Olej Omega-3 to jeden z podstawowych elementów mojej bazowej listy suplementów. Na zasadność częstego stosowania tłuszczy Omega 3 naprowadziły mnie prace dr Rhondy Patrick.

Wybór najwyższej jakości oleju Omega-3 nie powinien być jednak loteryjny. Jeśli nie chcesz wydać pieniędzy na bardzo drogie siki, to należy zwrócić uwagę na dobre praktyki produkcyjne. Nie wiem jak Tobie, ale mi zależy na optymalnej skuteczności i profilu bezpieczeństwa. Dlatego z tego artykułu tym artykule dowiesz się jakie 5 pytań zadać sprzedawcy, żeby nie dać nabić się w butelkę. Lecimy.

Omega 3 a po co to komu a na co?

Po co komu suplementacja Omega-3? Omega-3 to jeden z najważniejszych suplementów dla sprawnie działającego mózgu i długowieczności. Jeśli spojrzeć na niego z perspektywy biohakerów, to trzy najważniejsze funkcje Omega-3 to:

 1. Wsparcie funkcji mózgu i poznawczych. Kwasy Omega-3, zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA), odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego mózgu i poprawie jego wydajności. DHA to ważny składnik błon komórkowych neuronów, który wpływa na przewodnictwo nerwowe, plastyczność synaptyczną i procesy uczenia się. Innymi słowy Omega-3 to narzędzie w biohackingu do zwiększenia koncentracji, poprawy pamięci oraz zwiększenia kreatywności. No brainer!
 2. Regulacja emocji i nastroju. Omega-3, w szczególności kwas eikozapentaenowy (EPA), mają udokumentowany wpływ na zdrowie psychiczne. Badania sugerują, że suplementacja Omega-3 może pomóc w regulacji nastroju, zmniejszeniu objawów depresji i lęku oraz zwiększeniu odporności na stres. Innymi słowy Omega-3 to narzędzie do optymalizacji stanu emocjonalnego i psychicznego. No worries!
 3. Wspieranie długowieczności i zdrowego starzenia się. Omega-3 wykazują silne działanie przeciwzapalne, także na struktury mózgu. To właśnie przewlekłe stany zapalne są związane z procesami starzenia. Ponadto, niektóre badania sugerują, że omega-3 mogą wpływać na długowieczność poprzez korzystny wpływ na zdrowie ogólnokondycyjne. Dla biohakerów, którzy dążą do długotrwałej aktywności i dobrej jakości życia na starsze lata, omega-3 stanowią istotny element strategii zdrowego starzenia się.

💡 Aby mieć absolutną pewność jakich kwasów Omega brakuje organizmowi warto najpierw określić ich poziomy. Wtedy można precyzyjnie dobrać rodzaj i dawkę.

Omega 3. O co zapytać sprzedawcę?

Oto 5 kluczowych pytań, które warto zadać sprzedawcy:

 1. Skąd pochodzi surowiec?
 2. Jakie jest stężenie kwasów omega-3
 3. Jaki jest wskaźnik TOTOX tego produktu?
 4. Czy produkt posiada certyfikaty jakości?
 5. Jak jest pakowany ten olej?
 1. Czystość surowca i metoda pozyskiwania. Najważniejszym aspektem jest źródło surowca. Tran powinien pochodzić z ryb, takich jak dorsz, śledź lub łosoś, które są hodowane lub poławiane w czystych wodach. Surowiec musi być wolny od zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, dioksyny i PCB. Metoda pozyskiwania oleju, taka jak destylacja molekularna, powinna eliminować te zanieczyszczenia.
 2. Stężenie kwasów omega-3. Sprawdź zawartość kwasów omega-3, takich jak EPA (eikozapentaenowy) i DHA (dokozaheksaenowy). Wyższe stężenia tych kwasów są zazwyczaj bardziej korzystne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli przyjmuje się olej jako suplement.
 3. Wskaźnik TOTOX. TOTOX to wskaźnik określający poziom utlenienia oleju rybnego, co jest istotne ze względu na jakość i trwałość produktu. Wybierając olej, zwróć uwagę na niski wskaźnik TOTOX, co świadczy o świeżości i braku utlenienia, który może powodować nieprzyjemny smak oraz utratę korzyści zdrowotnych.
 4. Certyfikaty i standardy jakości: Czy olej omega-3 jest certyfikowany przez organizacje takie jak IFOS lub GOED?Szukaj produktów, które posiadają certyfikaty od organizacji trzecich, takie jak IFOS (International Fish Oil Standards) lub GOED (Global Organization for EPA and DHA Omega-3s). Te certyfikaty potwierdzają, że produkt spełnia określone standardy jakości i czystości.
 5. Opakowanie i przechowywanie. Po pierwsze primo, czy olej jest dostępny w ciemnych butelkach, które chronią przed wpływem światła? Po drugie primo, czy jest dostarczany w chłodzonym opakowaniu? Dlaczego to ważne? Olej omega-3 jest wrażliwy na światło, ciepło i tlen, co może przyspieszać jego utlenianie. Aby zachować jego jakość powinien być przechowywany w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.

