Endokrynolodzy z Los Angeles uważają, że siedzenie przed silnym światłem lampy SAD 10000lux może podnieść poziom testosteronu u mężczyzn. Podchodzą co prawda do wyników własnych badań z rezerwą, ale zebrane dane są obiecujące.

Istnieje silna zależność pomiędzy master hormonem melatoniną i testosteronem. Rosnący poziom melatoniny wraz ze schyłkiem dnia koreluje ze spadkiem poziomu testosteronu. Natomiast o poranku poziom melatoniny spada za to wzrasta produkcja testosteronu. Cykl ten jest niezbędny do zachowania zdrowego poziomu hormonów.

Okazuje się, że u wielu zwierząt podczas ciemnych miesięcy zimowych, poziom melatoniny jest wyższy a testosteronu niższy, niż w pozostałych porach roku.

Światło powoduje zaprzestanie produkcji melatoniny poprzez aktywacje odpowiednich enzymów. Jednym z metabolitów tego procesu jest 6-sulfatoxymelatonin i to właśnie jego koncentrację w moczu wolontariuszy mierzyli naukowcy.

CZYTAJ TAKŻE: #DeepSleep: Dlaczego oświetlenie cyrkadialne jest ważniejsze niż dobry materac?

Badanie

Do eksperymentu badacze zaprosili zdrowych mężczyzn w wieku od 19 do 30 lat. Przez 5 dni z rzędu wolontariuszy budzono o 5 rano i sadzano na przeciw lampy SAD 1000 luksów przez 60 minut. Eksperyment powtórzono, tym razem lampę zamieniono na słabe czerwone światło emitujące 10 luksow. Każdorazowo po godzinnej terapii mężczyznom pozwalano wrócić do spania.

Rezultaty

Wykres poniżej prezentuje efekty terapii światłem na średnie stężenie LH w trakcie 24h. Silne światło podnosiło poziom stężenia LH o 69.5 procent.

światło a testosteron

Zaraz po sesji terapeutycznej [onset] badacze obserwowali ostry wzrost stężenia 6-sulfatoxymelatoniny [aMT6s] w moczu. Jednak pomimo mocnej korelacji, naukowcy podchodzą z rezerwą do konkluzji, jakoby terapia światłem podnosiła poziom LH w rezultacie rozkładu melatoniny.

Badacze nie zmierzyli czy terapia silnym światłem prowadziła także do wzrostu testosteronu. Sądzą jednak, że przynajmniej dla pewnych grup, terapia światłem mogłaby okazać się skuteczną forma terapii hormonalnej.

Konkluzja

Efekty ekspozycji na światło na produkcję LH u zdrowych wolontariuszy powinny zostac zreplikowane u pacjentów z depresją w celu zbadania efektu terapeutycznego ekspozycji na światło w przypadku zmniejszonego poziomu LH i dysfukcji na tle seksualnym przy depresji. Inne aplikacje, takie jak wpływ światła na impotencję również zasługuję na dalsze badania – napisano we wnioskach.

Źródło:

Luteinizing hormone following light exposure in healthy young men [PubMed]

3 KOMENTARZE

  1. Super informacje. Jestem pod wrażeniem determinacji i wiedzy którą prezentujesz. Bardzo ciekawe artykuły z których wiedzę z pewnością zastosuje na swoim starym bo 65-letnim organiźmie. Od poniedziałku biorę się za pochylenie łóżka następnie mata z tzw. Kolcami oraz proponowa przez CIEBIE suplementacja. Rozpocznę też ćwiczenia siłowe bo mam za duże ZWISY na górnych ramionach. Może masz jakieś rozwiązania wskazówki jak SOBIE z tym ( ZWISY SKÓRY )poradzić w moim wieku ??? . Mój telefon 737 166 822 . Pozdrawiam serdecznie. Tadeusz

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!