Badania genetyczne to ważny element przygody z optymalizacją zdrowia. W DNA zapisany jest ogrom informacji, a sam test wykonuje się raz na całe życie. Geny się nie zmieniają. Co mnie interesowało w badaniu genetycznym? Cztery rzeczy:

  1. Poprawa wydajności sportowej💪 analiza genetyczna może pomóc biohakerom w określeniu ich naturalnych predyspozycji do różnych dyscyplin sportowych, co pozwala na ulepszanie treningów i osiąganie lepszych wyników.
  2. Indywidualne dobranie diety🥩 suplementacji i stylu życia do moich genetycznych predyspozycji. Analiza genetyczna może pomóc w ustaleniu, jakie produkty spożywcze i styl życia są najlepsze dla indywidualnych potrzeb i preferencji, co pozwala na opracowanie bardziej spersonalizowanego planu żywieniowego i ćwiczeń.
  3. Test miał mi pomóc także w lepszym zrozumienie reakcji na stres🔥 Analiza genetyczna może pomóc biohakerom w zrozumieniu, jak ich ciało reaguje na stres i jakie techniki relaksacyjne są najlepsze dla ich indywidualnych potrzeb.
  4. Poprawa snu😴 Analiza genetyczna może pomóc biohakerom w zrozumieniu, jakie czynniki wpływają na jakość ich snu i jakie techniki snu są najlepsze dla ich indywidualnych potrzeb.

Jak wygląda badanie genetyczne?

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie Ogen. W skrócie: cała procedura jest bardzo prosta. Ze strony Ogen zamawiasz badanie. Kurier dostarcza pudełeczko z pojemnikiem na ślinę.

Aktywujesz zestaw online. Wypełniasz próbkę ślina zgodnie z instrukcją. Zamawiasz kuriera. I czekasz na wyniki. Prosto. Postępy pracy nad raportem możesz podejrzeć w swoim panelu na platformie Ogen. Wygląda to tak:

Co dostałem w pakiecie z wynikami?

Po około 6 tygodniach w mojej skrzynce mejlowej znalazłem powiadomienie o dostępności wyniku mojego badania genetycznego. Aby pobrać wynik należy zalogować się na konto na platformie ogen.pl. System daje wybór zapoznania się z infografiką, lub pozwala od razu przeczytać pełny raport.

Infografika zawiera wybrane najważniejsze elementy raportu pogrupowane na 4 obszary:

  • Dieta
  • Sport
  • Leki
  • oraz Inne.

Moja prezentuje się następująco:

Zanim jednak przejdziemy dalej, pytanie, które postanowiłem sobie i Ogenowi.

Czy moje dane genetyczne są bezpieczne?

Temat dla mnie bardzo ważny, a mianowicie bezpieczeństwo danych. Mówi się, że dane biometryczne to kolejna ropa naftowa. W dobie napędów genowych, AI i tworzenia designerskich wirusów bezpieczeństwo własnych danych biometrycznych powinno być traktowane z najwyższym możliwym pietyzmem. Dane te są ultra wrażliwe i tak na dobrą sprawę nie wiemy, co mogłoby się z nimi stać kiedy wpadłyby w niepowołane ręce. Teraz i w niedalekiej przyszłości.

Dlatego zanim zdecydowałem się na badanie genetyczne upewniłem się, że moje dane nie wyjdą poza laboratorium i nie trafią do zewnętrznej bazy danych. Poprosiłem także o zniszczenie próbki po wykonaniu badania, co niestety wykluczyło mnie z programu bezpłatnych uaktualnień. Trudno. Świetnie. 🙂

Czego się dowiedziałem z raportu Ogen?

Jak wspomniałem z platformy Ogen pobrałem kilkaset stron przeglądu moich genów w formie zabezpieczonego hasłem raportu PDF. Hasło do odblokowania dokumentu przychodzi na podanego w trakcie rejestracji mejla. Ciekawa lektura, jednak dużo ciekawsze było telefoniczne omówienie raportu z dyplomowaną dietetyczką z Ogen (dziękuję Angelina!). Usługa ta znajduje się nieodpłatnie w pakiecie Premium. Skupiła się ona na najważniejszych danych genetycznych, a następnie przesłała mi podsumowanie rozmowy pt: Zalecenia dietetyczne na podstawie indywidualnego raportu genetycznego. Poniżej kilka smaczków, żeby zobrazować Wam, czego można spodziewać się po raporcie genetycznym.

💡 Należy pamiętać, że stwierdzony polimorfizm nie musi od razu oznaczać powikłań/choroby. Wszystko zależy od objawów.

Otóż z najciekawszych rzeczy dowiedziałem się, że:

DIETA

Tolerancja laktozy – Wynik RS genu MCM6 wskazuje u mnie na prawidłową tolerancję laktozy. Oznacza to, że mogę spożywać nabiał bez ryzyka wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego. Świetnie. Staram się spożywać głównie nabiał kozi (znacznie mniej kazeiny) i głównie fermentowany (kefiry, jogurty, matsun, sery).