Omega 3 a wskaźnik TOTOX

Warto powiedzieć dodatkowych słów kilka odnośnie tego wskaźnika, tym bardziej, że producenci bardzo rzadko umieszczają go na opakowaniu. Wskaźnik TOTOX jest miarą stopnia utlenienia oleju rybnego i jest ważnym wskaźnikiem jego jakości. Niższa wartość wskaźnika TOTOX oznacza, że olej jest świeższy i mniej podatny na utlenienie. Dla produktów Omega-3 wartość TOTOX poniżej 26 jest zazwyczaj uważana za dobrą.

Poniżej przedstawiam interpretację wartości wskaźnika TOTOX:

 • TOTOX poniżej 10: Doskonała jakość.
 • TOTOX 10-20: Bardzo dobra jakość.
 • TOTOX 20-26: Akceptowalna jakość, ale wartość jest wyższa niż preferowana.

💡 Olej Omega-3 w ciemnej butelce jest zazwyczaj lepszy niż kapsułki pod kątem utleniania. Ciemna butelka lepiej chroni olej przed wpływem światła. Dlatego też olej w butelce jest często bardziej stabilny i ma dłuższą trwałość niż kapsułki.

Po otwarciu butelki lub opakowania z kapsułkami, olej należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, a najlepiej w lodówce. Niskie temperatury pomagają zwolnić proces utleniania, co wydłuża trwałość oleju. Zaleca się zużycie oleju w ciągu 2-3 miesięcy od otwarcia butelki lub opakowania, aby zachować maksymalną skuteczność.

Omega 3 przyjmuję kilka razy w tygodniu w ilości 2g dziennie, głównie po treningu cardio lub na noc, wraz z ostatnim posiłkiem. Jeśli danego dnia w moim posiłku znajduje się ryba, nie suplementuję już tłuszczy budulcowych Omega 3. Jak już wspomniałem wyżej przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się wykonanie badania poziomów Omega 3 wraz z konsultacją ze specjalistą ds. żywienia.

Wszystkie kryteria wymienione w artykule spełniają na przykład oleje Omega 3 od Norsan. Z kodem BIOHAKER kupicie je taniej o 15%. Dostępne pod tym linkiem. Stosuję je od ponad roku. #współpraca

Inne marki godne uwagi to Equlogy (ale tylko wersja Gold w szklanej butelce) oraz Marinex. Norsan ma jednak tą przewagę, że jest najbardziej atrakcyjny cenowo w stosunku do oferowanej wysokiej jakości. I w przeciwieństwie do EQ zarówno Norsan jak i Marinex nie są obciążone wielopoziomowym marketingiem (MLM). Jeśli komuś nie przeszkadza wiązanie się w modelu subskrypcyjnym to śmiało. A! Oleje Norsan są oczyszczone z zanieczyszczeń, PCB i metali ciężkich + posiadają komplet certyfikatów do wglądu.

2 KOMENTARZE

 1. Moje top olejow (you must have everyday)
  To omega 3 3g/dobe
  Ubiquinone 200mg/dobe
  Olej MCT 1-2 łyżki stolowe/dobe
  Olej z oliwek 2 łyżki stołowe / dobe (ostatnio probuje z czarnych oliwek, smak jest lepszy)
  Wit D3 codziennie 4000 jednostek

  A czy omega 3 brana przed treningiem i po treningu cos w ogole daje? Czy placebo i nic i to samo bedzie jak bedzie sie brało omega 3 obojetnie jakiej porze?

  A czy omega 3 w kapsułkach w ciemnym opakowaniu i otwarte tez należy trzymac w lodówce?

  I czy omega 3 z olimpu są slabej jakosci?

  I czy koniecznie musi byc witE razem z omega 3? Chyba lepiej jest, tak nie trzeba dumac z jakim posiłkiem ktory zawiera witE należy spozyc omega 3.

 2. Dzięki za cenny wpis. Stosuję omega 3 marki Naturell z apteki ale zapoznam się z tym co napisałeę, czy on spełnia te wymagania.

  P.s. dlaczego warto stosować omegę przed snem? Ja do tej pory brałem koło południa lub wraz z poranną suplementacją.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!