Astaksantyna to silny przeciwutleniacz i tarcza ochronna dla skóry w trakcie lata. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z MDPI wskazuje, że suplementacja astaksantyną może być skuteczna w zapobieganiu fotostarzeniu skóry i przedłużeniu czasu bezpiecznego przebywania na słońcu.

Szczegóły badania

Badanie było randomizowane, podwójnie zaślepione i kontrolowane placebo, co oznacza, że uczestnicy oraz badacze nie wiedzieli, kto otrzymuje astaksantynę, a kto placebo. Wzięło w nim udział 23 zdrowych Japończyków, którzy przez 10 tygodni przyjmowali 4 mg astaksantyny dziennie.

Wyniki badania

Wyniki badania wykazały znaczące korzyści dla skóry uczestników przyjmujących astaksantynę:

 • Zwiększenie minimalnej dawki rumieniowej (MED). MED to minimalna ilość promieniowania UV, która powoduje zaczerwienienie skóry. Zwiększenie MED oznacza, że skóra uczestników stała się bardziej odporna na zaczerwienienia spowodowane promieniowaniem UV. Innymi słowy, uczestnicy mogli bezpiecznie przebywać na słońcu przez dłuższy czas bez ryzyka poparzeń słonecznych. [obrazek 1]
 • Zmniejszenie utraty wilgoci w skórze. Uczestnicy doświadczyli mniejszej utraty wilgoci w skórze narażonej na promieniowanie UV. Zachowanie wilgoci w skórze jest kluczowe dla jej zdrowia, elastyczności i młodego wyglądu. Nawilżona skóra jest mniej podatna na zmarszczki i inne oznaki starzenia. [obrazek2]
Obrazek 1
Obrazek 2

Korzyści z suplementacji

Astaksantyna działa jako tarcza ochronna dla skóry, neutralizując wolne rodniki powstające pod wpływem promieniowania UV. Wolne rodniki są głównym czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry, powodującym uszkodzenia komórek skóry, zmarszczki i utratę elastyczności.

Regularna suplementacja astaksantyną podczas letnich miesięcy może przynieść wiele korzyści:

 • Ochrona przed fotostarzeniem, które jest wynikiem długotrwałego wystawienia na słońce.
 • Zachowanie młodego wyglądu skóry poprzez redukcję zmarszczek i poprawę elastyczności.
 • Zmniejszenie ryzyka poparzeń słonecznych, co może prowadzić do poważniejszych problemów skórnych.

Wniosek

Badanie sugeruje, że astaksantyna może chronić skórę przed degradacją spowodowaną promieniowaniem UV i pomaga utrzymać zdrową skórę. Warto rozważyć suplementację astaksantyną przez całe lato, aby korzystać z jej ochronnych właściwości i cieszyć się bezpiecznym przebywaniem na słońcu.

W niektórych naturalnych źródłach astaksantyny, takich jak mikroalga Haematococcus pluvialis, mogą znajdować się także inne karotenoidy, w tym beta-karoten i likopen. To sprawia, że bioastaksantyna w przeciwieństwie do syntetycznej, może mieć synergistyczne działanie ochronne na skórę dzięki zawartości różnych karotenoidów.

Naturalne źródła astaksantyny

 1. Haematococcus pluvialis. Ta mikroalga jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł astaksantyny i często jest stosowana w suplementach diety. Zawiera również inne karotenoidy, takie jak beta-karoten, likopen i luteina. Sprawdź ten produkt.
 2. Kryl. Olej z kryla jest kolejnym źródłem astaksantyny, chociaż w mniejszych ilościach niż Haematococcus pluvialis. Zawiera również omega-3 i fosfolipidy, które dodatkowo wspomagają zdrowie skóry. Sprawdź ten produkt.
astaksantyna biohaker
POLECANY PRODUKT: Astaksantyna BIO #współpraca

Składniki bioastaksantyny

 • Astaksantyna. Silny antyoksydant, który chroni skórę przed promieniowaniem UV i zmniejsza stany zapalne.
 • Beta-karoten. Prekursor witaminy A, który działa jako naturalny filtr przeciwsłoneczny i chroni skórę przed uszkodzeniami.
 • Likopen. Antyoksydant, który chroni skórę przed stresem oksydacyjnym i promieniowaniem UV.
 • Luteina. Karotenoid, który wspiera zdrowie skóry i oczu.

Synergistyczne działanie

Połączenie różnych karotenoidów w bioastaksantynie może zapewniać silniejsze działanie ochronne na skórę niż pojedynczy składnik. Działa to na zasadzie synergii, gdzie różne składniki wspomagają się nawzajem, zwiększając ogólne korzyści dla zdrowia skóry.

Podsumowanie

Naturalne źródła astaksantyny, takie jak Haematococcus pluvialis, często zawierają inne korzystne karotenoidy, w tym beta-karoten i likopen. Suplementacja bioastaksantyną może więc zapewniać wieloaspektową ochronę skóry przed promieniowaniem UV dzięki synergicznemu działaniu zawartych w niej karotenoidów.

Źródło

MDPI: The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People—A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!