Lampa antydepresyjna Fotovita FV 10L to godzilla wśród lamp antydepresyjnych. Jest naprawdę duża gabarytowo. 56cm wysokości na 35cm szerokości. Mimo tych rozmiarów jest to bestseller polskiej firmy Ultraviol, która produkuje lampy do fototerapii od 25 lat.

Zakup lampy antydepresyjnej chodził mi po głowie już kilka lat temu, gdy mieszkałem i studiowałem w Szkocji. Szkocja jak powszechnie wiadomo nie należy do miejsc o dużej liczbie dni słonecznych w roku. Jednak suplementacja witaminą D3 oraz częste jesienno zimowe wyloty na urlopy bliżej równika powodowały, że trzymałem swoje melancholijne zapędy w mocnych ryzach.

Lampa antydepresyjna Fotovita FV10 L

Zmieniło się to przed 3 laty, kiedy to po ponad setce odbytych w życiu lotów, jedno bardzo ciężkie międzylądowanie na dobre zniechęciło mnie do lotnisk i latania samolotami. W linii prostej oznaczało to, że grudniowe czy styczniowe urlopy będę spędzał 4000km z dala od moich ulubionych wysp Kanaryjskich. W Polsce. A więc trzeba sobie radzić innymi sposobami.

Ostatnia zima była dla mnie bardzo ciężka, zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. W następstwie choroby, od połowy listopada właściwie do końca lutego borykałem się ze skutkami apatii. Od tej czarnej dziury nastrojów odbiłem się dopiero w trakcie lata. Głównie dzięki własnej dyscyplinie i nowej rutynie poranka.

Nabrałem na nowo chęci do życia i postanowiłem zrobić co możliwe aby ten pozytywny stan utrzymać i nie patrzeć na nadchodzącą jesień i zimę z trwogą. Dlatego w tym sezonie postanowiłem zrobić rekonesans rynku lamp antydepresyjnych i zacząć regulować swój nastrój za pomocą terapii jasnym światłem. I tak znalazłem polską lampę antydepresyjną Fotovita FV10L.

Lampa antydepresyjna Fotovita FV10L. Dlaczego ta?

Jak już pisałem Fotovita FV0L jest polska. Jest tez zarejestrowanym produktem medycznym, a więc spełnia najwyższe normy i wymagania dla lamp antydepresyjnych. W lampie znajdują się świetlówki kompaktowe nowej generacji marki Osram emitujące światło o temperaturze barwowej 5000K. Odznaczają się bardzo wysoką wartością współczynnika oddawania barw RA>90. Światło o tych parametrach jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego po przefiltrowaniu przez atmosferę ziemską, przez co jest łagodne i przyjemne dla oczu.

Świetlówki w lampie Fotovita zasilane są przez stateczniki elektroniczne, przez co otrzymujemy światło stabilne, całkowicie pozbawione efektu migotania. To bardzo ważne bo podwyższa efektywność fototerapii. Fototerapia lampą antydepresyjną Fotovita działa przez oczy, ponieważ światło właśnie przez oczy dociera do mózgu i oddziałuje na szyszynkę. Dzięki regularnemu naświetlaniu o poranku szyszynka ogranicza produkcję melatoniny, co przekłada się na regulację rytmu dobowego. Nadprodukcja melatoniny spowodowana brakiem dostępu do światła dziennego zostaje wyregulowana.

Ekran lampy wykonany jest z polimetakrylanu metylu (PMMA) o specjalnie dobranych właściwościach filtracji. Jego celem jest zachowanie wysokiego współczynnika jakościowego emitowanego światła. Filtr całkowicie eliminuje zakres promieniowania ultrafioletowego, przez co ta metoda fototerapii staje się całkowicie bezpieczna.

Samą lampę może postawić na blacie/biurku ale także powiesić na ścianie. U mnie początkowo lampa stała na biurku, ale przeniosłem ją do kącika czytelniczego, gdzie w jej pobudzającym świetle o poranku mogę poczytać książkę. To doskonałe wejście w nowy dzień, zwłaszcza od listopada do końca marca. Design lampy nie wyróżnia się specjalną elegancją czy nowoczesnym wzornictwem przemysłowym. Ale jak to mówią, nie porównuj zaplecza do wystawy. Lampa pomimo swojej toporności po prostu robi robotę.

Lampa antydepresyjna. Co mówią badania?

Systematyczne badania naukowe nad wpływem światłoterapii na organizm człowieka prowadzone są od 1980 roku. W Unii Europejskiej światłoterapia jest stosowana jako leczenie z wyboru. W Niemczech staje się coraz popularniejsza i obecnie powszechnie stosowana jest niemal w 200 klinikach i szpitalach. Światłoterapia jest bardzo popularna w Skandynawii. Od wielu lat w prawie wszystkich szpitalach, portach lotniczych i wielu biurach znajdują się pokoje do światłolecznictwa. Pewna warszawska firma stawia w holach budynków biurowych namioty świetlne, które pomagają pracownikom w utrzymaniu dobrego nastroju i wysokiej energii.