Kofeina – Wynik RS wszystkich genów związanych z wrażliwością na kofeinę: AHR, CYP1A1-CYP1A2, CYP1A2 wskazuje na podwyższoną tolerancję kofeiny. Oznacza to, że powinienem szybko ją metabolizować, a jej spożywanie nie powoduje u mnie zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. To ciekawe, bo kofeina jest u mnie wyzwalaczem migrenowych bólów głowy, a już często po jednym espresso reaguję roztrzęsieniem i niepokojem. Kofeina nadmiernie stymuluje mój układ nerwowy, dlatego, mimo zgodności w genach odrzuciłem kawę na rzecz kuloodpornego kakao.

Witamina B6 – Wynik RS genu NBPF3 wskazuje na predyspozycje do niedoboru witaminy B6 w organizmie. Prawdopodobnie szybciej usuwam tą witaminę z krwiobiegu. Jej niedobór może prowadzić m.in. do podwyższonego poziomu homocysteiny (i rzeczywiście u mnie było >10, zbiłem do 6), dysfunkcji układu nerwowego, a także pogorszenia nastroju. Witamina B6 jest kofaktorem dla wielu neuroprzekaźników. Organizm może ją efektywnie wykorzystać dopiero przy udziale witaminy B1, B2 oraz cynku (mam predyspozycje również do niedoboru cynku, ale o tym niżej). Zdecydowałem na stałe wrzucić do mojej suplementacji naturalne witaminy z grupy B.

❌Witamina D – podoba sytuacja ma się u mnie w przypadku witaminy D. Być może wyjaśnia to dlaczego, chodząc całą wiosnę i lato 2022 bez koszulki po ogrodzie (uroki pracy zdalnej 🙂 poziom D3 w badaniu wynosił u mnie żenujące 32ng/dl. Czyli dolna granica normy. Wynik RS genu DHCR7 oraz CYP2R1 wskazuje na predyspozycje do niedobór witaminy D w organizmie. Czyli ponownie – stała suplementacja cały rok.


Żelazo – Wynik RS genu TMPRSS6 wskazuje na predyspozycje do niedoboru żelaza w organizmie. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza. W celu zapobiegania niedokrwistości, spożywam więcej mięsa razem z produktami bogatymi w witaminę C. Witamina C przyczynia się do zwiększenia przyswajania żelaza. Nie zaleca się za to popijania dań mięsnych czy jajecznicy np. herbatą, która może utrudniać przyswajanie tego pierwiastka. W wyniku raportu zacząłem kontrolować poziom żelaza we krwi oraz ferrytyny wykonując badania krwi. Na tę chwilę poziomy są w normie, bez potrzeby dodatkowej suplementacji.


Sód – Wynik RS genu AGT wskazuje na predyspozycje do zwiększonej wrażliwości na sól. Co oznacza, że moje ciśnienie tętnicze powiązane jest z ilością spożywanej soli. Zaleca się spożywanie jednej łyżeczki soli dziennie. Warto jednak zaznaczyć, że sód jest również podstawowym elektrolitem przyczyniającym się do prawidłowego nawodnienia organizmu. Zwiększona aktywność fizyczna czy podwyższona temperatura otoczenia, powodują większe straty sodu z potem i wówczas zapotrzebowanie na ten składnik może być większe. W związku z tym spożycie sodu zależne jest od stylu życia. Staram się spocić raz dziennie, czy to saunie czy w trakcie treningu. Nie przejąłem się więc zbytnio tą predyspozycją.

Alkohol – Wynik RS w wariancie GG (charakterystyczny dla rasy białej) genu ALDH2 wiąże się z szybszym, w porównaniu do pozostałych genotypów, tempem usuwania aldehydu octowego, odpowiedzialnego za pojawianie się efektu kaca. Przed dwoma laty zrezygnowałem całkowicie z rekreacyjnego spożywania alkoholu. Obecnie pojawia się wyłącznie jako baza ziołowej tynktury. Odstawienie alkoholu to po odstawieniu kawy jedna z lepszych życiowych decyzji 🙂

Poziom cholesterolu LDL we krwi – Wynik RS genów PRSC1 i APOB wskazuje na możliwość podwyższonego poziomu cholesterolu LDL we krwi. Norma < 150 mg/dl. Poziom cholesterolu można obniżać stosując dietę przeciwzapalną, spożywając kwasy tłuszczowe Omega 3, ograniczając spożywanie cukrów, tłuszczów trans oraz alkoholu. Ale ale… cholesterol jest niezwykle potrzebny i jest jednym z najważniejszych związków chemicznych występującym w ludzkim organizmie. Dlatego dla pełniejszego obrazu klinicznego, najlepiej analizować cały lipidogram oraz wzajemny stosunek frakcji cholesterolu i trójglicerydów. Co ciekawe, ten sam wynik wykazuje brak zwiększonego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera związaną z poziomem LDL.

