Jak to robią inni? Specjaliści i entuzjaści optymalizacji ciała i umysłu odpowiadają na dziesięć pytań o filozofię stylu życia, zdrowe nawyki i biohacking. 10 pytań i 10 topowych wskazówek. Dobre praktyki. Małe zmiany. Duże rezultaty.

Kto?

Bartek Czekała ekspertem ds. zapamiętywania, dietetyk, trener personalny, trycholog, poliglota ze znajomością 8 języków obcych. Uczy przedstawicieli różnych specjalizacji, szczególnie lekarzy, jak skutecznie przyswajać informacje.

PYTANIA

🌅Jak zaczynasz dzień? Jak wygląda Twoja rutyna poranka?

Nic specjalnego. Wstaję, ubieram się, ogarniam synka, zawożę go do przedszkola. Po przyjściu do domu kawka i siadam do pracy. W zależności od aktualnych obowiązków albo zaczynam bezpośrednio odpowiadać na mejle, albo biorę się za czytanie badań naukowych

💊Jaka jest Twoja topowa 5 suplementów diety i dlaczego?

Wit D3 + K2. W naszej strefie klimatycznej wręcz obowiązek. Szczególnie dla osób mojego pokroju, którym ze słońcem nie po drodze 🙂 Ciężko znaleźć minusy tej suplementacji. Pomaga na wszystkim od odporności zaczynając, a na metabolizmie kończąc.

Magnez (cytrynian magnezu) + wit B6. Nie jestem fanem przepłacania za bardziej fikuśne formy magnezu. Cytrynian ma wysoką, sprawdzoną kliniczne wchłanialność. Plusy? Regulacja gospodarki glukozowej, wyciszenie, zapobieganie nadmiernej kalcyfikacji tkanek, łącznie z zapobieganiem miażdżycy, zwiększenie produkcji energii, itd.

Kolagen typu II. Przede wszystkim prewencja degeneracji układu kostnego.

Kwas hialuronowy. Jak powyżej + zwiększona retencja wody w tkance skórnej, co zwiększa jędrność skóry.

Witamina C (kwas askorbinowy). Doraźnie w przypadku “czających się infekcji” lub zwiększonych stanów zapalnych.

📙Jaką książkę /film /podcast każdy powinien obejrzeć/ przeczytać/ posłuchać?

To jest dopiero kawał ciężkiego pytania! Od mnóstwa lat mam bardzo specyficzny sposób nauki. Zapamiętuję wszystko, co się da z każdego źródła, po które sięgam. Czuję więc, że najtrafniejsza odpowiedź, to że moje myślenie i charakter zostały ukształtowane przez je wszystkie. Jeśli chodzi o konkretne pozycje, to na pewno są nimi:
Tim Ferriss – Czterogodzinny tydzień pracy. Nie pamiętam, ile miałem lat, gdy przeczytałem tę pozycję. Nie pamiętam też z niej zbyt wiele informacji. To czego nie zapomnę, to zniewalające uczucie, że życie nie musi być smutną egzystencję, polegającą na pracy od 8 do 16 w przygnębiającym biurze. Na pewno to właśnie ta książka natchnęła mnie, aby poszukać własnego miejsca w świecie i odkryć swoją niszę.

Harry Lorayne – Superpamięć dla uczących się. Była to pierwsza książka o pamięci, a konkretnie o mnemotechnikach, którą przeczytałem w życiu. Sprawiła, że przez lata z pasją oddawałem się zapamiętywaniu różnych informacji, czego kulminacją było wygranie Otwartych Mistrzostw Wrocławia w zapamiętywaniu. Nauczyła mnie niesamowicie dużo, ale być może najważniejszą wartością było dla mnie poczucie, że dzięki świetnej pamięci można być kimś wyjątkowym. Dzięki niej można widzieć dalej i więcej niż inni. Do tej pory jest to dla mnie najbliższa rzecz, jaką można przyrównać do magii w dzisiejszych czasach. Nawet niesamowite technologie i wynalazki często są najczęściej produktem osób, które po prostu nauczyły się więcej niż inni.

Gillian Cohen – Memory in the Real World. Olbrzymia kobyła akademicka z dziedziny pamięci. Jest to również jedna z pierwszych książek, które zapamiętywałem w całości, strona po stronie, co zajęło mi mnóstwo czasu. Efekt przeszedł jednak moje najśmielsze oczekiwania. Żadna inna pozycja nie zbliżyła się nawet do stopnia, w który książka ta otworzyła mi oczy, na to, jak funkcjonuje pamięć.

🤪Jaki jest najdziwniejszy zwyczaj zdrowotnej rutyny?

Nie mam żadnych dziwnych przyzwyczajeń. Choć ciężko powiedzieć, bo wiadomo, że każdy jest w stanie się do swoich dziwactw przyzwyczaić! Być może jest nim częste przerywanie pracy lub nauki, aby zrobić serię prostych ćwiczeń, jak na przykład pompki. Innym razem będzie to pomachanie hantlem.

Jaka była jedna z najlepszych inwestycji w Twoje zdrowie?

