Gram magnezu dziennie w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym podnosi poziom testosteronu o 1/4. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Selcuk University w Turcji dotyczącego korelacji magnez testosteron, a opublikowanego w Biological Trace Element Research.

Zastosowanie magnezu w suplementacji sportowców nie jest niczym nowym. Żywieniowcy określają zapotrzebowanie magnezu w organizmie na 4 mg/kg/dobę. Magnez jest niezbędny aby komórki ciała produkowały cząsteczki energii ATP oraz enzymy ochronne.

Problem w tym, że szacunki mówią o 60% Polaków z niedoborem tego pierwiastka (vs. 70-80% amerykanów). Powodów jest co najmniej kilka. Wyjałowiona z minerałów ziemia, brak spożycia wystarczającej ilości pokarmów bogatych w magnez (szpinak, orzechy, fasole etc.). przyczyniają się do niedoborów. A magnez odpowiada za około 300 reakcji biochemicznych w organizmie!

Badania epidemiologiczne na ludziach w podeszłym wieku, wykazały że większe spożycie magnezu wiąże się z większą siłą mięśni. Możliwym mechanizmem, który to powoduje jest to, że magnez uniemożliwia testosteronowi łatwe łączenie z SHBG, co w linii prostej powoduje zwiększenie koncentracji wolnego testosteronu we krwi.

Badanie. Magnez testosteron.

Badacze z Uniwersytetu w Selcuk przeprowadzili eksperyment na grupie 30 studentów – mężczyzn w wieku 18-22 lat. Dziesięciu z nich prowadziło osiadły tryb życia, a pozostałych dwudziestu uprawiało taekwondo 5x w tygodniu (sesje 90-120min.)

10 mało aktywnych ochotników otrzymało 10mg magnezu na każdy kilogram masy ciała w formie siarczanu magnezu [GRUPA 1]. Dla osoby ważącej 100kg było to gram magnezu dziennie. Wśród ochotników uprawiających sztuki walki, połowa otrzymała taką samą dawkę magnezu [GRUPA 2], a druga połowa nie otrzymała żadnej suplementacji [GRUPA 3].

Przed rozpoczęciem badania wszystkim studentom zmierzono poziom testosteronu we krwi: jedną próbkę pobrano w spoczynku [Rbs] a kolejną po wysokiej intensywności biegu aż do wyczerpania [Ebs]. Po 4 tygodniach suplementacji megnezem, badacze ponownie zmierzyli poziom testosteronu w spoczynku [Ras] i po treningu [Eas].

Poniższe tabele pokazują zmiany poziomu testosteronu. Pierwsza to testosteron całkowity, a druga testosteron wolny. Wolny testosteron nie jest połączony z białkiem transportowym (SHBG) przez co jest uważany za aktywny, co nie zawsze ma miejsce w przypadku testosteronu całkowitego.

Największy wzrost poziomu wolnego testosteronu da się zauważyć w przypadku GRUPY 2 (studentów wysoce aktywnych fizycznie). W stanie spoczynku poziom testosteronu wzrósł w tej grupie o 24% w ciągu 4 tygodni suplementacji magnezem. We wnioskach badacze piszą, że wpływ suplementacji magnezu na poziom testosteronu jest wystarczająco wysoki aby mówić o wzroście wydajności sportowców.

Od autora: korelacja magnez testosteron jest niewątpliwa. Osobiście używam magnezu w postaci glicynianu. Glicyna w badaniach klinicznych wykazuje działanie uspokajające, co w moim przypadku prowadzi do pogłębionego snu i lepszej regeneracji. Stosuję 500mg wraz z pierwszym posiłkiem + 500mg przed snem.

Źródła:

Effects of magnesium supplementation on testosterone levels of athletes and sedentary subjects at rest and after exhaustion [PubMed]

5 KOMENTARZE

 1. Cześć, a co sądzisz, aby zamiast suplementowania magnezu, który jest słabo wchłanialny, nawet ten najlepszy, po prostu moczyć nogi lub kąpać się w ciepłej wodzie z dużą ilością siarczanu magnesu?
  Magnez lepiej wchłania się przecież przez skórę?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  pozdrawiam Cię bardzo serdecznie!!

  Robisz świetną robotę!!

  Maciej vel Pan Jagoda

  • Co do transdermalności są różne opinie. Glicynian magnezu, który osobiście stosuję ma wysoką wchłanialność z tabletki. Używam tez olejku magnezowego do kąpieli. Mnie relaksuje 🙂

 2. Hej, nie rozumiem dawkowania.
  Jeśli tu jest glicynian magnezu 500mg, oznacza w jednej tabletce jest 100mg magnezu.
  Czyli rano jesz jedną tabletkę i wieczorem drugą, czy rano 5 i wieczorem kolejnych 5?
  Mówimy o 1g czystego magnezu na dobę? Bo nie wiem czy w takim razie 1g odpowiada dziesięciu tabletkom czy dwóm.

 3. Takie dawki to można dość łatwo uzupełnić. 100 gram pestek dyni zawiera ok. 550mg magnezu. Podobnie jest z 100 gram kakao. Ja sobie robię do pracy takie mieszanki pestek dyni, kakao, białego sera, jogurtów i Maca. Bardzo pożywna i dająca kopa mieszanka.

  Polecam.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!