 i 6 w najlepszych dla ludzkiego organizmu proporcjach. Zamawiam od Dobre Konopie w torbach 5kg. Nie ma ich na stronie ale jak do nich napiszecie to zorganizują Wam kuriera z dostawa zapasu w lepszej cenie.

Kawa bez Ochratoksyny☕

Ukłon w stronę kawoszy. Kawa bez ochratoksyny A. Chociaż sam nie pijam kawy, to polecam sprawdzone kawy badane na zawartość ochratoksyny A od Kasi z FugnusLab. O tym dlaczego to ważne przeczytasz w tym wpisie. A dla tych, którzy chcieliby rzucić kawę na dobre, przejściowo kawa bezkofeinowa dla tych, którzy lubią smak kawy ale nie służy im kofeina. Szukajcie ziarna przygotowanego metodą swiss water.

Kakao kuloodporne 🚀

Mój autorski przepis na najlepszy zamiennik kawy o poranku jaki wymyśliłem. Poniżej w linku znajdziecie przepis wraz z odnośnikami do wszystkich składników, które potrzebujemy do zrobienia niesamowitego kakao mocy. Polecam wypróbować w wersji podstawowej, możecie już nigdy nie chcieć wrócić do kawy 🙂

Masła orzechowe 🥜

Śliski temat te masła. Niestety kwas fitynowy i wszechobecne pleśnie nie zachęcają do regularnego spożywania maseł orzechowych. Jest jedna firma, która bada swoje produkty regularnie na zawartość pleśni. To Maslove. Jeśli nie jesteście sobie w stanie odmówić konsumpcji masła orzechowego, to te od Maslove będą gwarantem najlepszej jakości (i potencjalnie najniższej szkodliwości).

Przyprawy 🧂

Uwielbiam przyprawy. Oto lista tych, które stosuję regularnie w kuchni biohakera, a które uważam za najzdrowsze:

kolendra, kozieradka, cynamon cejloński, rozmaryn, kardamon, kmin rzymski, kminek, oregano, czarnuszka, goździki, kurkuma (doraźnie w złotym mleku i zupach oraz wyciskana z korzeniem imbiru i cytryną w wyciskarce do soków), szafran (do herbaty)

Zioła 🌿 i herbaty 🫖

Jak wiecie, trudno jest znaleźć zioła doskonałej jakości terapeutycznej. Herbatki sklepowe możemy sobie darować, bo to z reguły pieniądze wyrzucone w błoto. Oczywiście najlepiej zbierać zioła samodzielnie lub zaprzyjaźnić się z lokalnym zielarzem czy zielarką 🙂 Osobiście zaopatruję się w następujące susze:

Zamiast herbat piję i polecam: o poranku rooibos, miodokrzew, matcha, jiaogulan, pokrzywa, guayusa. Wieczorem na sen: koszyczek rumianku, męczennica, konopia

Superfoods 🥗

$ Jeśli chodzi o superfoods to oprócz produktów pszczelich zaopatruję się w głównie w chlorellę ekologiczną, przebadaną w Polsce, doskonałej jakości i przyswajalności. Do kupienia w Kenay.

Zakwasy 🍾

Na zdrowe jelita i całoroczną odporność.

Przetwory 🫙

Jeśli nie robicie własnych przetworów a chcielibyście te od sprawdzonego dostawcy.

Sklepy BIO Wielobranżowe 🟢

Poniżej kilka sklepów online z dobrą żywnością, które warto przetestować:

Warto wiedzieć 📑

Każdy powinien mieć dostęp do przejrzystej i niezależnej informacji o żywności. Na szczęście także w Polsce działają inicjatywy, które tworzą listy dobrych produktów. Prześwietlają rynek żywności i mówią jak jest. Podzielcie się poniższymi adresami ze swoimi odbiorcami:

6 KOMENTARZE

 1. Hej. Dzięki wielkie za tę listę.

  Ja polecam:

  oleoteka.pl – świeżo tłoczone oleje (chyba dzień wcześniej, dają datę tłoczenia) przyjeżdżają kurierem, w ciemnych butelkach, jeszcze zimne!

  darynatury – świetne zioła, przyprawy i nie tylko. Zioła z Podlasia, najczystszych ponoć obszarów.

  Kaszubskie miody Kosecki – miody i produkty pszczele

  Warzywa i owoce – Ogród Szambala. Nie korzystałem jeszcze lecz, te Pani doktor bardzo poleca: https://www.youtube.com/watch?v=pnwJNAMBOn0&t=787s

  Jak mi się coś przypomni, to dopiszę 🙂

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!