A niedostateczne nasłonecznienie organizmu w okresie jesienno zimowym to nie przelewki. Ostatnie lata to głównie bezśnieżne, pochmurne zimy. W czasach, kiedy zima raczyła nas obfitymi opadami śniegu ilość odbitego od białego podłoża światła była bardzo wysoka. W dni słoneczne, zimą często zakładało się okulary przeciwsłoneczne, podobnie jak na plaży w trakcie lata. To odbite od pokrywy śnieżnej światło słoneczne regulowało nasze zegary dobowe i wpływało na samopoczucie.

Lampa antydepresyjna Fotovita FL10 L. Widok z profilu.

Niedobór promieni słonecznych powoduje zaburzenia podstawowych procesów fizjologicznych w organizmie człowieka. Dyskomfort spowodowany spadkiem nastroju, depresja, bezsenność czy sezonowa bulimia. Dzięki seansom naświetlania Fotovitą jesteśmy w stanie uregulować rytm dobowy, lepiej spać i dobrze się czuć. To taki biohacking w nurcie terapii delikatnej.

Badania pokazują, że fototerapia jest skuteczna aż w 80% przypadków depresji sezonowej (SAD) i szybko przynosi efekty. Już po kilku dniach jej stosowania odczuwa się ulgę i poprawę nastroju, zmniejsza się też senność i stabilizuje się apetyt.

Fotovita FV10L. Garść technikalów

napięcie zasilania:230 V 50 Hz
pobór mocy:250 W
sposób zasilania świetlówek:zasilanie elektroniczne,
przez przetwornice wysokiej
częstotliwości (HF)
natężenie oświetlenia:10 000 lux w odległości 50 cm;
5000 lux w odległości 75 cm
trwałość świetlówek:10 000 godzin pracy
klasa zabezpieczenia ppor.:1
klasa ochronności:I
wymiary:560 x 345 x 120 mm
masa:5,5 kg

Lampa antydepresyjna Fotovita FV10L. Czas naświetlania

💡 Czy odległość ma znaczenie? Natężenie światła emitowanego przez lampę antydepresyjna maleje wraz z kwadratem odległości. Dlatego w ujęciu terapeutycznym, aby odczuć skuteczność fototerapii należy spędzić minimum 30 min w świetle o natężeniu 10000lux, co w przypadku Fotovity FV10 L oznacza odległość 50cm od panelu.

Jeśli chodzi o czas naświetlania, to w instrukcji obsługi opisany jest rekomendowany czas naświetlania i odległość, w jakiej należy ustawić lampę dla każdego typu urządzenia. Należy tutaj zaznaczyć, że każdy reaguje indywidualnie na fototerapię więc warto eksperymentować dla uzyskania najlepszego efektu terapeutycznego.

Kto korzysta z fototerapii?

Z lamp korzystają dwa typy odbiorców:

Terapeutycznie.🥺➜😊 Ludzie cierpiący na sezonowe zaburzenia depresyjne, bulimie, chandrę, zaburzenia snu związane z opóźnieniem pory zasypiania (zbyt późna pora zasypiania i późna budzenia się), zaburzenia snu związane z przyspieszeniem pory zasypiania (zbyt wczesna pora zasypiania i wczesna budzenia się) oraz pracownicy zmianowi, którym doskwierają zaburzenia snu.

Profilaktycznie. Ludzie biznesu, często podróżujący i chcący uniknąć syndromu jet lag (przy szybkiej zmianie stref czasowych). Wszyscy, którzy chcieliby wyregulować zegar dobowy, uniknąć jesienno-zimowego spadku energii, wyregulować jakość snu i stosunek snu do czuwania, oraz ludzie, którzy potrzebują szybkiego rozbudzenia w ciemne zimowe poranki. 🔥🚀

Lampa antydepresyjna. Przeciwwskazania

Zastanawiałem się, czy istnieją badania wskazujące na przeciwwskazania do stosowania fototerapii. Okazuje się, że tak. Z lampy nie powinny korzystać osoby wrażliwe na światło, z porfirią oraz stosujące niektóre leki. Fototerapia nie może być stosowana przez osoby leczone preparatami dającymi nadwrażliwość na światło. Nie mogą jej stosować osoby ze schorzeniami narządu wzroku (jaskra, choroby siatkówki, soczewki). O szczegółach przeciwwskazań dowiecie się ze strony producenta. Warto się z nimi zapoznać.

Fotovita FV10L. Jestem na tak.

Fotovita FV-10 L to jedyna polska medyczna lampa antydepresyjna. 10000 luksów, które emituje jest wystarczającą dawką, aby uzupełnić niezbędną ilość światła słonecznego, którego niedobór doskwiera nam zimą i jesienią. Osobiście stosuję swoją Fotovitę w pochmurne, ciemne poranki przez 30 minut w pierwszej godzinie po przebudzeniu. Tak wczesna ekspozycja wynika z badań i zaleceń profesora Andrew Hubermana i warunkuje głeboki, regeneracyjny sen gdy nadejdzie wieczór.

