Im więcej drzew znajduje się w Twoim otoczeniu, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystapienia raka. Takie wnioski płyną z badania epidemiologicznego opublikowanego przez badaczy z Nippon Medical School w periodyku naukowym Open Public Health Journal.

Kapiele leśne czyli Shinrin Yoku

Kąpiele leśne, czyli shinrin yoku zyskują coraz większa popularność. Także w Polsce możemy znaleźć certyfikowanych specjalistów, z którymi można wybrać się na grupowe doświadczanie lasu w trybie kontemplacyjnym. Dla niewtajemniczonych, zarówno termin kąpieli leśnych jak i sam koncept narodził się w Japonii, gdzie lekarze różnej specjalizacji przepisują shinrin yoku na receptę. Innymi słowy las ma w sobie leczniczą moc i przebywanie w nim pomaga wzmocnić procesy regeneracyjne i obronne organizmu.

Fenomen wpływu oddziaływania lasu na człowieka jest szczególnie szeroko studiowany w Japonii. W wyniku całej masy badań, w kraju kwitnącej wiśni wyznaczono 44 lasy jako strefy idealne do kąpieli leśnych. Pozwoliło to również uchronić wiele leśnych obszarów przed zakusami deweloperów. Być może poprzez podnoszenie poziomu świadomości w temacie leczniczego oddziaływania lasu na zdrowie, także w Polsce uda się wyznaczyć strefy szczególnie sprzyjające regeneracji.

Drzewa a nowotwory

Naukowcy podejrzewali od dłuższego czasu, że drzewa wydzielają szczególne rodzaje cząsteczek, które redukują stres i aktywują układ immunologiczny – przez co w dłuższej perspektywie redukują prawdopodobieństwo zapadnięcia na nowotwór. Substancje to to fitoncydy i będzie o nich głośno w ciągu kilku kolejnych lat [Immunopharmacol Immunotoxicol. 2006; 28(2): 319-33.]

Rośliny takie jak dąb, sosna i inne iglaki, a także krzewy herbaciane i cebula wydzielają fitoncydy aby chronić się przed insektami, zwierzętami i mikroorganizmami.Dotychczas zidentyfikowano 5000 fitoncydów i zakłada się, że wszystkie rośliny mają zdolność do ich produkcji.

Badaczom udało się dowieść, że w niektórych japońskich lasach stężenie fitoncydów w powietrzu jest szczególnie wysokie. Z powszechniej znanych fitoncydów, są to m.in. alfapinen, beta pinen, i d-limonen.

Badanie

W badaniu opublikowanych w roku 2008 w Open Public Health Journal, naukowcy pozbierali dane powiązane ze zgonami z powodu chorób nowotworowych. Podzielili dane na każdą z prowincji i zrobili korektę pod kątem nałogów oraz statusu majątkowego badanej populacji. Następnie porównali dane z mapami zalesienia w każdej z prowincji i odkryli, że liczba zgonów była odwrotnie proporcjonalna do wielkości zalesienia danego obszaru.

Innymi słowy, im więcej lasów tym niższe liczby w tabelkach statystyk.

Rezultaty

Badacze odkryli statystycznie znaczące korelacje dla nowotworów płuc i piersi u kobiet, o raz guzów prostaty, żołądka i nerek u mężczyzn. Poniższy wykres wyjęty z badania pokazuje korelację pomiędzy zalesieniem obszaru a występowaniem guzów piersi i prostaty.

Wnioski

„Las może częściowo przysłużyć się zmniejszeniu śmiertelności na skutek niektórych chorób nowotworowych w Japonii”, napisano we wnioskach. Warto spędzać więcej czasu wśród drzew.

Źródło:

Relationships Between Percentage of Forest Coverage and Standardized Mortality Ratios (SMR) of Cancers in all Prefectures in Japan [Researchgate]

2 KOMENTARZE

  1. Dlatego polecam spray z olejków eterycznych drzew, który warto używać zamiast chemicznych odświeżaczy powietrza.
    Kilka kropli olejków eterycznych bogatych w fitoncydy I alkohol.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!