HotelHacker. Karta oceny

Dawno temu, w zamierzchłych czasach pracowałem jako jeden z sędziów dla Scottish Hospitality Research. Organizowaliśmy coroczne prestiżowe imprezy Scottish Hotel Awards, a moją rolą były odwiedziny w hotelach i ocena ich przygotowania na podstawie tzw. score card.

Dzisiaj postanowiłem w ramach platformy biohaker.pl uruchomić projekt HotelHaker i po części wrócić do korzeni. A to dlatego, że ze świecą w Polsce szukać niesztampowego hotelu wellness, który spełniłby wszystkie moje oczekiwania. Jak to mówią – zawsze coś…

Tym raz biohackingowa karta oceny jest znacznie bardziej zaawansowana, a mnie nie interesują ani pretensjonalne ceremonie ani płacenie za dobre wyniki. Interesuje mnie wzorcowa baza hotelarska o profilu Health&Wellness, szczególnie w kontekście najnowszych trendów i technologii.

Docelowo zamierzam stworzyć i kurować listę 10 najlepszych hoteli do biohackingu w Polsce. Do publikacji trafią wyłącznie recenzje hoteli spełniających kryteria oceny. Poprzeczkę oczekiwań zawieszam wysoko, bo wierzę, że moje doświadczenie i obserwacje pomogą poprawić komfort pobytu i jakość regeneracji dla nas wszystkich. Oto jak podchodzę do oceny hotelu:

1. Format testowania

  • Recenzje mają formułę 3-dniowych pobytów (2 noce), ze szczególną oceną bazy do biohackingu.
  • Łączą subiektywne wrażenia z obiektywnymi pomiarami (EMF, miernik jakości powietrza, hałasu i natężenia światła).
  • W recenzjach uwzględniam subiektywne pomiary wpływu warunków hotelowych na regenerację (m.in. HRV i jakość snu).

2. Co oceniam? 7 kluczowych obszarów

  • Jakość snu 🌙
  • Oświetlenie💡
  • Opcje żywieniowe 🥗
  • Jakość powietrza w pomieszczeniach 🍃
  • Ekranowanie EMF 🚫
  • Zaplecze biohackingowe ⚙️
  • Rewilding 🌲

Skala oceny

Każdy z powyższych obszarów będzie miał przypisaną skalę oceny 1-5, gdzie:

  • 1 – Bardzo słabo
  • 2 – Słabo
  • 3 – Średnio
  • 4 – Dobrze
  • 5 – Doskonale

Jakość Snu

Kluczowy element regeneracji organizmu. Bez głębokiego, odżywczego snu nie ma regeneracji. Dlatego ten aspekt umieściłem jako priotytet. W komforcie snu zwracam uwagę na:

  • zaciemnienie i wygłuszenie sypialni,
  • wentylację, regulację temperatury
  • czystość powietrza,
  • jakość materaca, poduszek i pościeli,
  • obecność fal elektromagnetycznych (EMF),
  • oświetlenie cyrkadialne/biologiczne*.
  • ogólny komfort pokoju.

*Światło ma kluczowy wpływ na zdrowie i regenerację gości, szczególnie w kontekście biohackingu, gdzie regularność rytmów dobowych i ekspozycja na odpowiednie światło we właściwych porach są krytycznie ważne dla regulacji snu, regeneracji i samopoczucia.

Zaplecze biohackingowe

Zaplecze biohackingowe to m.in. sauny (IR, sucha, wodorowa etc.), krioterapia, fototerapia, terapie kontrastowe (zimno-ciepło), siłownia + fitness funkcjonalny. Oceniam także dostępność specjalistycznych terapii regeneracyjnych takich jak osteo/chiro, masaże (np. tajski dynamiczny), terapie naturalne, biohackingowe dodatki (np. woda alkaliczna, przestrzenie do medytacji, jonizatory powietrze w przestrzeniach wspólnych etc). Kluczowym aspektem są baseny. Zwracam uwagę na metody oczyszczania wody (chlorowanie czy ozonowane/UV etc.). Czy są dostępne lampy do terapii światłem (np. lampy do walki z SAD – zaburzeniami sezonowymi, lampy RLT)?

Opcje żywieniowe

Nie ma biohackingu bez wysokiej jakości odżywiania. Elementy na które zwracam uwagę są w zgodności z nową piramidą żywienia. Czy oferta bufetu pozwala na skomponowania śniadania tłuszczowo białkowego /posiłków low carb/ keto? Jaka jest selekcja tłuszczy odzwierzęcych? Masło, smalec, masła ziołowe? Oliwa z oliwek? Dobre kakao raw byłoby idealnie do uzupełnienia kawy czy herbaty. Dostępność dobrej jakości ziołowych mieszanek. Bezglutenowy chleb/ keto chleb, keto naleśniki? Selekcja mięs dla carnivora. Zdrowe ryby (gatunki uchodzące za najczystsze). Kiszonki/probiotyki. Kefir/jogurt naturalny/skyr. Selekcja serów (mozarella etc). Rosół, wywary z mięsa. Galarety (kolagen) etc.