Słodki smak – Wynik RS w genie FGF21 (czynnik wzrostu fibroblastów 21) przyczynia się do większej ochoty na słodycze i słodkie napoje. Hormon ten dociera do mózgu i tłumi lub nasila chęć spożywania węglowodanów. U mnie ten proces może być delikatnie nasilony. W kontroli ochoty na słodkie (jak i w ogóle głodu) pomocne jest stosowanie postów okresowych, wyrównanie ewentualnych niedoborów składników odżywczych oraz zadbanie o prawidłową podaż białka w diecie.

Tolerancja fruktozy – U osób z genotypem CC w genie ALDOB aldolaza B (enzym biorący udział w przekształcaniu fruktozy) ma normalną budowę i aktywność. Nie występuje węc u mnie dziedziczna nietolerancja fruktozy. A więc owoce okresowo latem na propsie 🙂

SPORT I MASA CIAŁA


Sprinter czy długodystansowiec? – Z badanych czterech genów, które powiązane są z wynikami w sporcie. Wynik dwóch RS genów PPARA i ADRB3 wskazuje na predyspozycje do osiągania lepszych wyników w sportach wytrzymałościowych. Gen ADRB3 koduje receptor adrenergiczny, wrażliwy na katecholaminy wydzielane m.in. w sytuacjach stresowych. Gen ulega ekspresji w układzie krwionośnym. Aktywacja receptora β3AR stymuluje lipolizę i termogenezę. Według naukowców wariant ten może zwiększać wytrzymałość w trakcie sportów wytrzymałościowych. Natomiast wynik CT w jedynym genie ACTN3 wskazuje, że w tkance mięśniowej może znajdować się również sporo włókien szybkokurczliwych, więc nie można wykluczyć również całkiem dobrych wyników w sportach szybkościowych.


Otyłość – Brak genetycznych predyspozycji do otyłości, co patrząc na moją rodzinę jest zgodne z obserwacją.


Bilans energetyczny – metabolizowanie – Wynik RS genu ADIPOQ adiponektyny odpowiedzialnego m.in. za metabolizm kwasów tłuszczowych oraz glukozy w wątrobie i mięśniach, wskazuje na korzystny polimorfizm tego genu. Genotyp CC charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością tkanek na działanie insuliny.

Wydatkowanie energii – Wynik RS genu MC4R wskazuje na zwiększony wydatek energetyczny podczas wysiłku fizycznego. Korzystny jest również polimorfizm w białku receptorowym (ADRB2) beta-2 adrenergiczne, znajdującym się na błonach adipocytów, który wpływa na zwiększoną redukcję. Białko to pod wpływem katecholamin (adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy) umożliwia spalanie tłuszczu i wytwarzanie energii. W tym procesie jednak kluczowe jest włączenie deficytu kalorycznego. Samo zwiększenie aktywności fizycznej może być nieskuteczne w procesie redukcji masy ciała.


Regeneracja po wysiłku – Wynik RS w genie SOD2* wskazuje na spowolnioną regenerację organizmu po wysiłku. Oznacza to, że podczas wykonywania wysiłku fizycznego mogę doznawać większych uszkodzeń włókien mięśniowych, a także świadczyć o tym, że mechanizmy antyoksydacyjne nie działają dość efektywnie. Niekorzystne może okazać się więc wykonywanie intensywnego wysiłku fizycznego codziennie. Należy przeznaczać odpowiedni dla siebie czas na regenerację organizmu po wysiłku. Można również zwiększyć w diecie podaż antyoksydantów. Warto skupić się na antyoksydantach lipofilnych (pochodzenia zwierzęcego), które są lepiej wchłaniane i wykorzystywane w organizmie niż antyoksydanty hydrofilowe (pochodzące z owoców i warzyw). Do antyoksydantów lipofilnych należą m.in.: witamina A,D,E,K, koenzym Q10, fosfolipidy, CLA, kwas α-liponowy zawarty w mięsie (głównie w podrobach) czy skwalen.

ZDROWIE


MTHFR – Brak predyspozycji genetycznych do zahamowań w przekształcaniu kwasu foliowego do aktywnie metabolicznie folianów.


