Chociaż od dwóch lat w biurze nieprzerwanie korzystam z mojego ulubionego (i dziwacznego dla nowicjuszy) krzesła do aktywnego siedzenia, to wiem doskonale, że siedzenie przez dłuższy czas nie jest dobre dla mojego ciała. Nawet to aktywne.

Nie tak dawno nagłówki portali głównego nurtu wykrzykiwały, że oto siedzenie jest nowym paleniem. I owszem, przebywanie w tej pozycji przez 8h dziennie i 5 dni w tygodniu każdego w końcu zaprowadzi do fizjomistrza. Ale jakkolwiek mocno nie darzyłbym rehabilitantów sympatią, to dużo bardziej ciekawi mnie prehabilitacja, czyli zapobieganie wizytom u terapeuty. Sorry koledzy, ale wolę zostawiać swoje hajsy gdzie indziej 🙂

Ta recenzja będzie poświęcona narzędziu do prehabilitacji właśnie. Przez 30 dni testowałem biurko do pracy na stojąco od polskiego producenta — marki Deskwise. Oto dlaczego je pokochałem.

#OFFICEHACKING. Wstań i zobacz jak siedzisz

Od pewnego czasu mocno interesuje mnie znalezienie złotego środka w sposobie pracy biurowej. Z jednej strony staram się ograniczać czas spędzany przy ekranach i aktywnie poszukiwać alternatywnych zajęć. Z drugiej jednak, uwielbiam digital i praca przy komputerze sprawia mi wielką przyjemność. No to o co mi chodzi?

Chodzi o to żeby było jak najzdrowiej przy jednoczesnym wspieraniu wysokiej produktywności i stabilnego poziomu energii. Biuro powinno energetyzować, ale nie przestymulowywać. Powinno sprzyjać skupionej pracy, ale nie usypiać. Powinno służyć budowaniu zdrowych nawyków i sprzyjać naszym ewolucyjnym uwarunkowaniom, a nie prowadzić do wdowiego garba i chorób plamki żółtej.

I o budowanie takiego biura mi chodzi. Nazwałem to officehacking.

💡Officehacking – optymalizacja stacji roboczej i środowiska pracy pod kątem ewolucyjnych potrzeb ludzkiego organizmu.

Jak każdy człowiek, ja też lubię się wygodnie rozsiąść . Jednak wygoda rzadko kiedy sprzyja zdrowiu. I tak jak najwygodniejszy materac może powodować problemy z kręgosłupem, tak zbyt wygodna stacja robocza nie będzie sprzyjała koncentracji. Kiedy jest zbyt miękko i wygodnie, moje myśli płyną w kierunku drzemki zamiast dowożenia zadań.

Tutaj rozwiązaniem jest wspomniane już krzesło do aktywnego siedzenia w połączeniu z elektrycznie regulowanym biurkiem do pracy na stojąco. Po co konkretnie? A no po to, że jednym z fundamentów zdrowej pracy biurowej jest częsta zmiana pozycji. Idealne combo!

Jak postanowiłem tak zrobiłem i przyleciało do mnie pierwsze w karierze biurko do pracy stojącej. Biurko, przy którym można rotować pomiędzy siedzeniem, staniem — a jeśli zainwestujemy w bieżnię — to także chodzeniem.

Jakie wnioski nasuwają się po kilku tygodniach pracy biurkiem regulowanym Deskwise, model Tystnad? Czy materiały i wygląd premium są warte niemałych pieniędzy?

Biurko elektryczne Deskwise. Materiały

Po przejrzeniu oferty rynkowej zredukowałem liczbę potencjalnych biurek do trzech. To moja złota zasada. Ludzki mózg nie ma większych problemów z wyborem kiedy mamy do wyboru spośród 3 elementów. Wszystko powyżej tej cyfry może wywoływać chaos i niemoc decyzyjną.

Biurka, które rozważałem to: Ergonome, Blackpoint i Deskwise. Ostatecznie wygrało biurko od polskiego producenta, firmy Deskwise. Zdecydowałem, że skoro spędzam długie roboczogodziny przy biurku, to chcę aby moja stacja robocza była na poziomie premium. Z szacunku do siebie i swojej pracy. Poza tym wierzę, że przy dobrym biurku rodzą się lepsze pomysły 🙂

Czy rotujesz pozycję w pracy pomiędzy staniem i siedzeniem?

Mój entuzjazm rozbudziły nie tylko opinie znajomych użytkowników ale też logo prestiżowej nagrody Red Dot Design. Ponieważ jestem estetą i lubię otaczać się wysokiej jakości materiałami, postanowiłem, że to właśnie TO biurko. Każdy kto interesuje się projektowaniem użytkowym wie, że Red Dot Awards to Oskary w branży projektanckiej. W biurku Deskwise znajduje się nagrodzony RedDot, bardzo przyjemny w użytkowaniu kontroler.

