NSDR to nazwa po raz pierwszy użyta przez profesora neurobiologii Andrew Hubermana. Opisuje technikę głębokiej relaksacji, która wprowadza umysł i ciało w przestrzeń na granicy jawy i snu. Potrafi bardzo fajnie wyrównać układ nerwowy i przyspieszyć nadejście snu. Niektórzy zasypiają w trakcie wykonywania ćwiczenia. Na przykład ja 🙂

Ćwiczenie jest bardzo efektywne, postanowiłem więc nagrać pierwszą prowadzoną sesję NSDR po polsku. Znajdziecie ją poniżej.

Pozycja: leżąca Czas wprowadzenia do sesji: 5 minut Właściwa sesja: 15 minut

Jakie korzyści przynosi medytacja NSDR?

🧐Badania pokazują, że jednoczesne przebywanie w stanie głębokiego relaksu i wysokiego skupienia drastycznie poprawia neuroplastyczność. LINK Służy temu NSDR. To technika pozwalająca optymalizować mózg poprzez wyciszenie układu nerwowego w trakcie skupienia uwagi na prowadzonej relaksacji. — ➜ Rezultat? Wyciszasz się, znacznie szybciej się uczysz i na dłużej zachowujesz nowe informacje.

💡 Non-Sleep Deep Rest (NSDR) wprowadza umysł i ciało w przestrzeń na granicy jawy i snu. Praktykowanie NSDR pozwala wejść w najgłębszy sen nie-REM, w którym mózg generuje fale delta.

Jednocześnie zachowuje się pełną świadomość, zarówno wewnątrz ciała jak i jego otoczenia. Nazwa NSDR, po raz pierwszy użyta przez profesora neurobiologii Andrew Hubermana, oznacza NON SLEEP DEEP REST — głęboki odpoczynek nie będący snem.

#WCISKAMPAUZĘ

Protokoły NSDR są łatwe do włączenia do codziennej rutyny i naprawdę warte przetestowania. Korzyści ze stosowania są natychmiastowe, ale wzmacniają się wraz z regularną praktyką. Mimo tego niektóre sesje będą łatwe i efektywne, a niektóre mogę być ciężkie i irytujące. Nie zniechęcaj się. Baw się procesem.

Trwające pomiędzy 15 a 30 minutami sesje NSDR polegają na wygodnym ułożeniu ciała w pozycji leżącej i wykonaniu mentalnego skanu poszczególnych jego części, podążając za głosem prowadzącego sesję. Z czasem, technika relaksu staje się nawykowa i nie wymaga prowadzenia z nagrania.

Protokoły NSDR mogą poprawić sprawność funkcjonowania mózgu, przyspieszyć naukę, zredukować nadmiar stresu i stanów lękowych, zmniejszyć chroniczne bóle oraz pomóc szybszej zasnąć i utrzymać ciągłość snu. Praktykowane w trakcie dnia, NSDR pozwala nadrobić utracony w nocy sen oraz ponownie zasnąć w trakcie nocnych wybudzeń.

Kiedy stosować NSDR?

Technika to może być praktykowana o każdej porze dnia i nocy w celu gwałtownego resetu zdolności organizmu do wyciszenia, skupienia oraz jako narzędzia ułatwiające wejście w sen. Stosowane przed snem przyspiesza nadejście snu i pozwala wyciszyć małpi umysł — gonitwy myśli. Jeśli robisz popołudniowe drzemki, warto wypróbować tą technikę w zamian za tradycyjny power nap. Natomiast większość zaleceń sugeruje wykonanie ćwiczenia zaraz przed snem.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...