Tongkat Ali – nazwa naukowa: Eurycoma longifolia . Jeśli chodzi o podnoszenie poziomu testosteronu za pomocą środków ziołowych, Tongkat Ali może być najlepiej zbadanym ekstraktem roślinnym. Niedawno opublikowane metabadanie utwierdza nas w tym przekonaniu.

#SCIBites to jedno badanie jedna konkluzja

Tongkat Ali. Badanie

Hipogonadyzm męski jest zaburzeniem klinicznym charakteryzującym się obniżonym poziomem testosteronu w surowicy u mężczyzn.

Kristian Leisegang, badacz ze Szkoły Medycyny Naturalnej w Cape Town w Republice Południowej Afryki i Renata Finelli, embriolog z brytyjskiej kliniki leczenia niepłodności Create Fertility, opublikowali w 2022 r. metabadanie, w którym połączyli i ponownie przeanalizowali wyniki 9 wcześniej opublikowanych badań. W badaniach tych mężczyźni otrzymywali 200–600 miligramów ekstraktu Tongkat Ali dziennie przez 3 dni do pół roku.

Tongkat Ali lub żeń-szeń malezyjski jest rośliną adaptogenną stosowaną od wieków, ponieważ zawiera silne związki przeciwutleniające. Korzenie rośliny są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie całej Azji Południowo-Wschodniej. Zawiera związki zwane quassinoidami.

W 7 z 9 badań naukowcy stosowali ekstrakt Tongkat Ali Physta. Physta to produkt malezyjskiej firmy Biotropics. Szczegóły dotyczące prób można znaleźć w poniższej tabeli.

Tongkat Ali. Wyniki badania

Leisegang i Finelli wykorzystali 5 badań do metaanalizy w celu określenia wpływu suplementacji na stężenie testosteronu u mężczyzn. Jak pokazuje poniższy rysunek, Tongkat Ali zwiększył poziom testosteronu:

Kiedy badacze przeanalizowali swoje dane, ukazały się powyższe liczby. Pokazują one, że suplementacja Tongkat Ali znacząco zwiększa poziom testosteronu u mężczyzn z hipogonadyzmem, ale nie u mężczyzn z prawidłowym poziomem testosteronu.

Wniosek

Ta systematyczna analiza literatury podkreśla możliwe zastosowanie suplementacji Eurycoma longifolia w celu zwiększenia produkcji testosteronu – podsumowują naukowcy.

Chociaż przed jego zastosowaniem w praktyce klinicznej potrzebne są dalsze badania, może to stanowić bezpieczną i obiecującą opcję terapeutyczną, szczególnie dla pacjentów z hipogonadyzmem.

Źródło

Eurycoma longifolia (Jack) Improves Serum Total Testosterone in Men: A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials [MEDICINA]

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!