Samo biurko wykonane jest z 3 rodzajów materiałów: drewna, linoleum i stali. Drewno, stal i linoleum są polskiej produkcji, natomiast siłowniki pochodzą z Dani. #notmadeinchina. Największym i kluczowym elementem biurka jest oczywiście blat. Szukałem czegoś z naturalnych materiałów co zastąpi moje poprzednie biurko ze szklanym blatem.

Jak się domyślacie, szkło jako materiał na miejsce do pracy potrafi doprowadzić do szewskiej pasji. Ilość odcisków palców, pyłków i kurzu spowodowała, że w pewnym momencie przykryłem swoje biurko metrowej długości podkładką pod klawiaturę i myszkę. Szklane biurko jest piękne, ale niestety mało praktyczne.

W biurku Deskwise ten problem nie istnieje. Blat wykonany jest z eleganckiego szwajcarskiego linoleum meblowego o ciekawej, przyjemnej w dotyku teksturze.

Linoleum meblowe jest naturalnym oraz bakteriostatycznym materiałem wykończeniowym. Co ciekawe samo linoleum jako materiał również został swego czasu nagrodzony Red Dot Award, a także Good Industrial Design Award i Interzum Award.

Linoleum nałożone jest na warstwę litego drewna lub kompozytu ze sklejki brzozowej, co tworzy organiczny wygląd i potęguje uczucie przyjemności z użytkowania. Dodatkowy komfort pracy sprawia to, że na linoleum nie zostają odciski palców. A osadzania się pyłków i kurzu po prostu nie widać. A jak wie każdy facet, jak nie widać to nie ma 🙂

Blat, który wybrałem jest w jaśniejszych odcieniach i na początku trochę obawiałem się, że lekko chropowata powierzchnia będzie chłonąc zabrudzenia. Okazuje się jednak, że blat jest bardzo łatwy do czyszczenia. Wystarczy ściereczka nasączona ciepłą wodą (można też posłużyć się niezawodnym szarym mydłem, zwłaszcza kiedy usuwamy ślady od kubka z herbatą).

Linoleum uchodzi za jeden ze zdrowszych materiałów, a więc wpisuje się w moją filozofię otaczania się w domu naturalnymi, nietoksycznymi materiałami. Deskwise Tystnad pozwala na wybór spośród 15 odcieni linoleum, nie ma więc problemu z doborem biurka do charakteru wnętrza.

Jeśli chodzi o rozmiar blatu to możemy wybrać pomiędzy 14 gotowymi wymiarami lub zamówić blat wykonany pod indywidualne wymagania. Możemy tez wybrać jego kształt. Ja zdecydowałem się na zaokrąglenia narożników i fazowanie oraz naturalną sklejkę brzozową jako rodzaj drewna. Ale Wy możecie też wybrać lite drewno. Bajka.

Garść technikaliów w Deskwise

W podnoszonym elektrycznie biurku Deskwise zastosowano panel z cyfrowym wyświetlaczem. Firma oferuje dwa modele paneli, ten o którym mowa ma oznaczenie 1C. Panel pozwala na regulację w górę lub w dół, jednocześnie pokazując na ekranie wysokość blatu.

Biurkiem sterujemy unosząc panel do góry lub analogiczne naciskając na niego od góry, jeśli chcemy obniżyć wysokość biurka. Zależało mi właśnie na manualnym rozwiązaniu, gdyż o dłuższego już czasu przestaję się rymować z rozwiązaniami dotykowymi (przestrzegam przed zakupem czajnika Arendo z dotykowym panelem – koszmar użytkowania).

💡 Panel posiada swoją własną aplikację mobilną, z której ja jednak nie mogłem skorzystać. Nie zgadzała się ona z moim 8 letnim smartfonem, którego wymianę stanowczo i uparcie oddalam w czasie. Sam Android nie był w nim odświeżany ostatnie kilka lat i żyje mi się z tym całkiem dobrze 🙂 Osobiście nie widzę również najmniejszej potrzeby aby prostotę operowania biurkiem komplikować aplikacją. Jest jednak jeden plus: biurko pozwala na zapamiętanie „ulubionych” pozycji ale automatyczną regulację należy aktywować w aplikacji.

Co ciekawe, ekran panelu wyświetla także powiadomienia o zalecanej zmianie pozycji za pomocą alarmu pomarańczowego światła (które można wyłączyć w dowolnym momencie). Kontroler możemy umieścić po prawej lub lewej stronie biurka w trakcie montażu.

biurko deskwise opinie

Sam mechanizm regulacji biurka opiera się na dwóch silnikach, które pracują bardzo cicho — poniżej 50 dB. Praca mechanizmu jest płynna i satysfakcjonująca. Brzmi tak:

Przyznam, że przez pierwsze kilka dni użytkowania jeździłem bezcelowo biurkiem w górę i w dół tylko po to, żeby pobawić się płynnością zamontowanego w nim mechanizmu. Udźwig silników to 150kg. I tak, oznacza to że sprawdziłem na sobie siadając na blat z moimi skromnymi 98kg. Mechanizm pracował bez problemu. Nie, nie zamierzam dorosnąć, dziękuję za sugestię 🙂

Dodatkowy plus należy się za bardzo dobra stabilność biurka. Dla konfiguracja z wieloma monitorami, komputerem typu tower, dużymi głośnikami i typowymi akcesoriami komputerowymi nic się nie chwieje nawet na maksymalnej wysokości. Rozstaw stelaża jest dopasowywany do wielkości blatu. Do wyboru mamy dwa zakresy regulacji biurka: 69-120cm i 59-127cm.