URODA

Starzenie, długowieczność – moja konsultantka Ogen twierdzi, że wygrałem na loterii 🙂 Wyniki RS genów KL, APOC3 oraz TP53 predysponują do spowolnionego starzenia się oraz do wolniejszej utraty sprawności umysłowej wraz z wiekiem. Badania naukowe wskazują, że osoby z genotypem CC w genie APOC3 mogą mieć większe szanse na życie powyżej 100 lat. Zaburzenia produkcji kolagenu i powstawanie zmarszczek – Wynik RS w genie STXBP5L predysponuje do wolniejszego starzenia się objawiającym się późniejszym wystąpieniem zmarszczek. W badaniach wykazano, że osoby z genotypem TT w wieku 50 lat charakteryzowały się ledwo widocznymi zmarszczkami. Ten genotyp występuje tylko u 12% społeczeństwa!


LEKI


NLPZ – Polimorfizm genu CYP2C9 wskazuje na spowolnienie metabolizmu leków z grupy NLPZ (Aspiryna, Ibuprofen, Polopiryna). Zwolnienie metabolizmu NLPZ zwiększa wystąpienie działań niepożądanych takich jak: wrzody żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, zawału serca oraz udaru mózgu. W przypadku konieczności zażywania tej grupy leków warto skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnej modyfikacji dawki podawanego leku.


ODPORNOŚĆ


Cynk – Wynik RS genu PPCDC wskazuje na możliwość niedoboru cynku w organizmie. Cynk jest niezbędny do właściwego funkcjonowania układu odpornościowego. Niedobór cynku może powodować zmniejszenie produkcji limfocytów (limfopenię). W kształtowaniu odporności niezwykle ważna jest również odpowiednia ilość i jakość snu oraz dbanie o własny komfort psychiczny (unikanie stresorów). Ponadto cynk jest silnym antyoksydantem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Zapobiega uszkodzeniom DNA i błon komórkowych. Jest również nieodłącznym elementem dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), która jest kluczowym składnikiem bariery antyoksydacyjnej organizmu (zob. regeneracja po wysiłku).

W moim wypadku mechanizmy antyoksydacyjne mogą być mniej efektywne. Kofaktorem dla SOD jest cynk, miedź lub mangan, dlatego warto zadbać o podaż tych pierwiastków z dietą. Źródłem cynku są m.in. mięso, jaja, ryby i owoce morza, kasza gryczana, pieczywo razowe, quinoa, nasiona roślin strączkowych, migdały, pestki słonecznika, pestki dyni, sezam, warzywa kapustne i kakao

SEN


Potwierdza się coś, w co nigdy nie uwierzyłaby nastoletnia wersja mnie. 100% ranny ptaszek ze mnie. Wynik RS w genach o CLOCK i PER3 wskazuje na tendencję do zasypiania o wcześniejszych porach ( u mnie 21:30) i wczesnego wstawania (u mnie 5:30). Ponadto allel A związany jest z mniejszym ryzykiem zespołu metabolicznego i wyższym poziomem energii w ciągu dnia (zdecydowanie, bardzo rzadko miewam ochoty na drzemkę lub czuję senność w trakcie dnia).

Ze snem powiązany jest także m.in. gen COMT, który koduje enzym, który rozkłada dopaminę w korze przedczołowej. W moim przypadku posiadanie allelu G może być powiązane z mniejszym udziałem snu wolnofalowego oraz fazy REM. W ogóle osoby, które wcześniej wstają często zabierają sobie sen właśnie z fazy REM. Natomiast posiadanie alleu G w genie GSK3B ❌zwiększa ryzyko występowania bezsenności. Allel ten jednak może mieć ochronne działanie zmniejszające ryzyko choroby Alzheimera z racji, że obecność tego allelu wpływa pozytywnie na tworzenie białek Tau – niezbędnych do prawidłowego działania synaps i neuronów. Trudno. Świetnie.

I to by było na tyle z rzeczy najbardziej wartościowych i gotowych do praktycznego zastosowania. Jak widzicie, raport zawiera sporo przydatnych informacji i pozwala spersonalizować suplementację pod predyspozycje genetyczne. Tak też zrobiłem, dodając jednocześnie kilka nowych badań do mojego panelu regularnych badań, które wykonuję co 6 miesięcy. Ogólnie bardzo wartościowa wiedza. Polecam uwadze!

🔥Jeśli zainteresował Was temat badania genetycznego, do zakładki $KODY wrzuciłem dwa kody zniżkowe od Ogen. Po jednym dla każdego z dostępnych raportów. #współpraca

6 KOMENTARZE

  1. Cześć, temat wygląda mega ciekawie. Czy z racji badania genetycznego wyniki są uniwersalne (w domyśle i uproszczeniu: „dożywotnie”)? Czy mogą się różnić w zależności od wieku, diety, etc.?
    Jak gwarantują poprawność (czystość) badania ze śliny – tzn. kwestia zanieczyszczeń przez ew. wtrącenia obce (posiłek, etc.)?

    • Badanie wykonuje się raz na całe życie. Natomiast w celu uniknięcia zanieczyszczeń należy przestrzegać procedury pobierania, której szczegóły znajdują się w pudełku od Ogena.

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!