Sygnalizuje to mózgowi, że jest dzień, a wraz z blokadą sztucznego niebieskiego światła wieczorami pozwala na świadomą regulację zegara dobowego. To z kolei przekłada się na głeboki sen, regeneracje i dobry nastrój. Producent daje na lampę aż 5 lat gwarancji a niezdecydowanym oferuje 3 tygodniowy okres testowy w domu.

Jeśli należysz do osób, których samopoczucie ulega pogorszeniu wraz z nastaniem pochmurnych, krótszych dni, fototerapia lampą klasy medycznej może być nieocenionym sprzymierzeńcem w zachowaniu dobrego nastroju. Ja przetestuję swoją dokładniej tej zimy i uzupełnię ten artykuł o obserwacje własnego nastroju.

Gdzie kupić?

Po pięciu miesiącach testów zdecydowałem, że lampa Fotovita FL-10 powinna znaleźć się na straganie Biohakera.

Źródła:

Wpływ jasnego światła na parametry psychofizjologiczne pracowników zmiany dziennej [pobierz PDF]

W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na nasze ciała i umysły. Linda Gedes [Książka]

PRZEGLĄD RECENZJI
Wynik ogólny
9
Poprzedni artykułRECENZJA: Czy Urządzenie do Oczyszczania Wody AquaTru jest Idealne? 💦
Następny artykuł[40+] Kolagen, czyli Białko Długowieczności. Jaki Najlepszy? 🍖
Piona✋!
Jestem biohakerem. Piszę o tym jak optymalizuję swój organizm i pracę umysłu. Interesuje mnie precyzyjne odżywianie, inteligentny trening, celowana suplementacja oraz praca z emocjami, czyli szeroko pojęty biohacking. Eksperymentuję, bawię się, udoskonalam. Dzielę się moimi sukcesami i porażkami.
recenzja-fotovita-fv10l-lampa-antydepresyjnaLampa Fotovita FV0 L to dobry wybór dla tych, którzy borykają się z jesienno zimowa apatią. Lampa antydepresyjna polskiego producenta jest duża, ale daje możliwość zawieszenia na ścianie. 10000 luxów z odległości 50cm daje mierzalne działanie terapeutyczne. Mały minus za toporny design.

7 KOMENTARZE

 1. Czy rozmiar ma znaczenie? Zastanawiam się nad wersją środkową czyli M:

  natężenie oświetlenia: 5000 lux w odległości 50 cm;
  2500 lux w odległości 75 cm
  trwałość świetlówek: 10 000 godzin pracy
  klasa zabezpieczenia ppor.: 1
  klasa ochronności: I
  wymiary: 625 x 275 x 180 (105) mm
  masa: 4 kg

  Jest o dziwo wyższa, ale węższa od tej Twojej L. Czy 5000lux w odległości 50cm przez 30 min wystarczy? Co gdy naświetlamy się dłużej mniejszą ilością luksów?

 2. Dzień dobry,
  Rozmiar lamp antydepresyjnych Fotovita w kontekście skuteczności nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest natężenie światła wyrażone w lux, które zmienia się z kwadratem odległości. Dobrze wnioskujesz, że lampą o mniejszym natężeniu trzeba się naświetlać odpowiednio dłużej aby osiągnąć ten sam efekt. Według Instrukcji Używania przy 5000 lux z 50 cm czas naświetlania w ciągu doby powinien wynosić 60 minut. Jednak należy pamiętać, że każdy człowiek inaczej reaguje na fototerapię i właśnie dlatego jako producent prowadzimy autorski program testowania lamp antydepresyjnych Fotovita. Lampę przywiezie Ci kurier, możesz z niej korzystać 2-3 tygodnie i na koniec tego okresu podjąć decyzję o zakupie lub zwrocie.
  W sprawie testowania i jego zasad możesz do nas zadzwonić, napisać maila (kontakt wklejam poniżej) lub skorzystać z poniższego linka:

  https://ultraviolsklep.pl/fotovita-lampy-antydepresyjne/testowanie-lampa-fotovita-fv-10-srednia/

  tel: 42 717 77 45
  tel. kom.: 609 010 717
  e-mail: biuro@ultraviol.pl

  Ze słonecznymi pozdrowieniami,
  Piotr z ULTRAVIOL

 3. Mateusz, jak to się ma do naświetlania czerwonym światłem? W sensie która z metod jest skuteczniejsza właśnie na nastrój z samego rana i wydzielanie melatoniny?

  • Krzysiek, to są dwie różne technologie. Lampa SAD imituje światło słoneczne i zawiera w spektrum jego niebieską składową. O poranku potrzebujemy ekspozycji właśnie na takie światło (najlepiej na naturalne światło słoneczne – poranne spacery etc.). Lampa jest przydatna jako alternatywa dla ekspozycji na naturalne światło. I robi robotę. W ujęciu zegara dobowego, RLT jest dużo bardziej przydatne wieczorem niż o poranku. Spełnia też inną rolę terapeutyczną.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!