NSDR to nazwa po raz pierwszy użyta przez profesora neurobiologii Andrew Hubermana. Opisuje technikę głębokiej relaksacji, która wprowadza umysł i ciało w przestrzeń na granicy jawy i snu. Potrafi bardzo fajnie wyrównać układ nerwowy i przyspieszyć nadejście snu. Niektórzy zasypiają w trakcie wykonywania ćwiczenia. Na przykład ja 🙂

Ćwiczenie jest bardzo efektywne, postanowiłem więc nagrać pierwszą prowadzoną sesję NSDR po polsku. Znajdziecie ją poniżej.

Pozycja: leżąca Czas wprowadzenia do sesji: 5 minut Właściwa sesja: 15 minut

Jakie korzyści przynosi medytacja NSDR?

🧐Badania pokazują, że jednoczesne przebywanie w stanie głębokiego relaksu i wysokiego skupienia drastycznie poprawia neuroplastyczność. LINK Służy temu NSDR. To technika pozwalająca optymalizować mózg poprzez wyciszenie układu nerwowego w trakcie skupienia uwagi na prowadzonej relaksacji. — ➜ Rezultat? Wyciszasz się, znacznie szybciej się uczysz i na dłużej zachowujesz nowe informacje.

💡 Non-Sleep Deep Rest (NSDR) wprowadza umysł i ciało w przestrzeń na granicy jawy i snu. Praktykowanie NSDR pozwala wejść w najgłębszy sen nie-REM, w którym mózg generuje fale delta.

Jednocześnie zachowuje się pełną świadomość, zarówno wewnątrz ciała jak i jego otoczenia. Nazwa NSDR, po raz pierwszy użyta przez profesora neurobiologii Andrew Hubermana, oznacza NON SLEEP DEEP REST — głęboki odpoczynek nie będący snem.

#WCISKAMPAUZĘ

Protokoły NSDR są łatwe do włączenia do codziennej rutyny i naprawdę warte przetestowania. Korzyści ze stosowania są natychmiastowe, ale wzmacniają się wraz z regularną praktyką. Mimo tego niektóre sesje będą łatwe i efektywne, a niektóre mogę być ciężkie i irytujące. Nie zniechęcaj się. Baw się procesem.

Trwające pomiędzy 15 a 30 minutami sesje NSDR polegają na wygodnym ułożeniu ciała w pozycji leżącej i wykonaniu mentalnego skanu poszczególnych jego części, podążając za głosem prowadzącego sesję. Z czasem, technika relaksu staje się nawykowa i nie wymaga prowadzenia z nagrania.

Protokoły NSDR mogą poprawić sprawność funkcjonowania mózgu, przyspieszyć naukę, zredukować nadmiar stresu i stanów lękowych, zmniejszyć chroniczne bóle oraz pomóc szybszej zasnąć i utrzymać ciągłość snu. Praktykowane w trakcie dnia, NSDR pozwala nadrobić utracony w nocy sen oraz ponownie zasnąć w trakcie nocnych wybudzeń.

Kiedy stosować NSDR?

Technika to może być praktykowana o każdej porze dnia i nocy w celu gwałtownego resetu zdolności organizmu do wyciszenia, skupienia oraz jako narzędzia ułatwiające wejście w sen. Stosowane przed snem przyspiesza nadejście snu i pozwala wyciszyć małpi umysł — gonitwy myśli. Jeśli robisz popołudniowe drzemki, warto wypróbować tą technikę w zamian za tradycyjny power nap. Natomiast większość zaleceń sugeruje wykonanie ćwiczenia zaraz przed snem.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!