Znowu będzie to pozycja Tima Ferrissa. Tym razem 4-godzinne ciało. Byłem w ciekawym momencie życia, gdy ukazała się ta książka. Wszyscy dookoła mnie nieustanne krytykowali fakt, że nie jadłem często posiłków. Wszędzie słyszałem bzdurny klasyk, że muszę jeść ich 5
dziennie i broń Boże nie powinienem omijać śniadań.Nawet nie wiem, kiedy moja waga śmignęła blisko 20 kg w górę. Książka ta była swoistą furtką w świat postów, diet niskowęglowodanowych, itd. Mimo że z perspektywy czasu na pewno brakowało jej szczegółowości, to wciąż ciężko mi sobie wyobrazić, abym wszedł na ścieżkę dietetyki i medycyny, gdyby nie ona.

🧠Jak dbasz o mózg i o higienę umysłu? Jak utrzymujesz wysoki poziom energii do działania?

Odpukać, na poziom energii po prostu nie mogę narzekać. Poza kawą nie stosuję żadnych stymulantów i jestem wręcz przeciwny coraz powszechniejszemu katowaniu się Chagą, Reishi, soplówką jeżowatą, Huperycyną a i dziesiątkami innych nootropików i stymulantów. Podstawa to prosta suplementacja, której trzymam się od lat, regularne poszczenie, dieta oraz ruch. Do tej pory staram się wytłumaczyć, ze regularna nauka oraz poznanie zasad funkcjonowania pamięci dają nieporównywalnie większą stopę zwrotu i korzyści niż nootropiki.

Utrzymywanie higieny umysłu to chyba najprostsza rzecz ze wszystkich. Cała moja praca polega na nieustannym nauczaniu dziedzin, w których się specjalizuje, czy to w formie filmików bądź też artykułów.Regularnie też przyjmuję pacjentów, którym do tej pory naszła służba zdrowia nie była w stanie pomóc. Traktuję je jak hard-corowe łamigłówki w szczytnym celu.

Lata temu postanowiłem również zerwać wiele kontaktów, które nie służyły mi emocjonalnie. Na pewno był to dla mnie olbrzymi krok do przodu i pomógł mi być sobą, bez żadnych kompleksów i wyrzutów sumienia.

😌W jaki sposób wentylujesz się psychicznie kiedy dopada stres i gorsze dni?

Niestety wciąż szukam jakiejś optymalnej drogi, aby radzić sobie ze stresem. Kiedyś były to spacery. Próbowałem również medytacji, ale bezskutecznie. Obecnie na pewno pomaga mi spędzanie czasu z synkiem albo okazjonalnie whiskey. Zauważyłem, że ze względu na moją obsesyjność jest mi strasznie ciężko wyluzować się. Często nawet zasypiając wciąż analizuję różne rzeczy w głowie.Obecnie planuje wrócić do jakichś sportów walki, które zawsze uwielbiałem, więc dam znać, jak to wyjdzie!

👎Jaki był Twój największy #fuckup związany ze zdrowiem?

Na pewno największym fuckupem był moment, gdy prawie uwierzyłem, że dieta wegańska to szczyt zdrowia. Było to jakieś paręnaście lat temu już. Obecnie uważam ja za niewiele bardziej głupią niż nasza typowa, polska dieta.

📈Jak ustalasz cele związane ze zdrowiem i jak utrzymujesz dyscyplinę?

Od wielu, wielu lat mój styl życia i dieta wyglądają tak samo. Nie wprowadzam w nich żadnych zmian, bo jest to dla mnie swoiste optimum. Nie mam więc żadnych specjalnych celów. Jeśli chodzi o utrzymywania dyscypliny to stosuję dwa podejścia. Do utrzymywania regularnej „bazy” kondycyjnej stosuję proste zasady produktywności, jak regularność, wyznaczanie małych celów, czy też minimalizacja energii aktywizacyjnej. Gdy chcę się zmusić, do czegoś większego, jak np. szybsze zbudowanie masy mięśniowej to prawie zawsze korzystam z zakładów (więcej o tym w tym artykule: https://universeofmemory.pl/zmotywowac-sie-do-nauki/). Generalnie zakładam się z moim przyjacielem, o to że w danym terminie mam wykonać dany cel i dostarczyć dowody. W przypadku porażki płacę mu określoną kwotę, więc każdy ma odpowiednie źródło motywacji 🙂

😴W jaki sposób dbasz o prawidłowy sen?

Stałą zasadą jest unikanie jasnego oświetlenia w godzinach wieczornych. Tyczy się to również komputera. Najczęściej pracuję na najsłabszej jasności. Unikam również stymulantów po godzinie 14-15. Wtedy nie ma żadnych kaw ani herbaty. Moje dni są na tyle intensywne, a fundamenty zdrowotne zakorzenione, że nic więcej nie potrzebuję.

Jeśli kłopot rzeczywiście się pojawi to ograniczam się do antagonizowania receptorów GABA przy pomocą rumianku oraz dawki 500-600 mg cytrynianu magnezu.

Gdzie Cię znajdę?

✔️ Strona www [PL]: ✔️ Strona www [ANG]: Kanał na youtube ✔️ E-mail: universeofmemory@gmail.com

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!