Powiedzmy to sobie szczerze. Nie jest łatwo wybrać dziesięć cząsteczek, które mają największe oddziaływanie na optymalizację zdrowia. Takich molekuł jest o wiele więcej. Dlatego przyjrzałem się substancjom, o których w świecie biohackingu mówi się najczęściej i takim, za którymi stoi najwięcej badań. Po wstępnej selekcji kilkudziesięciu z nich, zredukowałem listę do mojej osobistej topowej dychy.

Kryterium wyboru oparłem na dwóch kluczowych filarach w biohackingu. Kierowałem się udokumentowanym wpływem przedstawionych cząsteczek na:

  1. zdrowie mitochondriów
  2. spowalnianie procesów starzenia

Nie przedłużając, oto moje Top10 molekuł w 2023 roku i lista cząsteczek, na które warto zwrócić uwagę jęśli chce się spowolnić starzenie i zwiększyć wydajność:

PQQ

🧠+ ⚡ + 😴 + 🧓➡️🧑 PQQ to cząsteczka, która działa jako koenzym w reakcjach redoks zachodzących w mitochondriach. Ostatnimi casy coraz częściej się o niej mówi, w kontekście biohackingu. Badania sugerują, że PQQ może chronić mitochondria przed uszkodzeniami, poprawiać wydajność energetyczną komórek i stymulować wzrost nowych mitochondriów. W rezultacie może mieć potencjał przedłużania życia. PQQ może także wpływać na poprawę funkcji poznawczych, zdrowie serca, redukcję utajonych stanów zapalnych i poprawę jakości snu.

Co Q10

⚡ + 🧓➡️🧑 Koenzym Q10 jest istotny dla funkcjonowania mitochondriów, ponieważ jest niezbędny do produkcji energii w postaci ATP. Dlatego znajduje się w mojej bazie suplementów, które stosuję regularnie. Pełną listę znajdziesz tutaj. Ujmując rzecz obrazowo, Q10 to cząsteczka, która zasila życie. Badania sugerują, że suplementacja koenzymem Q10 może wpływać na poprawę funkcji mitochondrialnych, redukcję oksydacyjnego stresu, a także mieć korzystny wpływ na starzenie się organizmu. Badania pokazują, że suplementacja koenzymem Q10 spłyca zmarszczki w 12 tygodni.

Wodór molekularny (H2)

⚡ + 🧓➡️🧑 Wodór molekularny jest BARDZO interesującą cząsteczką z perspektywy mitochondriów i długowieczności. Po zapoznaniu się z literaturą zaopatrzyłem się w przenośny generator wodoru i staram się zaczynać (i kończyć) każdy dzień od 1-2 szklanej wody wysyconej wodorem molekularnym. Wyniki badań laboratoryjnych i badania na zwierzętach sugerują, że wodór molekularny może być jedną z najskuteczniejszych cząsteczek przeciwdziałających starzeniu się. Wodór molekularny to silny antyoksydant, który może chronić mitochondria przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym.

Badania sugerują, że wodór molekularny przenika do wnętrza mitochondriów gdzie neutralizuje reaktywne formy tlenu, które powstają w wyniku procesów metabolicznych. W ten sposób pomaga w redukcji stresu oksydacyjnego, który może prowadzić do uszkodzenia mitochondriów i przyspieszonego procesu starzenia. Ponadto, wodór molekularny może również wpływać na aktywację szlaków sygnalizacyjnych w komórkach, w tym szlaku Nrf2, który jest związany z odpornością na stres oksydacyjny.

generator wodoru biohaker recenzja Qcup

Pycnogenol

⚡ + 🧓➡️🧑 + 💪 +🧡 Pycnogenol to moje odkrycie w 2023. Jest to ekstrakt z kory sosny francuskiej zawierający w składzie różnorodne związki polifenolowe, takie jak procyanidyny, flawonoidy i kwas ferulowy. Nie jest to pojedyncza molekuła, bo dotychczas w składzie wyciągu zidentyfikowano 33 aktywne substancje. Jest to więc konglomerat molekuł optymalizujących organizm. Jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji, a w chwili pisania tego artykułu dostępnych było 450 publikacji naukowych. Badania sugerują, że pycnogenol wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą wpływać na funkcje mitochondrialne.

Pycnogenol może chronić mitochondria przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym oraz wspomagać ich funkcję i wydajność. Ponadto, pycnogenol może wpływać na zwiększenie produkcji tlenku azotu. To może mieć korzystny wpływ na funkcje metaboliczne i energetyczne organizmu, czyli dobra wiadomość dla tych, którzy dużo ćwiczą. Niektóre badania na zwierzętach sugerują również, że pycnogenol może wpływać na aktywność genów związanych z długowiecznością, takich jak geny sirtuin.

C60

🧓➡️🧑 C60, znany również jako fulleren, to niezwykła cząsteczka węgla o kształcie kulistym. To trzecia znana czysta postać węgla (oprócz grafitu i diamentu). Ma wzór cząsteczkowy C60, ponieważ zawiera 60 atomów węgla, połączonych w pustą w środku, podobną do klatki strukturę, przypominającą kopułę geodezyjną. Obok opisanego wyżej wodoru molekularnego, C60 okazuje się być jednym z najpotężniejszych przeciwutleniaczy. Badania laboratoryjne sugerują, że C60 może wykazywać właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz wpływać na poprawę zdrowia i długowieczności.