Kawa bezkofeinowa, najlepiej gdyby była ziarnista dostępna w ekspresie ciśnieniowym. Idealnie decaff metodą swiss water. Jajka z lejącym żółtkiem, idealnie z wolnego wybiegu. Herbata rooibos, zielona, guayusa najlepiej w formach sypanych/ czajniczki z sitkiem (unikanie mikroplastiku).

Jakość wody pitnej. Jaką jakość ma woda do picia? Czy hotel ma centralny system oczyszczania i uzdatniania wody? Czy woda w pokoju/bufecie jest w szklanych czy plastikowych butelkach?

W idealnym scenariuszu (odpłatnie lub w ramach pobytu): dostępność wysokobiałkowej kawy Bulletproof, koktajli chlorofilowych na detox, organicznych soków wolnoobrotowych, koktajli proteinowych, bezalkoholowego piwa, kombuczy w barze hotelowym lub innych napojów wspierających zdrowie (fermentowanych, funkcjonalnych).

Jakość powietrza

Ogólna ocena jakości powietrza w hotelu. Pomiary jakości powietrza profesjonalnym miernikiem marki Temtop. Najważniejsze wskaźniki: PM 2,5 i PM 10. Jakie są poziomy cząsteczek stałych w powietrzu? Poziom formaldehydów. Materiały emitujące formaldehyd (np. niektóre rodzaje farb, wykładzin, mebli). Jakie są jego stężenia w powietrzu? Temperatura i wilgotność. Jak stabilne są parametry powietrza w sypialni? Czy temperatura i wilgotność są w odpowiednich zakresach sprzyjających zdrowemu snu? (Pptymalne wartości dla snu to temperatura 18-22°C i wilgotność 40-60%). Pomiar AQI (Air Quality Index).

Naturalna wentylacja. Czy pokoje mają okna, które można otworzyć, zapewniając naturalny dostęp świeżego powietrza?

Filtry powietrza i oczyszczacze. Czy w hotelu używane są technologie do usuwania zanieczyszczeń powietrza, takie jak jonizatory powietrza czy systemy UV?

Ekranowanie EMF

Kluczowy element do pełnej informacji dotyczącej wpływu hotelu na zdrowie i regenerację gości. Ocena jakości ekranowania EMF w hotelowych sypialniach/ przestrzeniach spa /wellness.

Sprawdzam czy w sypialni są urządzenia emitujące wysokie pole elektromagnetyczne (np. telewizory, Wi-Fi, urządzenia elektryczne). Jakie są poziomy EMF w przestrzeni wokół łóżka? Czy są dostępne rozwiązania redukujące pole elektromagnetyczne?

Odległość od najbliższych masztów GSM. Jak daleko od hotelu znajdują się maszty GSM?

Przykład Oceny:
  • EMF: Poziom EMF w sypialni – średni (25-30 uT); Możliwość wyłączenia Wi-Fi, brak ekranowania w sypialni.
  • Powietrze: PM 2,5 – 12 µg/m³; Temperatura 20°C, wilgotność 50%; Świetne wentylowanie naturalne.
  • Odległość od masztów GSM: 1 km, brak innych źródeł silnego promieniowania elektromagnetycznego w pobliżu.

Oświetlenie

Rodzaj oświetlenia. Czy w hotelu stosowane jest oświetlenie biologiczne (np. z regulowaną temperaturą barwową, symulujące naturalne światło)? Jakie są opcje dostosowania jasności światła w pokojach? Czy oświetlenie jest dostosowane do pór dnia (np. cieplejsze światło wieczorem, zimniejsze w ciągu dnia)? Czy w hotelu znajdują się „guide lights” (delikatne światła nocne ułatwiające orientację )?

Dostosowanie do zdrowia. Jakie oświetlenie znajduje się w strefach wellness (sauny, baseny, spa)? Czy światło sprzyja relaksowi i regeneracji?

Jakość Światła. Jakie są źródła światła w pokojach – energooszczędne LED, tradycyjne żarówki, czy może światła o zmiennej temperaturze barwowej? Czy światło w przestrzeniach wspólnych jest przyjazne dla wzroku, nie powodując zakłóceń w rytmach dobowych?

Rewilding

Integracja z naturą. Oceniam możliwość uprawiania sportów outdoorowych, pływania na dziko w pobliżu, miejsc do morsowania, lasoterapii etc. Oceniam otoczenie, bliskość natury, odległość od drogi i generowanych przez człowieka hałasów i dostęp do zdrowotnych aktywności na świeżym powietrzu oferowanych przez hotel (np.grupowy hiking).