Biurko elektryczne Deskwise. Użytkowanie

Nie odkryję Ameryki jeśli napiszę, że regulowane biurko Deskwise poprawiło komfort mojej pracy. Oczywiście najważniejszym aspektem jest tu aspekt zdrowotny oraz wpływ na produktywność. Jak już wspomniałem, w pracy biurowej w ciągu dnia naprzemiennie siedź i stój. Ja powoli wyrabiam sobie nawyk stania przy biurku na początku dnia i siedzenia po południu. Niesamowite jak szybko człowiek się do tego przyzwyczaja.

💡 Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo w Ontario badali ból dolnej części pleców u osób, które zarówno siedziały, jak i stały przy biurku i zalecają stosunek pozycji siedzącej do stojącej pomiędzy 1:1 a 1:3 . Innymi słowy, każdego dnia powinieneś siedzieć i stać przez taką samą ilość czasu. Lub — w najwyższym stosunku — siedź przez 15 minut i stój przez 45 minut co godzinę.

Biurko elektryczne Deskwise. Podsumowanie

Bez względu na to, jak wspaniałe jest Twoje krzesło biurowe , nie wyświadczysz swojemu ciału żadnej przysługi, siedząc na nim przez cały dzień. Jednak ciągłe przebywanie na nogach nie jest dobre zarówno dla Twojego komfortu, jak i zdrowia.

Biurko stojące z elektryczną regulacją wysokości zapewnia to, co najlepsze z obu światów. Chcesz zwiększyć produktywność i energię? Naciśnij przycisk, aby podnieść biurko i móc się trochę poruszyć podczas pracy. Masz ochotę odchylić się do tyłu na krześle, aby chwilę się skupić? Naciśnij kolejny przycisk, aby opuścić biurko.

#naSKRÓTY: Zoptymalizuj Miejsce Pracy dla Produktywności, Skupienia i Kreatywności

Z dodatków do biurka możemy wybrać również oświetlenie ambientowe (polecam mocno tym, którzy pracują wieczorami) oraz kanał kablowy, czyli otwór do wpuszczenia kabli sprzętowych. Ten możemy umieścić w trzech miejscach w trakcie konfiguracji przed zamówieniem, co powinno ucieszyć każdego kto lubi minimalizm i porządek wokół swojej stacji roboczej.

💡 Co ważne biurko w standardzie posiada analogowy system antykolizyjny. Polega on na mierzeniu wartości mocy — przekroczona spowoduje zatrzymanie siłowników i odbicie ich w przeciwnym kierunku na kilka centymetrów.

Moje za

 • Duży zakres regulacji 60-127cm
 • Praktyczny blat z linoleum
 • Wbudowany system zapamiętywania „ulubionych” pozycji
 • Przyjemne i ciche silniczki >50 dB
 • Świetny sterownik z Red Dot Awards
 • Analogowy system antykolizyjny
 • Szybko reaguje na polecenia panelu sterującego
 • Ekologiczne materiały
 • Wysoka jakość wykonania i użytych materiałów
 • Maksymalne obciążenie 150kg
 • 5 lat gwarancji

Moje przeciw

 • Produkt premium to i cena premium. Nie dla każdego
 • Trochę długi czas oczekiwania, do 5 tygodni
 • Początkowe problemy z montażem biurka wg załączonej instrukcji (dopiero po zmontowaniu odkryłem instruktaż video)
 • przyciski sterownika jak i sam materiał mogłyby być lepszej jakości
PRZEGLĄD RECENZJI
Biurko elektryczne Deskwise
9
Poprzedni artykułJak Wybrać Najlepszy Olej Omega 3?
Następny artykuł🍽️ Jak Przerwać 72h Post w 4 Krokach. Pierwszy Posiłek po Głodówce
Piona✋!
Jestem biohakerem. Piszę o tym jak optymalizuję swój organizm i pracę umysłu. Interesuje mnie precyzyjne odżywianie, inteligentny trening, celowana suplementacja oraz praca z emocjami, czyli szeroko pojęty biohacking. Eksperymentuję, bawię się, udoskonalam. Dzielę się moimi sukcesami i porażkami.
biurko-elektryczne-dekswise-recenzjaBardzo dobrej jakości biurko wykonane z materiałów premium. Idzie za tym również cena, która może odstraszać klientów o mniej zasobnych portfelach. Świetny sterownik, doskonałej jakości wierzchnia warstwa linoleum. Mocna konstrukcja - siedziałem na biurku, podnosząc je i opuszczając – bez obawy, że się zawali! Cicha i płynna praca silniczków.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!