Jeden z badaczy napisał, że C60 to w zasadzie gąbka, która wędruje, pochłaniając reaktywne formy tlenu w organizmie. Daje ona organizmowi więcej środków, by mógł robić to, do czego jest przeznaczony, czyli naprawiać DNA i goić uszkodzenia. Im mniej pożarów musi gasić, tym więcej może wykonywać czynności konserwacyjnych.

NAC (N-acetylocysteina)

🧠+ ⚡ + 😴 + 🧓➡️🧑 NAC jest znane ze swojej zdolności do wspomagania detoksykacji organizmu, zwłaszcza w przypadku przeciążenia toksynami, takimi jak związki siarkowe, leki przeciwbólowe czy alkohol. NAC działa poprzez dostarczanie grupy siarkowej, która może pomagać w neutralizacji toksyn. Ostatnio bardzo dużo mówi się o protokole antiaging o nazwie GLINAC. Jest to połączenie NAC z glicyną, a oba te związki są prekursorami glutationu.

Zarówno NAC, jak i glicyna mogą wpływać na zdrowie mózgu i wykazywać działanie neuroprotekcyjne. NAC może chronić neurony przed uszkodzeniem oksydacyjnym i zapalnym, podczas gdy glicyna ma wpływ na przekaźnictwo neuronalne i funkcje kognitywne. Jeśli jesteś 40+ to protokół GLINAC powinien Cię mocno zainteresować.

Sulforafan

🧓➡️🧑 Sulforafan jest związkiem występującym głównie w brokule i innych krzyżowych warzywach. Jednak to w kiełkach brokułu sulforafanu jest 100x więcej niż w dojrzałym brokule. Ze znanych mi ) i lubianych) biohakerów, o sulforafanie zdecydowanie najwięcej wypowiada się Dr Rhonda Patrick. To w jej podcaście po raz pierwszy usłyszałem o tej substancji i dorzuciłem do diety kiełki brokułu, których smakowo nie dzierżę 🙂 Badania sugerują, że sulforafan może mieć potencjał do indukowania odpowiedzi antyoksydacyjnej, redukcji zapalenia, wspierania detoksykacji komórkowej oraz wpływu na zdrowie serca i mózgu. Uchodzi za jedną z molekuł przedłużających życie.

Omega-3

🧠+ ⚡ + 🧡 Tutaj znowu ukłon w stronę dr Patrick, bo chyba u nikogo innego nie słyszałem więcej materiałów dotyczących wpływu kwasów omega-3 na organizm człowieka. Omega-3 to rodzaj nienasyconego kwasu tłuszczowego, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Biohakerzy są zainteresowani omega-3 ze względu na jej korzystny wpływ na mózg, w tym poprawę nastroju, koncentracji i zdolności poznawczych. Kwas ten jest niezbędny dla zdrowia mózgu. U mnie od kilku lat w stałej suplementacji.

Astaksantyna

⚡ + 🧓➡️🧑 + 💪 Jeśli lubicie łososia, to za jego kolor odpowiedzialna jest właśnie astaksantyna. Jej silne właściwości przeciwutleniające wynikają z jej zdolności do neutralizowania wolnych rodników, które są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek i przyspieszanie procesu starzenia się organizmu. Badania sugerują, że astaksantyna może chronić mitochondria przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym, co z kolei może wpływać na zdrowie mitochondrialne i spowolnić procesy starzenia.

Astaksantyna to także wzrost wydolności treningowej. Badania sugerują, że astaksantyna może mieć pozytywny wpływ na wydolność fizyczną i zmniejszenie zmęczenia. Wiąże się to z jej zdolnością do zwiększania przepływu krwi.

NAD+

🧓➡️🧑 + ⚡ NAD+ jest bardzo szeroko omawiany w świecie biohackingu. Często opowiada o nim Siim Land czy David Sinlair. NAD+ pełni kluczową rolę w metabolizmie energetycznym mitochondriów. Potencjalne korzyści zdrowotne tej molekuły to zwiększenie wydajności energetycznej, spowolnienie procesu starzenia i ochrona komórek przed stresem oksydacyjnym. Problemem jest cena. Suplementacja NAD+ idzie w tysiące dolarów miesiącznice.

Dlatego podobnie jak wyżej w przypadku glutationu i protokołu GLINAC, w biohackingu stosuje się prekursory. Są to cząsteczki, z których w organizmie powstaje NAD+. Tutaj przodują dwie molekuły: Niacynamid (witamina B3) oraz NMN . Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości niacynamidu może pomóc w utrzymaniu zdrowych mitochondriów i wpływać na długowieczność. Z kolei badania na zwierzętach sugerują, że suplementacja NMN może zwiększać poziom NAD+ w organizmie, co może korzystnie wpływać na metabolizm energetyczny, funkcje mitochondrialne, zdolność do naprawy DNA i redukcję oksydacyjnego stresu komórkowego.

Ponadto, NMN może wpływać na aktywację sirtuin, czyli rodziny enzymów związanych z procesami starzenia. Połączenie NMN i Niacynamidu jest wielokrotnie tańsze od suplementacji czystym NAD+ i pozwala organizmowi na wyprodukowanie endogennego NAD.

🔥W zakładce $KODY na górnej belce strony znajdziecie kody zniżkowe na niektóre produkty. Poszperajcie. Z reguły jest to kod: BIOHAKER. #współpracekomercyjne

2 KOMENTARZE

  1. Hej. Przeczesałam z rana włosy, no i pół internetu poszukując C60, ale nie udało mi się znaleźć nic za mniej niż 600 ziko, na jakiejś obco brzmiącej stronie.
    Masz jakąś polecajkę do zakupu? Dzięki z góry! ☺️

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Mam na imię...
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!